121 zeeland Brandweer moet vaak Verbijstering over Heemkundigen zetten couffre op transport Jep Groenhagen toont 'pigmentpoederwerk' almanak Feestje HULPVERLENING BrandweerofFicier introduceert de rode kaart Brits blues-duo Jives speelt in Penny Lane Joods tijdschrift wil onderzoek naar Zwinkrant maandag 8 augustus 2011 iMwrmraiiwifflffti i a - mm sa De couffre stond twee jaar in de bibliotheek van Kloosterzande. Hij gaat nu naar Wachtebeke, waar hij over een week wordt ingehaald, foto Peter Nicolai door Frank Gijsel KLOOSTERZANDE - De Oudheidkun dige Kring van het Hulster Am bacht staat volgende week een rechtszitting te wachten voor het niet tijdig overdragen van de couff re aan het Asseneder Ambacht. Een couffre is een eikenhouten kist met daarin onder meer een ko pie van de Keure uit 1242, de grondwet van de Vier Ambachten Hulst, Axel, Assenede en Boekhou- te. Een ambacht kreeg zo zijn ei gen rechten van de graaf van Vlaanderen. Zaterdag vond in de bibliotheek van Kloosterzande met het nodige c ceremonieel de overdracht plaats. Pensionaris Adrie de Kraker van het Hulster Ambacht constateerde tijdens de plechtigheid een grove nalatigheid. In 2009 was er geen tweejaarlijkse Keuredag en derhal ve vond er ook geen overdracht plaats. In een ver verleden gebeur de dat elk jaar. In 1992 is dat ge bruik in ere hersteld. Nu gebeurt het om de twee jaar. Naast het laat tijdig overdragen constateerde De Kraker zaterdag ook dat de couffre niet was vastgeketend. „Dit zal ge volgen hebben tijdens de Keure dag in Wachtebeke, vrees ik. Dat CADZAND Jep Groenhagen exposeert tot en met 9 september in hotel-restau rant De Hemelse Vrede aan de Ma- riastraat in Cadzand. Hij heeft in diezelfde straat ook zijn eigen ate lier. Groenhagen maakt allerlei soorten kunst. In De Hemelse Vrede toont hij werken met pigmentpoeders op papier en doek. De Hemelse Vre de opent dagelijks om 11 uur. Vroeger werd Kees er vaak mee ge- pest en zijn vrouw doet het nu nog wel eens als ze de lolbroek aanheeft: zijn twee vooruitstekende voortan- f den. Zijn vrouw noemt hem nog wel eens gekscherend 'Knien'. Zo ook toen ze vakantie vierden in een hotel in het Zwarte Woud, waar ze al meerdere jaren kwamen. Ze kon zich c niet bedwingen toen ze incheckten: door Wout Bareman Bij brand moet snel gehan deld worden. Iedere se conde, iedere minuut telt. De brandweer stuit ech ter, op weg naar de vuurhaard, re gelmatig op obstakels. Veel te vaak zelfs. Dan moeten tankautospui ten en hoogwerkers soms minu tenlang manoeuvreren om de plaats van bestemming te berei ken. En het gebeurt ook dat moei zaam moet worden gekeerd en een andere route moet worden ge kozen. Brandweerofficier Carl de Hulsters van de brandweer Terneu- zen, met ruim veertig jaar erva ring: „In sommige gevallen stap pen we met een man of vijf uit en 'jonassen' een auto die dubbel ge parkeerd staat of half op de stoep gewoon met z'n allen een stukje verderop. Maar dat kan niet altijd. En dan moet je omrijden. Dat zijn natuurlijk wel kostbare minuten." Daarom introduceert hij nu de ro de kaart. Die gaat de brandweer selectief uit delen. De Hulsters: „]e hebt stra ten waar zo veel auto's geparkeerd staan, dat er geen doorkomen aan is. Als een brandweerman dat soort situaties tegenkomt, kan hij een rode kaart onder de ruitenwis ser steken. Als waarschuwing.". De Hulsters zegt er direct bij dat er, vanaf de introductie van de rode kaart - begin september - absoluut geen sprake zal zijn van een hek senjacht. „We gaan ook geen agentje spelen. De uitgifte van de kaarten wordt heel precies geregis treerd. Merken we dat er veel in een bepaald gebied zijn uitge- zou wel eens een forse boete kun nen opleveren." Daarnaast is een gijzeling van de raadsheer van het Hulster Ambacht een mogelijke straf. Positieve noot tijdens de bij eenkomst in Kloosterzande was dat vertegenwoordigers van de vier gemeenten constateerden dat de vier sloten in orde waren en dat de kist niet geopend was ge weest. Op zondag 14 augustus vindt in Wachtebeke de symbolische over brenging plaats van de couffre naar het Asseneder Ambacht. Dat gebeurt per schip. Daarna vindt in Wachtebeke tijdens de Safar- kensmarkt de weging en controle van de inhoud van de couffre plaats. Het vonnis wordt in Wachtebeke geveld door Keizer Karei, die daar voor speciaal uit Gent overkomt om het geschil tussen de Ambach ten van Hulst en Assenede te be slechten. Daarna' wordt de couffre voor de komende twee jaar aan de muur in de Vierschaar vastgeke tend. In de couffre bevindt zich ook een verzegelde toekomstbood- schap uit 1992, opgesteld door hoogwaardigheidsbekleders uit het gebied. Pas in 2042 mag die boodschap worden geopenbaard. OOSTBURG Het Britse blues-duo The Jives ver zorgt zaterdag een akoestisch li ve-concert in Café Penny Lane in de Nieuwstraat in Oostburg. De twee 'bluesrotten' speelden al op diverse festivals en staan garant voor een avondje swingende blues. Het is ook alvast een opwarmertje voor het bluesfestival op zaterdag 10 september. Het concert begint om 20 uur en is gratis. De hoogwerker van de brandweer Terneuzen stuit op geparkeerde auto's. Tip? redactie@pzc.nl 'Knien Cornelis Davidse' schreef ze grinnikend neer. Enkele dagen later bleek dat het stel voor de tiende keer in het Duitse hotel verbleef Feestje! De hotelier schonk champagne én de VW kwam met een oorkonde waar op in zwierige letters stond: Als Aner- kennung überreichen wir diese Ur- kunde an: Knien Cornelis Davidse und seine Frau. KNOKKE-HEIST - Tijdschrift Joods Actueel legt zich niet neer bij een uitspraak van het Centrum Gelijke Kansen in Vlaanderen. Dat 'anti discriminatiebureau' bepaalde on langs dat uitspraken over Joden in De Zwinkrant 'niet doen vermoe den dat de auteur de bedoeling had aan te zetten tot Jodenhaat'. In de Zwinkrant, die ook in een deel van West-Zeeuws-Vlaanderen huis-aan-huis wordt verspreid, stond in juni een column van een anonieme auteur, die onder meer schreef dat Joden en nazi's één pot nat zijn omdat ze zich allebei 'het uitverkoren volk' noemen. Joods Actueel vraagt het Vlaamse parle ment nu de zaak te onderzoeken. WfZm&&&B§SSSaESZE2£. door Wout Bareman TERNEUZEN - Organisatoren van evenementen in de gemeente Ter- neuzen hebben verbaasd en in en kele gevallen verbijsterd gerea geerd op de plannen van B en W om gemeentelijke hand- en span diensten bij evenementen efficiën ter te regelen. De organisaties vrezen dat de 'effciëntieslag' van de gemeente, die tienduizenden euro's aan be zuiniging moet opleveren, hen juist op kosten jaagt. Hoewel wet houder Pim Broekhuysen (sport, toerisme, marktzaken) al direct verzekerde dat het 'voorshands' ab soluut niet de bedoeling is dat de kosten worden verhaald op de or ganisaties. Voorzitter Piet Apers van de werkgroep Internationale Meikermismarkt in Koewacht spreekt van een 'onzalig voorne men'. In een brief op poten aan het college schrijft hij: „De evene menten die jaarlijks door vrijwilli gers en zonder winstoogmerk wor den georganiseerd bevorderen in belangrijke mate de leefbaarheid van vooral de kleine kernen in uw gemeente." Hij vraagt zich af hoe de voorgeno men nieuwe aanpak te rijmen valt met het uitgangspunt van het colle ge en de gemeenteraad 'dat een op timale leefbaarheid van (ook!) de kleine kernen blijvend hoge priori teit verdient'. Apers: „Dan is het volkomen onbegrijpelijk dat men

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22