14! zeeland Grillig weer symbool Decor in optocht Een dijk die bruist zeeland in de vorige eeuw ZOMEREDITIE FESTIVAL CENTREE De zomereditie van festival Centree had als thema 'Water'. De weergoden namen dat zaterdag wel erg letterlijk. fe Voorpremière The Future van Miranda July maandag 8 augustus 2011 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verha len over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. door Ali Pankow Kletterende regen zaterdag avond tijdens festival Centree voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee leek veel meer te betekenen dan een te genvaller tijdens zo'n evenement. Centree is de naam van de stich ting die zich inspant voor een cul tuurplein rondom Nieuwe Kerk en St. Lievensmonstertoren. De organisatie moet het volledig hebben van sponsoring en fond sen. Centree krijgt geen steun meer van de gemeente, die deze in spanning als 'een volledig particu lier initiatief beschouwt. Het grilli ge weer symboliseerde als het wa re de hobbels die Centree moet ne men. „Toch willen we samen met filmtheater fiZi, VW en de werk groep van de Nieuwe Kerk eind au gustus eens een gesprek hebben met de wethouders Wim Stouten en Ad Verseput over mogelijke structurele maatregelen voor een cultuurplein", zegt voorzitter Pie- ter Schotte van Centree. „Nu vergt tijdelijke water- en stroomverzie- ning alleen al hier bijvoorbeeld steeds 15.000 euro." Het festival begon zaterdag met wat zon, elegante steltloopsters in de gedaanten van helblauwe water nimfen, een duikboot van kapitein Kosto waarin kinderen een span nend avontuur beleefden, het duo Otter en Dodo en twee ludieke wa termannen (duikpak, zwemband, zwemvliezen, waterpistool). Zij vroegen zich vertwijfeld af Where is the beach?. Immer gradenaus luid de een van de antwoorden. De oplossing van de raad- kaart van vorige week is de dorpsdijk in Wissenker- ke. Veel lezers stuurden ons een juist antwoord en pakkende anek dotes over deze plek. Zo meldt Adrie Verburg dat het eerste zicht bare huisje bovenop de dijk werd bewoond door Kees Hoogerland en zijn vrouw Koos Visser. Inder daad, de overgrootouders van wiel renner en Zeeuwse trots, Johnny Hoogerland. De raadkaart roept bij Rinus de Moor vele jeugdherinneringen op. Hij is geboren enkele tientallen meters terug op de Dorpsdijk, de richting van waaruit de foto is ge nomen. Hij vertelt dat op de voor grond de zogenaamde 'klapbanke' (wit geschilderd) te zien is. Hierop zaten of leunden de oudere man nen, die niet meer werkten. Op de 'klapbanke' werden de nieuwtjes uitgewisseld. Onderaan de dijk, waar de fietser staat, werd in de jaren '50 een nieuwe open sociëteit gebouwd, die de klapbanke verving. Bram van de Sande meldt dat dit praat huisje in de jaren '50 ook als hang plek voor de jeugd werd gebruikt. Hier spraken de jongeren bijvoor beeld af om met elkaar naar de zee dijk te gaan. Deze 'soos' staat er nog steeds en doet tegenwoordig dienst als jongerenpunt, zo meldt Ria Versluis-Feijtel. Veel lezers vinden het jammer dat de Nederlandse Hervormde kerk, links achteraan op de kaart, rond i960 gesloopt werd. A. Taselaar meldt dat de kerk niet alleen mooi was, maar dat zich in de kerk ook een prachtig orgel bevond van or gelbouwer Van Dam. Taselaar her innert zich ook de typische geur die op windstille zomerdagen in het dorp hing. Een geur afkomstig van de vele varkens- en kippen hokken en van de bij elk huis aan wezige 'tonnetjes'. De winnaars van de cadeaubon zijn: A.J. Taselaar, Middelburg; B. vd San- de, Tholen en E. Marcusse, Kamper land. perkpolder - Vandaag worden 24 containers - die een belangrijk on derdeel zijn van het decor van de theaterproductie Trojaanse Vrou wen in het Zeeland Nazomerfesti val (ZNF) - over de weg van de Antwerpse haven vervoerd naar het voormalige veerplein Perkpol der. Het transport begint vanoch tend om acht uur en zal vermoede lijk de hele dag duren. Zeeland Nazomerfestival opent dit jaar met de Trojaanse Vrouwen van Euripides, gecombineerd met de aangrijpende Kindertotenlieder van Mahler, gezongen door mezzo sopraan Els Mondelaers. Het wordt een grootschalig project, ge speeld op het verlaten veerplein in Perkpolder aan de oevers van de Westerschelde. Deze desolate plek wordt door regisseur-vormgever Niek Kortekaas met een forse in greep omgebouwd tot eeff deporta tiekamp voor de vrouwen van Tro- Belangrijk onderdeel van het de cor zijn veertien 40-voet-contai- ners en tien 20-voet-containers. Deze containers zijn ter beschik king gesteld door MSC (Mediterra nean Shipping Company). Het ad-hoc gezelschap, met onder anderen de bekende Vlaamse actri ces Reinhilde Dedeir als koningin Hekabe en Charlotte Vander- meersch als Andromache, repeteer de tot nu toe in Antwerpen. Straks verplaatsen de repetities zich naar de locatie Perkpolder. vlissingen - Film by the Sea ver toont dinsdag in Cinecity in Vlis- singen om 14.00 en 19.30 uur en woensdag in Cinecity in Terneu- zen om 20.00 uur de voorpremiè re van de film The Future van regis seur Miranda July, die zelf ook een van de hoofdrollen vertolkt. The Future is een absurde komedie over het dertigersdilemma van So phie en Jason: Wat is er uitgeko men van hun dromen en ambities en zijn ze eigenlijk wel gelukkig met elkaar? De film ging dit jaar in première tijdens het Sundance filmfestival en kreeg een nomina tie voor een Gouden Beer op het filmfestival in Berlijn. De Watermannen op zoek naar het strand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14