Café in oud postkantoor van Goes Kunstenaars trekken de 121 zeeland Bram Jumelet uit Bruinisse is beste palingroker Visserijsector verzet zich tegen natuurbescherming Vlakte van Raan MONUMENT Amadore huurt begane grond KUNST IN MIDDELBURG Kunst, kermis en koopzondag brachten gisteren veel mensen naar Middelburg. Maar de verschillende 'werelden' bleven ge scheiden. Alleen de schilders overschreden de grenzen. Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto maandag 8 augustus 2011 W m - x m - _^r As-ST m /T door Mieke van der Jagt goes - Het voormalige postkan toor op de Grote Markt in Goes staat niet lang meer leeg. Het Zeeuwse horecabedrijf Amadore van Jerry van Zuijlen huurt de be nedenverdieping van de familie Yip, die het monumentale pand kocht nadat het postkantoor geslo ten werd. Over de invulling van de ruimte is alleen bekend dat het een grand ca fé wordt. Café omdat er een bar in komt en grand omdat de ruimte zo enorm groot en hoog is. Maar daar houdt het volgens sales- en marketingmanager Christina Acda van Amadore mee op. „We willen dat het publiek meedenkt over de manier waarop het postkantoor gaat draaien. Wat ik zeker weet, is dat er aan het karakter van de ruimte weinig zal veranderen, want daar zijn we echt ongelofe lijk trots op. De hoogte, de ruimte, het licht: dat kan echt niet beter, maar we willen wel een uniek café maken. Het moet zeker niet meer van hetzelfde worden." Amadore heeft meerdere grand ca- fé's in Zeeland, waaronder Jersey, een eindje verderop op de Goese Markt. Christina Acda: We mikken wat het postkantoor betreft op een an der publiek, eigenlijk geen speciale doelgroep, maar mensen van bo ven de 35 jaar moeten er ook graag willen komen. Een café voor ieder een eigenlijk, van l tot 100." Om te achterhalen wat de Zeeuw en voor een café zouden willen, heeft Amadore een website geo pend: www.amadore-idee.nl. „Ik heb nu al allerlei reacties bin nen gekregen waaruit blijkt dat mensen heel graag meedenken. Veel ideeën liggen in de lijn van de geschiedenis van het pand. Dat is per slot van rekening gebouwd als postkantoor. Er zijn al mensen die menukaarten op post-it gele briefjes hebben gesuggereerd of ge vulde postzakken om op te zit ten." Dat er een kleine kaart zal zijn in het café, ligt voor de hand. Acda meldt met klem dat de pinauto maat in ieder geval terugkomt in de gevel. Met enige zekerheid kan ze zeggen dat het café eind decem ber de deuren zal openen. Amadore huurt alleen de beneden verdieping. Wat de familie Yip met de andere verdiepingen van plan is, is nog niet duidelijk. Ze zijn te huur en het hele gebouw is overigens ook nog te koop. door Carla van de Merbel De amateurschilders zijn - hoewel het er maar zestien zijn en ondanks de drukte in de stad - een op vallende verschijning zondagmid dag in Middelburg. Overal trekken ze de aandacht van het publiek, dat graag meekijkt over de schou der van de kunstenaar. Sommige schilders zitten op de bekende plekken als de Balans, de Kuipers- poort, bij de Oostkerk of bij de ha ven; anderen durfden het aan om hun ezel op de kermis neer te zet ten. Alle zestien schilders maken een schilderij. De drie besten krijgen een prijs en er is een aanmoedi gingsprijs. De werken van de vier prijswinnaars worden tentoonge steld in De Drukkerij. De geringe deelname aan de ama- teurschilderdag komt volgens de organisatie doordat veel deelne mers van eerdere edities op vakan tie zijn. De amateurschilderdag valt net als andere jaren samen met een zon dag van de kunst- en cultuurroute. Deze keer is het tegelijkertijd ook kunstmarkt op het Abdijplein. Het Abdijplein staat vol met kra men met vele soorten kunst als' keramiek, schilderijen, stoffen, hoeden en sieraden. Tegenover de ingang van de kloostergang staat glaskunstenaar Gerrit van den Ham uit het Limburgse Heerlen. Van den Ham maakt kunst sinds hij 2i jaar geleden uit het bedrijfsle ven stapte. Hij ontwerpt en ver vaardigt driedimensionale wandre- liëfs van geoxideerd glas. „Die me thode werd vroeger al gebruikt om glas-in-lood-ramen ook vanaf bui ten een mooi aanzien te geven, zo als daar", wijst hij naar de ramen van de abdij. Van den Ham staat 'alleen maar' op kunstmarkten en verkoopt goed. „Ik kan er van le ven." Voor een groot wandreliëf vraagt hij vierhonderd euro. Even buiten de poort van het Ab dijplein, bij de fontein op de Ba lans, zit Claus Pickhardt op een krukje voor zijn schildersezel. Pick hardt (71) komt oorspronkelijk uit Duitsland, maar woont al 22 jaar op een schip in Nederland. De laat ste vier jaar in Ooltgensplaat. Hij schildert al vanaf z'n 19e. Toch is het voor het eerst dat hij met zo'n schildersdag meedoet. Via 'een col lega' hoorde hij van de dag in Mid delburg. Zijn collega zit vandaag in de Kuiperspoort. Pickhardt schildert de fontein op de Balans met op de voorgrond een man en een meisje. De man blijkt zijn collega, het meisje schil dert hij na van een foto die hij een week eerder, tijdens het vooron derzoek, bij de fontein maakte. Hij koos voor deze plek, omdat hij die goed vindt passen bij het thema van dé schilderdag: 'Zomer in Zee land'. „Die fontein, het groen, de bomen." door Wout Bareman breskens - De bestuurders van de visserijsector gaan zich de komen de tijd inzetten om natuurbescher mingsmaatregelen op de Vlakte van Raan te beperken. Het visge- bied op de Noordzee voor de noord-Vlaamse kust is vooral voor de kleinere vissersschepen van groot belang. Waarnemend voorzitter Jaap Hen- nekeij van vissersvereniging Ons Belang in Breskens zei dat bij de opening van de Visserijfeesten, za terdag in Breskens. Net als andere gebieden rond het Westerschel- de-estuarium staat de Vlakte van Raan op de nominatie aangewe zen te worden als Natura 2000-ge- bied en dat legt de zeevisserij be perkingen op. Hennekeij beloofde dat de visserijbestuurders alle mid delen zullen inzetten om de gevol gen voor de visserij tot een mini- In één van de vele kramen op de kunstmarkt op het Abdijplein verkoopt Gerrit van den Ham uit Heerlen zijn glas mum te beperken. kunst. kerkwerve - Bram Jumelet uit Bruinisse is zaterdag verkozen tot Zeeuws Kampioen Palingroken 2011. Jumelet won de achtste editie van het Open Zeeuws Palingrook- kampioenschap dat bij een recrea tieboerderij in Kerkwerve werd ge houden. Aan de wedstrijd deden 29 palingrokers mee. De resultaten werden beoordeeld door een vier koppige jury. Jeffrey Hogendorp uit Dordrecht en Albert Klijn uit Stellendam wer den respectievelijk tweede en der de. De jongste deelnemer, de 12-ja- rige Rick Berkenbosch uit Middel- hamis, eindigde op de tiende plaats. Dit jaar werden er kweekpalingen gerookt in Kerkwerve. Organisator Peter van Langeraad selecteert de foto Dirk-Jan Gjeltema soort die op dat moment goed ver krijgbaar is. Zo werd vorig jaar Ier se lijnaal gebruikt. 'Buitenpaling', gevangen in Oosterschelde of Gre- velingen, is rond de tijd van de kampioenschappen niet goed ver krijgbaar en wordt dus maar wei nig gebruikt. Elke deelnemer kreeg 's ochtends van Van Langeraad vijf palingen uitgereikt die vervolgens gerookt moesten worden. Om 'fraude' te voorkomen, werden alle palingen vooraf voorzien van een nietje ach ter de kop. Zo kon worden gecon troleerd of er geen zelf meege brachte vis werd ingeleverd. Dat was zaterdag bij één deelnemer het geval. Hij leverde gerookte Ier se lijnaal in, meegebracht van thuis, en werd gediskwalificeerd. MEEST GELEZEN 1Fietser (81komt om het leven 2. Veel publiek op Nachtmarkt (foto) 3. Jongen schijnt met laserpen EN VERDER Op zoek naar leuke uitstapjes tijdens de laatste vakantieweken? Kijk op www.pzc.nl/zomer. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl De jury bekijkt en proeft de gerookte paling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12