het Hulsterse Barokke taal gedegen gebracht zeeland 133 Oppassen voor oren en handen bij kennismaking met 'staande wip' Gratis 'gymles' in zwembad Aardenburg zaterdag 6 augustus 2011 Z gen we veel leerlingen van het Rey- naertcollege die met dit werk stu diepunten kunnen halen. De echt gemotiveerde leerlingen komen een jaar later terug en we hopen dat we zo een nieuwe ploeg op bouwen die het werk kan voortzet ten." AI vele jaren worden alle spe len in Hulst ('t Jagertje) of in de kernen Graauw, Nieuw Na men, Clinge, Sint lansteen en Hei kant opgevoerd, gebaseerd op een zelfgeschreven musical. „Dit jaar Een lange rij wachtende mensen die naar een klas siek concert willen, komt niet vaak voor in Zeeland. Maar in Waterlandkerkje stonden de muziekliefhebbers met span ning te wachten. De kerk was snel gevuld, van overal werden nog stoelen gehaald en bijgezet. Geen plaats was onbezet en vanwege de ftle begon het concert ook een kwartiertje later. De reeks van acht zomeravondcoricerten in juli en augustus is een serie om te koeste ren: volle zalen en een enthousiast publiek. Het Ardalus Ensemble bestaat uit musici met een grote liefde voor 'oude' muziek. Er wordt gespeeld belandt onze held Freek in de rid dertijd. Hij kruipt in de tijdmachi ne van zijn oom en zit dan par does in zijn 2iste-eeuwse kloffie tussen de ridders. Hij ontmoet rid der Robert Muts die graag prinses Elisabeth wil ontmoeten. De rivaal van Robert is de Zwarte Ridder en die snoodaard ontvoert Elisabeth. Uiteraard gaat Freek Robert hel pen om Elisabeth te vinden en te bevrijden en de kinderen moeten Freek daarbij helpen. Tijdens de ochtend- en middagspe- len moeten zwaarden en schilden gemaakt worden en de outfit voor ridders en jonkvrouwen. De deel nemers worden ook getraind om ridder te worden. Zo is er een spel waarin de teamstrijd centraal staat en moeten ze leren schieten met pijl en boog. De troubadours wor den ontdekt tijdens de talenten jachten en daarnaast zijn er de ver trouwde activiteiten zoals het wa- terspel (met medewerking van de brandweer), brood bakken, hutten bouwen en het grote vrijdagspel. Dan worden de kinderen van de kernen vervoerd naar 't Jagertje in Hulst. Vrijdag 12 augustus wordt de dag van de apotheose. De snuf- feltocht langs winkels en bedrijven is dit jaar weer terug en op twee avonden wordt een spannende film gedraaid in Den Dullaert. Ondertussen wordt hard ge werkt aan het decor voor de musical: de bomen worden voor zien van echte schors en het kas teel krijgt nog een extra laagje verf. De teksten en liedjes worden ingestudeerd en alle lijstjes met op drachten worden afgewerkt. Gijs en Davy doen dit al jaren. „Vanwe ge de gezelligheid en de teamspi rit, maar ook omdat het voldoe ning geeft dat we zo'n evenement voor de jeugd van zes tot twaalf kunnen organiseren waar elk jaar honderden kinderen van genieten. Ach, het is een virus." De JVW wordt zondag om 19.30 uur in Den Dullaert officieel geo pend met een spel en, na de ope ningsspeech van wethouder Frank van Driessche, de uitvoering van de musical. Vrijwilligers vanaf zestien jaar kunnen zich nog aanmelden via infoiS>jvwhulst.nl Het contactadres in de speelweek is 't jagertje Hulst 0114-314310. Voor inlichtingen over tijden en locaties: zie het gele jVW-boekje en www.jvwhulst.nl KLASSIEK Ardalus Ensemble Zomeravondconcert aan Zee Werken van Corelli, Vivaldi, J.S. Bach, Telemann, Mattheson, Fux en Purceil. Gehoord door Jeanette Vergou wen op woensdag 3 augustus in de N.H. Kerk in Waterlandkerkje. op historische instrumenten en in de juiste interpretatiestijl. De veel zijdigheid van de musici spreekt uit het feit dat sommige meerdere instrumenten bespelen. Zo blies klavecinist Jan Devlieger zijn partijtje mee in de Sonate van door Frank Gijsel Vrouwen zien het alle maal wat scherper dan mannen." Menga Hoe- gee uit Utrecht voegt de daad bij het woord en weet al bij haar tweede beurt een vogel van de staande wip af te schieten. Menga is woensdagavond met haar man Jaap en kinderen Gerdi- ne, Evert en Gerbert te gast bij handbooggilde Sint Sebastiaan aan de Herendreef in Aardenburg. Samen met een veertigtal andere toeristen maken ze dankbaar ge bruik van het aanbod van het gil de om nader kennis te maken met het schieten op de staande wip. De staande wip is een 28 meter ho ge, ijzeren constructie met een reeks pinnen waarop de vogels worden vastgezet. Vogels zijn klei ne houten of plastieken blokjes waaraan kleurige pluimen beves tigd zijn. Vóór de wedstrijd wordt aan elke vogel een bepaalde waar de toegekend. De hoofdvógel staat helemaal bovenaan, op de twee bo venste armen worden de twee zij vogels en de twee zogenaamde 'kallen' gezet. De kleine vogels worden verdeeld over de drie on- lohann Mattheson. Ann Van Lan- cker speelde de melodielijn van de barokhobo en wisselde dit af met blokfluit. Karen Ketels, de opricht ster van het ensemble, bespeelde verschillende blokfluiten en Marij ke Verlinden, die Ronan Kernoa verving, verzorgde de basso conti nuo partijen. Op het programma stonden wer ken uit de late barok. Kenmerken zijn de afwisseling tussen langza me en snelle delen, en het feit dat de melodielijnen door de blazers en de basso continuo door klave cimbel en cello gebracht worden. Ardalus brengt de barokke taal hel der en evenwichtig. Er wordt gede gen gemusiceerd, maar niet altijd derste dwarslatten. Vooraf krijgen de toeristen van hoofdman Gus- taaf de Vriend en commissaris Ri chard de Wispelaere instructies. Zo moeten de 'groentjes' vooral oppassen dat hun oor niet in de weg zit als de pijl wegschiet. Ook moet je hand losjes van de boog worden gebogen. „Ie hand wordt blauw als het misgaat en morgen is het wel over", grapt de hoofd man. „En het is verstandig op tijd de gaanderij op te zoeken als je pijl de lucht in is geschoten. Hij komt weer naar beneden en dan kan het wel eens fout gaan." De Vriend laat zien waar dit toe kan leiden. Een litteken op zijn hoofd is er het bewijs van. Het schrikt de toeristen niet af en vol enthousias me schieten ze de pijlen af Het gezin Hoegee geniet volop van het schieten. „We verblij ven op camping Zeebad in Bres- kens", legt vader Jaap uit. „Toen we van deze toeristenschieting hoorden, zagen we er wel iets in. Ik heb aan kleiduivenschieten en pistoolschieten gedaan, maar dit is toch nog iets anders. Het vergt de nodige kracht en precisie." Jaap ge niet zichtbaar als zijn eega als één sprankelend. De technische vaar digheid is groot en de interpretatie stijlvol. In het concerto van Vival di waren mooie nuances en fraaie effecten te horen. De Prelude en Fuga I uit Das Wohltemperierte Klavier van Bach werden perfect gespeeld, vooral de fuga werd kun dig en doorzichtig gebracht. De Triosonate van Telemann klonk minder strak, ook dankzij de heerlijk ritmische effecten en rijke versieringen. Het publiek genoot zichtbaar van de uitvoering van La Follia van Co relli. Ann Ketels bracht dit thema met variaties speels, virtuoos en wervelend. Ook de meer subtiele variaties kwamen tot hun recht. van de eersten een vogel naar be neden weet te halen. Een welge meend applaus is de beloning voor de voltreffer. Hoofdman Gustaaf de Vriend is blij met de aandacht van de toeris ten voor de sport. „Elke woensdag in juli en augustus zijn belangstel lenden welkom om kennis te ma ken. Dit jaar is de belangstelling wel erg groot. We willen op deze manier de sport promoten. Veel mensen kennen het boogschieten op de staande wip niet zo goed, want het wordt in ons land alleen beoefend in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland en op twee plaatsen in Noord-Brabant", ver telt de hoofdman. Onderzoek door de Heemkundige Kring heeft uitgewezen dat het Gil de van Sint Sebastiaan omstreeks 1433 moet zijn opgericht. Dat ge beurde om Aardenburg te bescher men tegen indringers. De Vriend noemt het schieten een 'topsport' en dat in de oudste vere niging van de provincie. „Het schieten vergt veel concentratie om een goed schot te kunnen los sen. De hoofdzaak blijft echter de gezelligheid in onze club. Daar wil len we toeristen graag op wijzen." AARDENBURG - Stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaanderen en openluchtzwembad Elderschans in Aardenburg houden deze maand gezamenlijk een aantal acti viteiten in het zwembad. De eerste is komende dinsdag. Jes sica Henry van Stichting Welzijn geeft om 10 uur een les aquaro- bics: een soort gymles in het wa ter. Na afloop krijgen alle deelne mers koffie en cake. Deelname is gratis. Welzijn en zwembad houden ver der op 17 augustus een spelletjes dag, op 19 augustus een waterpolo- toernooi en op 26 augustus een dis co-avond. foto Camile Schelstraete Jaap Hoegee doet een poging de vogel uit de mast te schieten. Zijn vrouw Menga, die over veel talent bleek te beschikken, en zijn kinderen Gerdine, Evert en Gerbert, kijken vol verwachting toe. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87