'vergeten' Terneuzenaar in Brabant zeeland 131 Liefdadigheidsdiner met Zeeuwse topchefs Woont de ideale man echt in Zeeland? Tocht met gids langs kunst in Axel zaterdag 6 augustus 2011 Z door Sheila van Doorsselaer zuiODORPE - In restaurant Onder de Linden in Zuiddorpe wordt donderdagavond 8 september Campai for Sendai gehouden; een groots liefdadigheidsdiner met me dewerking van onder andere top- chefs Sergio Herman (Oud Sluis) en Edwin Vinke (De Kromme Wa tergang). De opbrengst van het di ner komt ten goede aan een kin derproject in de door de allesver woestende tsunami getroffen stad Sendai in Japan. Aan het diner werken ook de chefs Serge van der Heyden (Roes, Hulst) en Sjef de Cock (Onder de Linden) mee. De drank wordt ver zorgd door Herman Wijnen uit Axel en de bediening is in handen van De Jonkvrouw (Hulst) en Lek ker La Vie (Terneuzen). Het liefda digheidsdiner is een initiatief van de Junior Kamer Zeeuws-Vlaande- ren. Wie dit evenement wil meema ken, kan aanschuiven. Een couvert kost driehonderd euro per per soon. Bedrijven kunnen een tafel reserveren. Tijdens het diner wordt een veiling gehouden en ook deze opbrengst komt ten goe de aan Japanse kinderen. Aanmel den is mogelijk via de website: www.givebuzze.com/diner. AXEL - De Werkgroep Promotie Axel houdt vandaag een kunstwan deling door Axel. Een gids neemt deelnemers mee langs kunstwer ken in de openbare ruimte. Ook het atelier van beeldend kunste naar Wil de Velde wordt bezocht. De tocht begint om 10 uur bij het voormalig stadhuis aan de Markt. Deelname is gratis. Je komt erachter tijdens de Ladies Night van Film by the Sea met de theatershow 'Luxeproblemen' van Aaf Brandt Corstius en Machteld van Gelder. waar: CineCity Vlissingen wanneer: 15 september, 21.00 uur ticketprijs: 12,50 tickets/info: www.filmbythesea.nl MEEST CELEZEN 1Verbazing over 'dranghekregel' 2. Joods tijdschrift eist onderzoek 3. Evelyn Goldstaub overleden WEBLOGS PZC-redacteuren schrijven op blogs over kunst, politiek, sport en andere dingen: www.pzc.nl/blog STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto foto's Adri van de Wege door Wout Bareman Kenners van maritieme schilderijen weten wie Rodan is. Achter de naam, waarmee hij steevast zijn schilde rijen signeert, gaat de geboren Ter neuzenaar Frans Daniël Romeijn- sen schuil. Ooit graficus van be roep, maar later professioneel kun stenaar en galeriehouder. Niet aan het water, overigens, maar in het zanderige Gemert. Ach, hij schil dert ook fraaie landschappen en ander werk... Frans Romeijnsen (66) woonde ooit in de Tramstraat in Terneu zen, later nog even in de Gera niumstraat. Tekenen deed hij van jongsaf, fervent zelfs. Zijn grote voorbeeld was z'n vader, die welis waar werkzaam was bij de vroege re Zeeuws-Vlaamse Tramweg Maatschappij (ZVTM), maar in z'n vrije tijd ook de schilderkunst be dreef „Hij was niet eens mijn grootste voorbeeld vanwege z'n schilderkunsten - die hij zelf'ama teuristisch' noemde, omdat hij er weinig tijd aan kon besteden - maar veel meer vanwege zijn disci pline: alles wat je doet voor de vol le honderd procent goed doen. Dikwijls moest ik als kind een te kening over maken, maar dat gaf me wel de motivatie om steeds weer te beginnen aan een nieuw schip." En daarna volgden nóg meer schepen, steeds fraaier en het liefst in zwaar weer. Die passie voor schepen ontwikkel de Frans Romeijnsen naar eigen zeggen, tijdens wandelingen langs de Schelde met z'n snel wisselen de luchten, lichtinval en kleuren en de geur van het zoute water. Schepen als de Willem Ruys die passeerden, de Congoboten op weg naar Antwerpen. Jaren gele den exposeerde hij in galerie Rue Neuve in Terneuzen. De recensen te van dienst: „Romeijnsen blijkt een duidelijke fan van schepen van de Holland-Amerikalijn. ico nen als de Amsterdam, Rotter dam, Noordam en Rijndam zijn door hem vereeuwigd in olieverf. Klaarliggend voor de oversteek, op de Kop van Zuid in Rotterdam, het kantoor van de HAL - nu ho tel New York - op de achter grond." Zwaar weer, woeste zeeën en woelige baren. De Willem Ruys, trots van De Schelde in Vlis singen, maar ook de sleepboot Zee land van Muller. Eén van zijn favo rieten: de ss Rotterdam van de HAL. Waarom? „Een mooier schip bestaat er niet." Ooit drukker bij Drukkerij Van Aken in Terneuzen, na z'n dienst tijd aan de slag gegaan bij de Eind- hovense Drukkerij en uiteindelijk met vrouw Hanneke Galerie Mar kant in Gemert begonnen. Inmid dels vermaard in binnen- en bui tenland, vooral om z'n maritieme werk. Enkele weken geleden nog leverde hij bij Damen Shipyard in Vlissingen het eerste van drie schil derijen af van korvetten voor Ma rokko. www.galeriemarkant.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85