sport 141 Som mist limiet op een haar na Vies woord zaterdag 6 augustus 2011 door Roeland van Vliet Niki Terpstra rijdt, als het aan hem ligt, nooit meer de Tour de Fran ce. Hij is klaar met be langrijkste wielerronde, zei hij drie weken geleden, nadat hij een lange vlucht op niets had zien uit lopen. De coureur van Quick-Step valt binnen zijn sport in het vakje 'avonturiers'. Hij houdt van aan vallen, van 'met het juiste groepje mee zitten'. Hij heeft er een gru welijke hekel aan als de ploegen met topsprinters in de laatste kilo meters nog het gat dichtrijden en de ritzege opeisen, zoals in Frank rijk nogal eens gebeurt. Terpstra deelt die mening met heel veel Nederlanders. In ons land houdt men vooral van klas sementsrenners (en dus van Ro bert Gesink), coureurs die op jon ge leeftijd al een berg op kunnen rijden (Rob Ruijgh), gelukszoe kers (Peter Weening) en onver wachte helden (Johnny Hooger- land). 'Sprinten' is in Nederland haast een vies woord. Met die speciali teit hebben we bijzonder weinig. Kenny van Hummel en Theo Bos zijn op dat terrein nog de besten, maar internationaal tellen die to taal niet mee. In de World Tour, de hoogste divisie van het wielren nen, hebben zij nog nooit een overwinning geboekt. In Nederland wordt er volop ge klaagd dat de Oranje-mannen niets presteren. De reden daar voor is simpel: we doen niet mee in de sprints! Een klein onderzoekje, dat Ra bobank, Vacansoleil, de KNWU en bondscoach Leo van Vliet ook al lang hadden kunnen doen, wijst uit dat je met een goede sprinter de meeste winstkansen hebt. In de World Tour zijn van 18 januari (begin van de Tour Down Under) tot en met gisteren (zesde rit van de Ronde van Po len) 112 etappes geweest. Bij vijf tien daarvan ging het om een tijdrit en die laat ik dus even bui ten beschouwing. Van de overige 97 wedstrijden eindigden er liefst 41 in een massasprint. Dat is dus 42 procent. In de Ronde van Polen, die van daag eindigt, is het helemaal bar en boos - vanuit Nederlands per spectief gezien. Daar draaide het in vijf van de zes etappes uit op een massaspurt. In de Tour Down Under en de Ronde van Catalonië regeerden eveneens de sprinters. En wedden dat het de komende week in de Eneco Tour ook veelvuldig op sprints gaat aanko men. In Nederland worden geen sprin ters opgeleid en dus winnen we niks, etappekoersen als de Ronde van Oman en de Ronde van Bel gië buiten beschouwing gelaten. Maar als we dat in de toekomst wel weer willen gaan doen - te rug naar de tijd van Jean-Paul van Poppel en Jeroen Blijlevens - dan moeten de bond en de grote ploe gen af van het idee dat sprinten iets negatiefs is. Steek de centen in scholing, maak van sommige renners echte kamikazepiloten. Want: if you can't beat them, join them.1 'Er is een last van mijn schouders gevallen. Als je scoort in je eerste competitiewedstrijd van je nieuwe club en ook nog wint, is er alle reden tot tevredenheid' Guyon Fernandez (Feyenoord) Feyenoorder Leroy Fer probeert Joost Broerse van de bal af te houden. Roland Alberg, net naast en ver volgens moest goalie Erwin Mul der zich strekken om een inzet van de mee opgekomen Daan Boven berg uit zijn doel te ranselen. De openingstreffer van Fernandez zorgde bij Feyenoord nog niet voor rust in de ploeg. Op zich ook niet opmerkelijk, want het ontbreekt bij Feyenoord, net als het gehele vo rige rampseizoen, nog steeds aan automatismen. Maar om daar iets foto Robin van Lonkhuijsen/ANP aan te doen zal Koeman meer tijd nodig hebben dan de amper twee weken die hij nu werkzaam is bij Feyenoord. door Wilko Voordauw LONDEN - Kwalificatie voor het we reldkampioenschap atletiek in Daegu zal nog moeilijk worden voor 800 meterspecialist Bram Som. In een van de sterkste 800 meters van het jaar, met onder an deren wereldrecordhouder David Rudisha (Kenia) en wereldkampi oen Abubaker Kaki (Soedan) kwam de 31-jarige atleet vierhon derdste van een seconde tekort om zich te plaatsen. Hij liep tij dens de Diamond League in Lon den naar een tijd van 1.45,69, waar hij 1.45,65 minuten had moeten scoren. Rudisha won de race in 1.42,91 minuten. Bram Som, die zesde werd, moet zich nu richten op de laatste wed strijden die nog gelopen kunnen worden voor de datum van 15 au gustus. Op die datum maakt de At- letiekunie officieel bekend welke ploeg Nederland gaat vertegen woordigen in Daegu. Omdat Som nog niet aan de minimale eis heeft voldaan, zal hij op zoek moe ten naar wedstrijden waar nog een 800 meter op het programma staat. Maar een uitgelezen snel veld als dat van gisteravond in Lon den zal hij niet gemakkelijk vin den. Som zal derhalve moeilijke kwalificatiewedstrijden krijgen. Een andere mogelijkheid is dat Som als bespreekgeval alsnog wordt aangewezen. Dat kan moge lijk gebeuren op basis van zijn ver- Kenyan David Rudisha wint de 800 meter in Londen. Bram Som (rechtsachter) wordt zesde. leden als toonaangevend 800 me terloper. En ook kan de KNAU mee laten wegen dat hij in de voorbereiding de nodige proble men heeft gekend. Hij had bijvoor- veeld kuitproblemen nadat hij vo rig jaar in Barcelona af moest zien van verdediging van zijn Europese titel als gevolg van voedselvergifti ging. Aangezien er geen andere Ne derlandse atleten uitkomen op de 800 meter voor mannen (Arnoud Okken is geblesseerd en Robert Lathouwers heeft zijn seizoen foto Jonathan Brady/EPA beëindigd) kan technisch direc teur Peter Verlooy van de Atletiek- unie de hand over zijn hart strij ken en de atleet alsnog een ticket geven voor het WK. Of Verlooy daartoe genegen is, is niet duide lijk. avjva avi va

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41