21 zeeland 'Deze baaitjes zijn net 'Eigenaar moet slang melden' PZC zaterdag Vakantie De krant 6 weken voor 18 euro! Voor de Zeeuwse kust worden steeds meer haaien gesigna leerd. De voor mensen ongevaarlijke gevlekte gladde haaien worden vaak gevangen voor onderzoeksdoeleinden. zaterdag 6 augustus 2011 door Maikel Harte In het vak van columnist valt het niet mee om op vakantie te gaan. Het wordt tenslotte vanzelf weer zaterdag, ook tij dens je vakantie. Ik weet dat som mige collega's makkelijk drie a vier columns op voorhand kun nen schrijven, maar dan moet je wel heel veel inspiratie hebben en dat heb ik niet altijd. Dat zorgt dan wel eens voor vervelende si tuaties. Zoals donderdagavond: „Je gaat toch weer niet schrieven dat we op vakantie zien eeh?", zei mijn vrouw, terwijl ze nipte aan een glas rosé op het terras van onze ca ravan. „Natuurlijk doe ik dat", antwoord de ik. „Dat doe ik ieder jaar, waar moet ik anders over schrieven? Heen idee wat er thuus gebeurt, dus zal ik wel moeten. Oezo?", vroeg ik nog. „Nou", zei ze, „je wordt volop ge waarschuwd dat je op Facebook, Hyves of andere sociale media niet moet laten weten dat je op va kantie bent, omdat dit inbrekers op ideeën bringt. En jie zet het zelfs in de krant" Daar had mijn vrouw misschien wel gelijk in, maar daar wilde ik niet aan toegeven. „Ach schat, wat moeten ze meene men?" probeerde ik haar gerust te stellen. „De televisie is twaalf jaar oud, de laptop is hier, evenals het geld, pasjes en al die andere dingen. Zelfs de koelkast is leeg en op de fruitschaal ligt alleen nog die ba naan die er al weken ligt." „Nou", antwoordde ze, „het zou toch vervelend zien, als we thuus komm'n en heel het kot staat over- oop." „Ach, de buren letten op, de boel is op slot, het alarm staat aan en we zien weeral biena terug. Ik heb liever dat ze het noe doen, dan als we thuus zien." Het hielp niet „Ja maar nog zit je met een partij braakschade", ging ze verder. „Ze slaan misschien een raam in, ze forceren mis schien een deur, als het alarm af gaat staat heel de straat op z'n kop en dan zitten wudder ier. Dat wil ik niet." „Ok, dan schrief ik oek nog weh dat de sleutel bie m'n zus ligt." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische, betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling peraccept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor €.18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gelTad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om rr iet persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. HAAIEN VOOR DE ZEEUWSE KUST door Nadia Berkelder Dat is nog eens wat an ders dan een zee baars aan je hengel. „Een haai is echt een fantastische vis voor de sportvisserij", zegt Niels Brevé van Sportvisserij Nederland. „Ze geven een geweldige strijd aan de hengel. Ze zijn bloed- en bloed- sterk en ze geven nooit op. Het is echt een gevecht om ze binnen te halen." En sinds een jaar of twee zijn ze weer volop op te vissen in de Zeeuwse wateren. Het gaat om de, voor mensen, on gevaarlijke gevlekte gladde haai, een soort die anderhalve meter lang kan worden, geen scherpe tan den heeft en voornamelijk bodem- dieren zoals krabbetjes en pieren eet. „Ik durf gewoon mijn hand in zijn bek te steken", zegt Brevé dap per. „Ze doen helemaal niks." Tientallen gevlekte gladde haaien heeft Dré Vriends deze zomer al boven gehaald. Vriends is schipper op de Big Marlin, een hengelchar- ter met Neeltje lans als thuisbasis. Net als veertien andere sportvis sers doet hij mee aan het haaien- project van Sportvisserij Neder land, onderzoeksinstituut Imares en Stichting de Noordzee. Doel van het project is meer te weten te komen van de leefwijze en het ge drag van de gevlekte gladde haai. Vriends heeft zich in de haaienvis- serij gespecialiseerd. Haaien die worden opgevist wor den stuk voor stuk opgemeten en gewogen. Om ze te kunnen her kennen bij een volgende vangst krijgen ze een merk in hun rug vin, vergelijkbaar met het oormerk van lammetjes. Daarna worden ze weer uitgezet. „Ze merken daar he lemaal niets van", zegt Erwin Win ter van Imares. „Het aanbrengen van zo'n merkje is te vergelijken met een oorbel of een piercing. Ik denk dat de vangst op zich meer ongemak geeft dan het merken." Het is overdreven om te zeggen dat het wemelt van de haaien in de Delta, maar op een paar speci fieke locaties komen ze echt veel voor: bij Neeltje lans bijvoorbeeld en op een paar plaatsen op een mijl of tien uit de kust, vertelt Bre vé. „Wij dachten dat ze uitgestor- door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Er moet een meld plicht komen voor eigenaren van gevaarlijke reptielen zoals giftige slangen, schorpioenen en vo gelspinnen. Dat vindt Ad Bom van reptielenzoo Iguana in Vlissingen. Het is op dit moment niet duide lijk wie een reptiel in huis heeft. Als reptielen gevonden worden, kan de eigenaar vaak niet getra ceerd worden. Bom vindt een meldplicht ook belangrijk voor hulpverleners. „Zij moeten van te voren weten wat ze in een huis kunnen aantreffen als ze daar naar binnen moeten." Alleen al deze week zijn vier slan gen ontsnapt op Walcheren. Een gele rattenslang hield de wijk Nieuw Middelburg begin deze week in spanning. Donderdag werd bekend dat er in Arnemuiden een koningspython zoek is. Eigenaar Stefan van Eijke- ren had de deur van zijn huis open laten staan, toen hij de hond even buiten liet. De slang, die bijna altijd door het huis kruipt, zag zijn kans schoon. De python is nog steeds niet gevonden, maar is volgens Bom 'een onschuldig beestje'. Bij Iguana werden de afgelopen da gen slangen binnengebracht, die gevonden zijn in Oost-Souburg en Vlissingen. „De eigenaren melden zich vaak niet, omdat ze dan op draaien voor de kosten." Iguana brengt de gevonden reptielen on der bij natuurreservaten of dieren tuinen. De reptielenzoo heeft elke zomer z'n handen vol aan gevonden rep tielen. „Gemiddeld komen er in die maanden zo'n 1500 dieren bij ons binnen. Vorig jaar was een top jaar: toen waren het er 7500. Bij koud weer zitten reptielen stil in een hoekje, maar als het buiten warm is, zijn ze heel actief Ze wil len alle kanten op en worden dan ook vaker gezien door mensen." Bom heeft geen moeite met het thuis houden van reptielen, zolang er goed voor gezorgd wordt. „Igua na bestaat, omdat mensen niet zorgvuldig met de dieren om gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2