Vluchten zonder navigatie of zwemdiploma 141 vluchtelingen I Italië wil dat de NA VO zich ook bezig houdt met het red den van Libische bootvluchtelingen. Deze week stierven er weer tientallen. Een gesprek met vluchtelingen die eerder de overtocht maakten. zaterdag 6 augustus 2011 door Elodie Schoonbroodt en Teun Hermsen Ebo, een 26-jarige man uit Ghana maakte eer der dit jaar met twee honderd anderen de oversteek van Libië naar Italië. „Zonder kompas en navigatie zaten we op zee. Toen we verdwaald waren, zijn we van boot naar boot geva ren om de weg te vragen." Na vier dagen bereikte de boot het Italiaanse eilandje Pantelleria. Bij aankomst sloeg de boot tegen de rotsen, twee mensen kwamen om. „Ik werd snel geholpen", zegt Ebo. „Gelukkig maar, want zwemmen heb ik nooit geleerd." Nu kijkt hij vanuit zijn raam in het asielcen trum uit op een bouwbedrijf „In Libië werkte ik als tegelzetter", zegt hij met een zure lach. Ook vrouwen, ouderen en minder jarigen waagden de overtocht. De 28-jarige Maryse zat op dezelfde schuit als Ebo. Ze vluchtte eerder met haar man vanuit Ivoorkust naar Libië. „Mijn man werkte voor een ambassade in Tripoli en is in Libië achtergebleven", vertelt ze voor de poort van het asielcen trum. Hij durfde niet te gaan, zij durfde niet te blijven. Libische vluchtelingen spoelen al jaren aan op de Italiaanse kust, maar sinds 2009 was de route nage noeg gesloten. De Italiaanse pre mier Berlusconi en de Libische lei der Kaddafi hadden afgesproken dat boten terug zouden worden ge stuurd in ruil voor een investering in Libië van 5 miljard euro in twin tig jaar, 'ter compensatie van de ko loniale bezetting'. Kaddafi verbrak de overeenkomst toen de NAVO in maart van dit jaar begon met ac ties in Libië. Sindsdien bereikten circa 20.000 vluchtelingen uit het land de Italiaanse kust. Na aan vraag van asiel op Lampedusa of el ders, worden ze overgeplaatst naar open centra waar zij de asielproce dure doorlopen. Italië wil dat de NAVO zijn mandaat in Libië uit breidt met het redden van en zor gen voor Libische bootvluchtelin gen. De VN-vluchtelingenorganisa- tie UNHCR schat dat de riskante overtocht 1500 mensen het leven heeft gekost, 10 procent van ieder een die eraan begon. Zo trof de po litie begin deze week de lichamen van 25 mannen aan in het ruim van een boot. Ze waren vermoede lijk gestikt in de uitlaatgassen van het schip. Gisteren werden zes ver moedelijke mensensmokkelaars in verband hiermee opgepakt op Sici lië. Donderdag trof de kustwacht een boot met 300 vluchtelingen met ernstige uitdrogingsverschijn selen aan. Volgens een van hen wa ren onderweg al honderd mensen gestorven en overboord gegooid, maar de kustwacht kon dat niet be vestigen. Langs de provinciale weg in het oosten van Sicilië lopen groepjes vluchtelingen naar het dichtstbij zijnde dorp, zo'n twaalf kilometer van het asielcentrum. Tot vorige zomer verbleven Amerikaanse ma riniers van een nabijgelegen NA- 'Er is geen veiligheid, geen werk. Libië gaat achteruit, wij willen vooruit' VO-basis met hun gezinnen in de kleurige rijtjeshuizen. Sinds februa ri wonen er zo'n 2000 vluchtelin gen, 1500 uit Libië. De meeste vluchtelingen die vanuit Libië naar Italië komen, woonden in Li bië maar zijn afkomstig uit Ghana, Nigeria en Somalië en andere lan den ten zuiden van de Sahara. Toch is Libië bepaald geen droom land. Vluchtelingen kunnen er geen asiel aanvragen en mishande ling of detentie van vreemdelin gen is er niet ongebruikelijk, aldus Amnesty International vorig jaar. Damien, 36 jaar, verblijft in een asielcentrum net buiten Trapani in het westen van Sicilië. „Eigen lijk ben ik dominee", zegt hij. „Ik had een kerkgemeenschap in de Democratische Republiek Congo." Toen hij weigerde propaganda te maken voor de overheid volgden bedreigingen. Hij vluchtte in 2007 naar Libië omdat daar werk was. Een zesdaagse werkweek leverde Damien 1500 euro in de maand op. Genoeg om zijn neefjes te la ten studeren en zijn familie eten te geven. „Tijdens de opstand werd gezegd dat wij huurlingen van Kaddafi zouden zijn. Ik voelde Veel bootjes waarmee vluchtelingen uit Libië naar Italië proberen te ko men, lopen vast op de rotsen. foto Teun Hermsen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14