buiten Doe toch eens wild 33 wonen wonen@wegener.nl 024-3650509 Hoofdfoto: Een deel van de tuin is ingericht als zithoek. Als het 's avonds frisser wordt, gaat de houtkachel aan. Foto's links: Behalve de luie zithoek en de buitenkeuken is er plek voor sfeermakers als lantaarns en beelden. Foto's rechts: Tuinspiegels en tuinschilderijen maken het buitenleven nog gezelliger. foto's Wim Corduwener/PR tuin, groot geluk Als de thermometer 15 of 16 graden aan geeft, reikt menigeen al naar de verwarmings- knop. Zo niet de fami lie Vrugteveen uit Diepenheim. Sterker nog, het hoeft maar enigs zins droog te zijn of ze zitten al in hun tuin. In de loop der jaren is de circa 6 bij 13 meter metende lusthof veranderd in een leefruim te, compleet met buitendouche, keuken, eettafel, loungehoek, open haard, tuinschilderijen en -spie- gels, radio en aan de schutting een gezellig tikkende klok. Nagenoeg alles is zelf ontworpen en gemaakt. Deels uit tijdverdrijf deels om kosten te drukken. Jan Vrugteveen: „Ik doe ideeën op uit tijdschriften en tv-programma's. Vervolgens haal ik de materialen I bij de bouwmarkt en ga aan de slag." Hoewel de tuin in 35 jaar tijd al 15 keer is aangepast, kwam er na dat Vrugteveen met de VUT ging, helemaal vaart in. „Ik ben toen nog meer gaan kijken op een ma nier van: wat willen wij met de tuin? Zo is koken een grote hobby van mij, maar in onze kleine keu ken kon ik niet goed uit de voeten. De buitenkeuken is als het ware een dependance, ik gebruik hem ook 's winters voor bijvoorbeeld vis of aardappelen bakken. Daar om is hij dicht bij het huis ge plaatst, zodat ik snel iets uit een kast of vriezer kan pakken. De eet tafel staat om die reden ook bij het huis." Een tweede deel van de tuin is in gericht als zithoek, met luie stoe len, een bank en tafels. Plus een houthaard, die 's avonds als het frisser wordt, aangaat. In de avond brandt ook de sfeerverlichting: tientallen spots, aangevuld met olielampen, lantaarns en kaarsen. Recent onderzoek wijst uit dat Ne derlanders verknocht zijn aan hun tuin, maar ze willen er steeds min der tijd aan besteden. Groen wordt vervangen door grote zit hoeken en vaste kookapparatuur, blijkt uit cijfers van het Product schap Tuinbouw. Vrugteveen kan zich daar wel in vinden, al waar schuwt hij vooral niet te veel mee te doen aan trends. „Die verande ren namelijk elk jaar. Bovendien is een tuin een continuproces. Plan ten groeien te hard of gaan dood, sóms moet je iets vervangen. Je blijft er mee bezig. Gelukkig maar." Sommige gasten menen dat de Diepenheimse tuin té vol is, weet Vrugteveen. „Maar de meeste men sen vinden het wel mooi. Vooral omdat ze zien dat je met een rela tiefkleine ruimte veel kunt doen. Er echt een verlengstuk van het huis van kunt maken." Zijn er grenzen aan het buitenle ven? „Ja, die zijn er, voor mij al thans", knikt Vrugteveen. „Mijn zus is ook veel buiten, zij heeft nu zelfs een televisie onder een afdak je staan. Dat gaat mij net te ver." Reageren? wonen@wegener.nl Chez Couronne uit Vleuten is een van de bedrijven die inspe len op de behoefte meer buiten te leven. Sinds anderhalfjaar ver koopt de firma speciale tuinschil derijen en tuinspiegels, die on der alle weersomstandigheden in elk geval jaren goed blijven. De tuinschilderijen zijn archieffo to's naar keuze of een persoonlij ke foto, gevat in een stoere hou ten lijst in verschillende kleuren. „De grootste vraag is naar per soonlijke schilderijen", meldt woordvoerder Hildy Kroon. „Va kantieuitzichten zijn populair, en ook afbeeldingen van kinderen en huisdieren." Prijzen zijn afhan kelijk van formaat en afbeelding. www.chezcouronne.nl Tips Inventariseer van alle gezinsleden de tuinwensen. Onenigheid over een vijver? Maak dan een kleine waterpartij op een onopvallende plek. Hergebruik afval, bijvoorbeeld kokosnoten als nestkastjes. Maak een uitgebreide 'plattegrond' van alle water- en elektriciteitsleidingen; handig bij storing of aanpassing. Waarschuw de buren als de haard of barbecue aangaat. Zorg dat iedereen een eigen plekje in de tuin heeft. Vergelijk prijzen en materialen; een nieuwe tuin is duur. Zaterdag 6 Augustus 2011 door Frederike Krommendijk Smaken ver schillen, en dat is maar goed ook. Stel je voor dat iedereen hetzelfde wilde, dan renden alle vrouwen van Ne derland nu achter mijnheer K. aan. Dat is vragen om gelazer. Als ie dereen nou voor wat anders gaat, lopen we elkaar ook niet voor de voeten. In de tuin maken mensen ge lukkig ook allemaal andere keu zes. Soms nergens anders op ge baseerd dan dat iets toevallig in de aanbieding was, of gratis van de buurvrouw. Zulke tui niers hebben de boel lekker gauw vol, en trekken dan na een jaar of wat wanhopig met spade en snoeischaar rond, op zoek naar orde in de chaos, (e hebt ook de preciezen, die hun tuin zien als een postzegel- verzameling, en dan rare bedra gen neertellen voor die ene hos- ta die hun geluk completeert. Mooie tuinen krijg je daar niet van, we! trotse eigenaren met ellenlange verhalen over waar ze dat exemplaar precies op de kop hebben getikt, zodat je ach ter je hand erg moet gapen. Ie hebt weemoed-tuiniers, die hun vakantiegevoel willen rek ken en rijen deprimerende ci pressen planten om Toscane na te bootsen. Of Oostenrijk-fans die 80 kuub stenen laten stor ten en edelweiss verbouwen en daar dan zachtjes bij jodelen. Ik zou zwetend wakker worden van zo'n tuin, maar wie ben ik om er wat van te vinden? Wie vooral tuiniert om ervan te genieten (wat mij nogal wie des lijkt), kan eens uitkijken naar diervriendelijke planten. Het heeft namelijk niet veel zin eerst je hele tuin te betegelen en dan nestkastjes op te han gen. Of eerst met een wilde kop alle brandnetels uit te roeien en dan vlinders te ver langen. Een vleugje wild, dat is het streven. Dat betekent echt niet dat je woeste zaaiers als ak kerdistel moet planten, maar bijvoorbeeld wel een beekdistel die net zo mooi is en ook mas- "sa's bijen en hommels trekt. In onze borders zoemt en ritselt het rond de steentijm, de gele scabiosa en het koninginne- kruid. Wie zijn tuin vol poot met gevuldbloemige, ver door gefokte exoten, moet het doen zonder insecten, en dus ook zonder vogels die ze eten. Houd het simpel, is het devies, en doe eens wild. Alleen niet met mijnheer K., wat ik u bid den mag. Frederike Krommendijk - journalis te, hobbytuinier en boekenschrijf- ster - geeft deze zomer wekelijk haar kijk op het buitenleven. Meer columns op: www.frederikeschrijft.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 123