wonen antwoord ii ie véhslerblnk Een Beven vol glas wraag |j|tP 'fl- Taxushaag met lelijke plekken In je tuin, hoe groot of klein ook, kun je langer vertoeven dan in de zomer alleen. Wie zijn paradijsje huiselijk inricht, heeft ook in het najaar plezier. „Wij zijn bijna altijd buiten", zegt Jan Vrugteveen. „Onze tuin is keuken én woonkamer. Regen? Dan gaat het zonnescherm uit. Frisjes? Dan kan de haard aan." door Alice Plekkenpol Zaterdag 6 augustus 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 Van beeldjes tot bidprentjes: we zetten de gekste dingen in onze 'huisetalage'. Vandaag de venster- bank van Ad Engelen uit Oud Gas- tel. i door llze Rike Wat een kleurige kunstwerken. „Dat zegt mijn vrouw ook al tijd. Door de lichtinval is het elk moment anders en wordt de kamer telkens overspoeld I met een mooi kleurenspel. Ik heb het zelf gemaakt. Met een fiisiontechniek laat ik de kleu ren glas in elkaar overvloeien. Ik heb een oven die 830 gra den heet wordt. Daarin smelt ik het glas. Dan giet ik het in een mal en als het is afgekoeld, ben ik uren bezig met slijpen en polijsten." Zegt de ervaren kunstenaar. „Nee, ik ben van beroep glas- i zetter. Ik sjouw al dertig jaar met glas en krijg lichamelijke klachten: kwaaie rug, kwaaie knie. Daarom wilde ik iets erbij le- ren voor later, maar wel in het glas wereld je. Een klant wees me op de studie glaskunst in Antwerpen. Daar heb ik nóg meer geleerd over glas: zand stralen, brandschilderen. Het is zo mooi, altijd anders, heel fra giel en zelfs gevaarlijk als je er niet goed mee omgaat." Een studie starten op je 42e is niet makkelijk. „Zeker niet omdat mijn vrouw in die tijd ook ging studeren. We deden dat beiden in de avonduren. Mijn zoon heeft I dus wel geleerd eten te koken. Soms was het ook frustrerend. I Dan was ik urenlang bezig en aan het eind van de avond had ik nog niks gedaan. De tech niek is zo tijdrovend, en ik ben I perfectionistisch. Het moet wel zo worden zoals ik van te- l voren in mijn hoofd had." i Het resultaat is er wel naar. j „Dank je. Dat ronde stuk was f een schoolopdracht, géïnspi- reerd op de vormen van archi- f tect Hundertwasser. Ik heb veel insecten gemaakt, ben nu D ook bezig met een grote libel. En grote brillen van mij zijn al twee keer geëx poseerd, onder meer op Glasrijk Tubbergen." Is er van te leven? „Lastig. Ik steek er veel tijd in. En de kunstwereld is on zeker. Het is een leuke bijver dienste. Het is al mooi als ik daardoor ooit een paar dagen minder kan gaan glaszetten." Reageren? wonen@wegener.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl fill 024-3650509 Waarom doet de ene plant het wel en de andere niet? Soms kun je daar slechts naar gissen. Neem de taxushaag van lezer J. Strikwerda. Om zijn tuin staat een haag. Op het oog net en strak. Tot je beter kijkt: dan zie je dat twee taxussen in de rij beduidend minder 'zin' hebben dan de rest. Ze zijn bruin en kalend. 'Niet uit de verf geko men', zegt Strikwerda. 'We heb ben twee keer nieuwe exemplaren geplant. De laatste keer zelfs de aanwezige grond verwijderd en die vervangen door andere grond, turf en kunstmest." „Het zou een kwes tie van slechte drainage kunnen zijn, gevolgd door een aantasting van phytophtora (een schimmel ziekte)", oppert deskundige Rom- ke van de Kaa. „Misschien zit er een oerbank op die plek. Probeer eens gaten te boren met een grondboor, zo diep mogelijk, en kijk dan of het weer mis gaat. Zo ja, dan is er een andere oorzaak, maar bij taxus is het vaak een kwestie van staand water." ef Kleinere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 122