m s 27 reizen Varen, wadlopen, wachten op het water en weer terugvaren. Dat is een - droogvaltocht op de Wadden. door Suzanne van der Horst app reizen@wegener.nl 024-3650360 et ene moment sta je met z'n allen de zeilen te hijsen en scheer je met wind kracht 5 over de golven, even later ligt alles stil en sta je op blote voeten op de zeebodem. Een droogvaltocht op de Wadden is een bijzondere ervaring. Op een zonnige maandagochtend ligt in de Harlinger Nieuwe Willemshaven de Noordfries op ons te wachten, een Oost- zeetjalk van 25 meter lang met een per fect dek om op te zonnen. Er kunnen twintig mensen mee, maar wij vertrek ken met z'n twaalven. Eenmaal buiten de haven worden we als onervaren be manning aan het werk gezet. Schippers vrouw Elise Schot (33) vertelt wat we moeten doen. Wie niet actief meedoet, zit op het dek. Echt warm is het niet, er staat een stevige wind, maar het voelt lekker om met wapperende haren in de zon van het uitzicht te genieten. Dit is op en top een vakantiesfeer. Sjoerd Wouda (29), schipper en eige naar van de Noordfries, staat aan het roer. Hij woont op het schip met hond je Suus en in de weekeinden ook met partner en dochtertje Juliette (10). De wind neemt toe en we zeilen op vol le kracht tot onze schipper een geschik te plek ziet waar we kunnen droogval len. Schot gooit het anker uit en dan is het tijd voor erwtensoep en belegde broodjes. Als we stilliggen, bekruipt me een 'wat nu'-gevoel. Het is 12.30 uur, pas aan het eind van de middag is het laagwater. Wat doen we in de tussentijd? De kou de wind is toegenomen tot een stevige kracht 7. Maar dankzij die harde oosten wind daalt het water sneller dan ver wacht; de zee wordt als het ware wegge- blazen. Na de lunch kan ik de bodem van de zee al door het water zien. Van daar dat we al rond 15.00 uur op onze blote voeten op de zeebodem staan. Hoewel de wind echt koud is, voelt het natte zand aanvankelijk haast warm aan. Renate de Backere (41) van de Wad denvereniging gaat ons met een mest vork voor, op zoek naar verrassingen van de natuur. We zien een klein doorzichtig visje dat volgens De Backere een poon is, een krab en een dikke glibberige kwal. Het feest is compleet als we een schelp ont dekken met daarin een levende here mietkreeft, die af en toe voorzichtig zijn pootjes naar buiten steekt. Het struinen over de zandbank met de harde wind gierend om ons heen geeft een overweldigend vrij gevoel. Meeu wen vliegen boven ons en de Noord- fries wacht statig op de zeebodem. Volgens Schot betekent elke droogval tocht hard werken: „Koop een boot en werk je dood, zeggen mensen wel eens. Maar wanneer we dan de haven uitzei len, de horizon tegemoet, dan laat je al les achter je. Daar raak je aan gewend, en dan wil je niet anders meer". Het lopen tussen de in het zand verstop te scheermessen is uitkijken geblazen. Af en toe steekt er iets in je voet of zak je weg in de modder. Na een uurtje wandelen, zoeken en ontdekken, begint het water te stijgen en klimmen we het schip weer op. Onze voeten zijn verkleumd. Verwaaid en rozig drinken we koffie of thee. En dan beweegt het schip. Het is 18.30 uur. Ongemerkt is het avond geworden en de geur van lasagne verspreidt zich over het dek. De Noordfries komt langzaam maar zeker los van de grond en wan neer het eten op tafèl staat, begint de motor te ronken. Terugzeilen is niet ver antwoord met deze wind. Rond 21.00 uur varen we de haven van Harlingen binnen. Het voelt een beetje als thuiskomen na een vakantie. Alsof we weken onderweg zijn geweest. Het waren maar zo'n twaalf uurtjes. Zie voor informatie, tochten, arrangementen en prijzen: www.historische- zeilvaarttnl TgjV Reageren? reizen@wegener,nl Zaterdag 6 augustus 2011 a B% oflfe Neem je je smartphone mee op vakantie? Installeer dan eerst een handige reizenapp. Deze weèk: Hulp op zak door Marcha van Schijndel Voor globetrotters én voor thuisblijvers is de app Hulp op zak van Europeesche Verzekeringen een handige. Deze app biedt al hulp vóór vertrek en is op de plaats van bestemming een aar dig medisch handboek. Ie vindt er informatie over aan doeningen, een medisch woor denboek en een overzicht van alarmnummers van de meeste zorg- en reisver- zekeraars. Stel, je wilt op vakantie naar Gambia. Onder de knop 'info per land' vind je bij dat land een lange lijst met infectieziekten die je er kunt oplopen (zoals cholera, buiktyfus, meningokokken), in clusief de verplichte en aanbe volen vaccinaties. Heb je je door die enge-ziekteslijst niet laten ontmoedigen en ben je eenmaal daar, dan biedt het medisch woordenboek uit komst wanneer je een klacht moet uitleggen aan een buiten landse arts. In zeven talen (Ne derlands, Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiaans en Turks) kun je uitleggen dat je last hebt van hartkloppingen, dat je geen eet- lust hebt en dat je alweer aan de beterende hand bent. Onder de knop 'Medisch A-Z' vind je een overzicht van de meest voorkomende (reis)aan- doeningen, van aambeien tot zwemmerseczeem. Per aandoe ning staat er wat het is, wat de symptomen zijn, hoe de aan doening ontstaat, hoe ernstig het is, wanneer je naar een huisarts moet en wat je er zelf aan kunt doen. Deze lijst is na tuurlijk ook reuze handig als je gewoon in Nederland blijft. Ook fijn: de app werkt off-line. Geen veroorzaker van een ho ge telefoonrekening dus. Rest nog een waarschuwing: 'De geboden informatie is niet bedoeld als een vervanging van deskundig advies', aldus de app. Neem bij twijfel dus altijd contact op met een dokter. Hulp op zak, iPhone, gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 117