m 25 reizen Q, reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 6 augustus 2011 De corregudes (paardenraces) zijn een van de spectaculairste onderdelen van het festival op Menorca. foto's Joost Brantjes SPANJE Valencia Om vanuit Madrid naar het meest ooste lijk gelegen deel van het Spaanse konink rijk te komen, heeft het vliegtuigje van Air Nostrum, waar slechts vijftig mensen in kun nen, ruim een uur nodig. De aan komsthal van Aeropuerto Menor ca is leeg als een kroeg op maan dagochtend. Die stilte lijkt vreemd, want het is de vooravond van het Mare de Deu de Gracia Fes tival, het grootste festival van Mahón, de hoofdstad van het ei land. Later tijdens ons bezoek zal blijken dat die rust heel normaal is. Want het paardenfestival waar mee Mahón bekend is geworden, is vooral een feest voor de lokale bevolking. De dag na mijn aankomst ont moet ik Luis in cafeteria Bon Dia. De chef van een elektriciensbedrijf is met collega's Adan en José aan het indrinken met kleine flesjes FRANKRIJK Ciutadella MENORCA Natuurpark Mahón uroamrzacio jr-ryv Tamarinda s'laume St Clirhent Urbanitzacio jrca Middellandse Zee Menorca |biza Mallorca SARDINIË Estrella Damm bier en met poma- das, de lokale drank van het eiland waar geen ontkomen aan is. De hier ter plekke gedistilleerde Xorin- guer gin wordt met Kas Limón ci troenlimonade aangelengd tot een soort Breezer-achtig drankje. Het blijkt een potente cocktail die door de zoete limonade soepel wegdrinkt. Het drankje is zó popu lair, dat veel café's de gin zelfs op tap hebben. Als de cafeteria om 15.00 uur sluit voor de nog altijd gerespecteerde siësta, gaan we naar het centrum van de stad. De straten hebben een tapijt van rood zaagsel om de paardenvoeten te beschermen. Al le kroegen puilen uit tot op de stra ten en er wordt vrolijk ingeno men. Vanaf 17.00 uur verschijnen de eersten van 158 ruiters op prach tige, gitzwarte paarden van de hier gefokte Raza Menorquina. De die ren zijn allemaal versierd met spie geltjes, een dek met de naam van het paard en een staartdecoratie. De ruiters dragen een rokkostuum met witte broek en een driehoeki ge steek. Aangemoedigd door het publiek, laten ze de paarden steige ren. Hoe langer het op zijn achter benen weet te staan, des te enthou siaster wordt de menigte. De volgende dag is het zo mogelijk nog drukker bij de jaleo, het evene ment waar alle ruiters massaal worden toegejuicht en zich steige rend een weg door de menigte ba nen. Daarna krijgen ruiter en paard uit handen van de notabe len van Menorca op het Plaza de Ayuntamiento een stengel suiker riet. Wanneer vervolgens vanaf een balkon van het stadhuis op de muziek van een live-band driehon derd gevulde leren wijnzakken de menigte in worden geslingerd, is de euforie compleet. Om 19.30 uur gaat iedereen rich ting de calle Cós de Gracia, de lan ge straat die het centrum van Mahón verbindt met de begraaf plaats. De corregudes (paardenra ces) die gaan plaatsvinden, vor men een van de spectaculairste on derdelen van het festival, zo verze kert menigeen me. Dat blijkt onge logen. In de bomvolle straat, die minstens 1 kilometer lang is, en waar geen enkel dranghek te be kennen valt, wordt twee aan twee geracet. De paarden gaan met on werkelijk hoge snelheid door de menigte die als de Rode Zee uit een wijkt. Eenmaal over de finish keren de ruiters om, waarna ze met armen over eikaars schouders en met weer een stengel suikerriet in hun hand het parcours stap voets terugrijden. 's Avonds verzamelen de ruiters zich op het centrale Plaza del Ayuntamiento, waar ze zich rond om het plein opstellen. Alle lich ten gaan uit en plots is het stil. Voor veel Mahóneses is het een zeer emotioneel moment als ze de Jlauta, de plaatselijke fluit, horen waarmee het einde van het festival wordt aangekondigd. Om me heen zie ik volwassen mannen huilen. Narcis Pons Serra legt me uit waar om op dit moment de tranen vloeien. „Op het eiland vorm je hechte vriendschappen, we ken nen elkaar vanaf de kleuterschool. Maar zodra ze 18 zijn, gaan sommi gen naar het vasteland om" te wer ken of te studeren en hun vrien den blijven achter. Ter gelegenheid van het festival keert iedereen te rug en vieren we feest zonder ein de. Als het feest uiteindelijk is afge lopen, voelt iedereen een enorme melancholie over de verdwenen tij den." Reageren? reizen@wegener.nl ft Menorca is afgezien van zomerse charters, alleen met een over stap in Madrid te bereiken. Dat kan met de Spaanse maatschap pij Iberia. Kijk voor vluchten op www.iberia.com Het festival Mare de Deu de Gracia is èlk jaar van van 7 tot en met 9 september. Informatie over het eiland is te vinden op onder meer: www.landenweb.net/menorca www.spain.info/nl www.menorca.es Deze reis kwam tot stand dank zij het Spaans Verkeersbureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 115