Liever geen reizen ri vakantie anno. H BAgisch Verzot op friet en Kuifje Maanlanding in Lemmer Doe eens gek deze vakantie: boek geen pakketreis, reserveer geen camping, maar ruil van huis. Zoals Henk en Miekie van de Graaf ook doen. door Jan van Mullem Zaterdag 6 augustus 2011 reizen@wegener.nl 024-3650360 door Johan Bosveld Het was maandagnacht 21 juli 1969. Ik was 11 jaar. Buiten be gon de nieuwe dag te scheme ren, binnen was het benauwd in onze stacaravan, We zaten met z'n allen voor een kleine zwart-wittele- visie, die zijn best deed een herkenbaar beeld op de buis te toveren. We, dat waren mijn vader en moeder, mijn tweelingbroer tje en ik, een oom en tante en hun twee kinderen. Dit was het gezelschap waarmee we elk jaar op vakantie gingen. Steeds naar een andere bestemming in Nederland, dit jaar een camping in Lemmer. Van die vakantie herinner ik me drie din gen. De eerste is een zwempartij met mijn broertje. Toen we het IJsselmeer indoken, lieten we onze moeder in een verlammen de angst achter. Ze zag onze hoofden steeds kleiner worden. We zwommen richting een zeilschip dat voor anker lag, maar verke ken ons op de afstand. Toen we er eindelijk aankwamen, zagen we onze moeder als een minifiguurtje in de verte, wild geba rend. We dachten dat ze enthousiast zwaai de en wuifden trots terug. De tweede herinnering speelde zich die be wuste zomernacht van 21 juli af Voor het eerst in de geschiedenis-zou een mens voet op de maan zetten. Op het tv-schermpje za gen we bibberende beelden, waarvan we niet goed begrepen wat het voorstelde. Maar alleen al het nachtelijk opstaan was een avontuur. Mijn oom was doorlopend in de weer met een antenne om het beeld beter te krijgen. Henk Terlingen gaf met zijn hese stem commentaar, maar wij von den een rare man met een ringbaardje veel leuker; Chriet Titulaer beleefde het toppunt van zijn roem. Iets voor vieren was het zo ver. Maar pas veel later begrepen we dat as tronaut Neil Armstrong op dat moment zijn historische stappen maakte. Terlingens stem sloeg bijna over en wij waren getuige geweest van een historische gebeurtenis. We werden met gezwinde spoed weer in onze stapelbedden gedirigeerd. Mijn laatste herinnering betreft nóg een nachtelijk avontuur. Alle jongeren van de camping hadden zich in nachtkleding gesto ken en liepen in optocht naar de kantine voor een heuse pyjamaparty. Wij niet. We waren oud genoeg voor een zwemexpeditie en onze eerste maanlanding, maar te jong voor een party. Dat laatste deed wel pijn. Jullie hebben een bedrijf aan huis, een bed and breakfast. Als je ruilt met een collega-B&B'er, kun je beiden op vakantie én het bedrijf voortzetten. Miekie van de Graaf: „Ja, dat zou kunnen. Maar we doen het niet. Als wij op vakantie gaan, met of zonder huizenruil, zijn we ook aan vakantie toe. Dan willen we liever geen bedden verschonen." Maar wel azalea's water geven. „Daar heb ik me best op verkeken. Azalea's hebben 's avonds water nodig, dat ook nog eens op een be paalde temperatuur moet zijn en in aparte bakken moet worden ge goten. Luistert nauw. Iris, onze ruilpartner in Rome waar we dit jaar waren, stond erop dat we haar balkonplantjes goed verzorgden. Dat hadden we toegezegd, zonder te weten hoeveel werk het was." Jullie hebben hongerige kippen thuis. „En katten. Ach, de verzorging van planten en dieren hoort erbij. De meeste huizenruilers geven het aan op de site of melden het via de mail. Is ook geen probleem. Al leen honden doen we niet meer. Daar hebben we minder goede er varingen mee. De eigenaar van een ruilhuis in Drenthe waar wij eens verbleven, had er een aantal van een heel bijzonder ras. Ze moesten om de zoveel uur worden uitgelaten. Dat is dan wel een blok aan je been, want je zit plots toch een beetje vast aan je ruilhuis." Belgen zijn dom, slordig en ze maken altijd ruzie over hun taal. Echt dom zijn de Belgen vanzelfsprekend niet, anders zouden ze het Nationaal Dictee niet altijd winnen en zouden ze hun land niet zo lang draaiende kunnen houden zonder een regering die de boel een beetje in de gaten houdt. De Belgenmop over die domme Bel gen komt natuurlijk ook door dat ra re taaltje, maar pas op voor d'n Belg, want zich dom houden, brengt vaak verder dan zich slim tonen, zoals dichter Guido Gezelle schreef Bovendien hebben ze hun eigen su per-Belg, die zeer slim is: de blonde reporter Kuifje, nooit te beroerd om misstanden op te lossen. Een beetje raar zijn de Belgen natuur lijk wel, want wie is er nu trots op een nationaal symbool als het friet kot? En welk ander land zou serieus overwegen een Dag van de Friet te organiseren? Waar laten ze 'honke- bonkige' stenen in de straten liggen omdat kerels op fietsen zo graag over de kasseien stoempen? En dan heb ben ze ook nog een prins die het liefst laagvliegt over de snelweg op weg naar een van zijn corrupte vrien den uit de binnenlanden van wat ooit Belgisch Afrika was. Intussen scoren de kinderen wel be ter op school dan de onze, alleen zijn bij ons de schoolpleinen weer netjes en schoon, dat weer wel. Fransen stinken naar knoflook, elke Belg is dom en Engelsen zijn stijve harken. Waar of niet waar? Zeker is wel dat elk volk zijn eigenaardigheden heeft. door Johan Bosveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 112