op andermans bank spectrum is Zaterdag 6 augustus 2011 Slapen Wildvreemden van over de hele wereld gratis een nachtje laten logeren in jouw huis of zelfbij een onbekende in het buitenland op de bank slapen. De populariteit van couchsurfen stijgt explosief. door Maaike Boersma illustratie Mark Reijntjens De pasta staat te pruttelen op het fornuis terwijl Susanne van Erp de tafel dekt in de woonkamer van studenten huis Casa Merode in Til burg. In het afgelopen anderhalfjaar heeft het studentenhuis al meer dan honderd in ternationale logees, zogenoemde couchsur- fers, gehad. De bank in de kleine woonka mer is bijna elke week wel een keer bezet. Couchsurfen, oftewel telkens op een ande re bank slapen, is een wereldwijd netwerk van reizigers die elkaar gratis onderdak ver lenen. Contacten worden gelegd via de website www.couchsurfing.com. Inmid dels zijn er 2,5 miljoen leden, verspreid over 245 landen. Volgens het Sociaal Cultu reel Planbureau telt ons land 50.000 men sen die af en toe wildvreemden gratis in hun huis laten logeren. Lukas van de Wiel van Casa Merode raak te er bij toeval bij betrokken toen een vriendin hem uitnodigde in Düsseldorf, waar ze via couchsurfen een slaapadres had geregeld. „We kwamen bij een alleen staande moeder met twee kinderen te recht, die ons de sleutel van haar huis gaf en ons boodschappen liet doen met haar kinderen. Wauw, dacht ik, ze kent ons niet eens. Hier gaat zo'n groot vertrouwen van uit, dat was erg stimulerend." Merel van Dijke woont nog bij haar ouders in Haarlem, maar is toch al een ac tief couchsurfen „Ik heb wel een beetje moeten zeuren bij mijn ouders, maar nu vinden ze het leuk, vooral mijn vader. Al in de eerste week dat ik lid werd, kreeg ik drie verzoeken. Mijn eerste logees waren twee jongens uit de Verenigde Staten. Dat was zo ontzettend leuk dat ik ermee ben doorgegaan. Je leert ontzettend veel men sen kennen uit verschillende culturen." Hoewel couchsurfen geen datingsite is, kreeg het voor de Utrechtse Marije Douma wel die functie. Naast haar op de rode bank in haar flatje in Kanaleneiland zit Ge- rardo Pujado, een Chileense jongen. „Vo rig jaar was ik op vakantie in Chili en met couchsurfen belandde ik bij hem thuis", vertelt Douma. „Er was een klik en nadat ik weg was, hielden we contact." Pujado besloot naar Europa te komen. Op 14 februari stond hij bij haar op de stoep. Inmiddels heeft hij een studiebeurs aange vraagd voor de universiteit van Utrecht. Couchsurfmg is, volgens Pujado, meer dan het regelen van een gratis 'hotel'. „Alles draait om nieuwe mensen leren kennen en culturele uitwisseling." Ronald de Vreede (28) uit Rotterdam be gon twee jaar geleden met couchsurfen en is sindsdien een van de actiefste leden in zijn stad. „Ik ontvang alleen gasten als ik zelf tijd heb om iets leuks met ze te doen", zegt hij. „Het is een geweldige manier om mensen te leren kennen." De populariteit van couchsurfen heeft ech ter zijn keerzijde. De Vreede: „Er zijn ook mensen die het juist wél zien als ëen gratis hotel." Van Erp van Casa Merode is 'aller gisch' voor dit soort mensen. „Hier is couchsurfen niet voor bedoeld. Deze men sen snappen het niet." Couchsurfen is gratis, maar een presentje Couchsurfers in Tilburg nuttigen samen met hun gastvrouw de maaltijd. foto Ruud Verhalle/GPD of tegenprestatie wordt gewaardeerd. „Ik had laatst twee Italianen die me leerden om echte risotto te maken. Dat was hart stikke leuk", vertelt Douma. „Zelf zorg ik altijd dat ik iets bij me heb uit Nederland, stroopwafels bijvoorbeeld." Couchsurfen is inmiddels veel meer dan een bemiddelingssite voor internationale logeeradresjes. Zo zijn er tal van sociale evenementen omheen ontstaan. Bijna elke stad heeft een groep die regelmatig bijeen komt voor borrels, barbecues en andere so ciale evenementen. Hoe gastvrij je als host bent, bepaal je zelf „Een vrouw heeft mij wel eens de sleutel gegeven van haar huis terwijl ze zelf het weekeinde weg was", vertelt Douma. Zelf geeft ze nooit de sleutel van haar huis mee. „Ze kunnen komen als ik thuis ben." Er zijn ook mensen die eerst in een café af spreken om te kijken of het wel klikt. Zo niet, dan gaat de logeerpartij niet door. Douma: „Couchsurfen staat of valt met vertrouwen in de medemens." Je haalt im mers wildvreemden in je huis die je alleen op basis van een profiel op internet hebt leren kennen. Of je vliegt zelf naar het an dere eind van de wereld om te slapen bij iemand die wellicht kwaad in de zin kan hebben. Gezien het grote aantal couch surfers, zijn de negatieve ervaringen echter extreem klein, minder dan 1 procent, aldus het Sociaal Cultureel Planbureau. Merel van Dijke is een van de mensen die zo'n slechte ervaring opdeden. „Toen ik in Lon den was, begon onze host coke te snuiven. Dat was echt niet oké." Op de site heeft: ze haar host daarom een negatieve beoorde ling gegeven. De site probeert op drie manieren vertrou wen in het systeem in te bouwen. Zo zijn leden verplicht na iedere ontmoeting een referentie te schrijven, met een positieve, neutrale of negatieve beoordeling. Couch surfers kunnen goede vrienden als be trouwbaar bestempelen en via creditcard informatie kunnen adresgegevens worden gecontroleerd. Couchsurfers vertrouwen elkaar, omdat ze dezelfde waarden, idealen en verlangens delen. Van Erp: „Ik vind het een van de mooiste uitingen van vertrou wen in de mensheid." reageren? SDectrum@weeener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 108