13 spectrum Zaterdagö augustus 2011 deur om te zien of het echt die Spee is die daar ligt", vertelt de geboren Rijswijker. Zo als die man met de zwakke blaas. „Hij had een papiertje van de dokter in zijn porte monnee over zijn aandoening. Vraagt hij aan mij: is het echt verboden om even op de vluchtstrook stil te staan als ik nodig moet?" Spee kan er jaren later nog om la chen. Heel vervelend voor de beste man, maar regels zijn regels. Bovendien is het le vensgevaarlijk. „Dus ik zeg; beter een natte broek dan eindigen tussen zes plankjes." Eenmaal thuis in Soest moest hij bedrust houden. Maar het werk ging dbor, ook al mocht hij niet veel meer bewegen dan zijn armen en hoofd. Het BVOM-kantoor was een paar honderd meter van huis. Spee liet het werk naar zich toekomen. Zijn mede werkers torsten dossiers mee die hij door kon nemen. Want ledigheid is des duivels oorkussen, het zou zo maar een van zijn lijfspreuken kunnen zijn. Deze gedreven heid zorgde soms voor spanningen, thuis en op werk. Spee eist van iedereen het on derste uit de kan, net als van zichzelf Hij is er heilig van overtuigd dat je iets goed doet of er anders niet aan moet beginnen. „Dat zit gewoon in me. Geen gesjoemel en niet klungelen in de marge." Zelfs een aanslag op zijn woning kon er niet voor zorgen dat hij gas terugnam. Tot dat moment had Spee wel eens doodsbe dreigingen gekregen, maar gebeurde er niets. Dat veranderde op een vroege zon dagmorgen in 2005. Tien over vijf, de tijd dat de kroegen dicht zijn en de kerken nog niet open. In de hal van de bungalow van de familie Spee klonk een harde knal. Het marmer bij de deur 'kon je er uit lepelen', zo verpulverd waren de natuurstenen pla ten. Vijf minuten voor de knal, vermoede lijk een lawinepijl afgeschoten door de brievenbus, was Spee's vrouw naar de wc geweest. „Er zijn geen slachtoffers geval len. Maar was mijn vrouw iets later naar het toilet gegaan, dan hadden de zaken an ders gelegen", zegt hij. „Er is nooit iemand voor opgepakt." Ondertussen boekte Spee resultaten. Steeds minder mensen kropen met alco hol op achter het stuur en het aantal ver keersdoden daalde van 1.250 naar zo'n 750. „Ik ben niet zo arrogant om te stellen dat ik daar allemaal voor heb gezorgd. Maar ik heb er wel aan bijgedragen, dat zeker", zegt Spee. Het verwijt dat de bonnenschrij verij er alleen was om de staatskas te spek ken, werpt hij verre van zich. Verkeersvei ligheid gaat boven alles. Zelfs Spee heeft bonnen gekregen voor te hard rijden. Ze ker drie. Eén keer reed hij 5 kilometer te hard op de snelweg. De tweede keer reed hij met een caravan achter zijn auto iets harder dan 50 omdat hij dacht 70 te mo gen rijden. En de derde keer reed hij op de Maasdijk een paar kilometer te hard. „Maar als je het evangelie verkondigt, moet je er wel naar leven", zegt Spee. „Het maakt je wel weer scherp. Ik ga dan niet in beroep, gewoon betalen." In 2008 werd Spee geveld door hernia. In diezelfde tijd werd het BVOM bij het Lan delijk Parket gevoegd en was hij niet lan ger het hoofd. Wel bleef hij landelijk ver keersofficier, tot hij in juni afscheid nam. In september wordt Spee 65 jaar. En wat dan? Tientallen jaren heeft hij zich de blub ber gewerkt. Zijn gezondheid heeft eron der geleden en hij is een van de meest ge hate mensen van Nederland geworden. Dan gaat hij het nu toch zeker wel rustiger aan doen? „Dat is wel de bedoeling", zegt hij. „Ik heb mijn vrouw beloofd, dat ik nu meer tijd voor ons zou maken." Dus staat er naast huize Spee een camper waarmee ze er op uit willen trekken. En verder mis schien wat lezen, een goed boek. „Laatst had ik even tijd over en kon ik kiezen. Zal ik boven achter de computer nog wat werk doen, of een boek pakken en in de tuin gaan lezen." Het werd dat laatste. „Toen mijn vrouw thuiskwam, zei ze: wat doe jij nu met een boek? Heb je niks an ders te doen?" De toon is stiekem gezet Spee zal gas te rugnemen, alleen niet te veel. Vanaf sep tember start hij met zijn eigen adviesbu reau. De eerste contacten met wethouders in gemeenten met een verkeersprobleem zijn gelegd, ook staan er al wat speeches in de agenda. Verdér zal hij als deskundige blijven figureren in het tv-programma Wegmisbruikers. „Ik kan al die jaren erva ring toch niet weggooien? Ik ben niet ie mand om stil te zitten. Samen met de vrouw, hand in hand op de bank voor de televisie. Dat is niks voor mij." reageren? spectrum@wegener.nl Koos Spee Geboren: 30 september 1946. Privé: getrouwd met Nelie, heeft een zoon en dochter. Hobby's: tuinieren en orgel spelen, bestuursfuncties bij kerken, scholen en bank. Opleidingen: tuinbouw school, bakkersopleiding, politieschool, rechtenstudie. Werk: begonnen als agent en rechercheur. 1983: verkeersschout. 1986: officier van justitie. 1989: fraudeofficier. 1995: eerste landelijk verkeersofficier. 1998: Bureau Verkeershand having Openbaar Ministerie. 2008: Spee treedt terug bij BVOM, maar blijft landelijk verkeersofficier. 2011eigen adviesbureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103