in Zeeuws-Vlaanderen ii spectrum Zaterdag 6 augustus 2011 Een patiënt in zijn kamer in de Zorgsaam Kliniek. De mensen die via de huisarts komen, mel den zich altijd onverwacht. Dat zijn bij voorbeeld mensen die na een val eerst naar het ziekenhuis gaan voor een foto, die daarna eigenlijk naar huis mogen, maar vervolgens niet van de brancard van de ambulance afkunnen komen. En dan worden ze hier gebracht." „Weet je waarom die meneer zo suf is?", vraagt Van den Berg een kwartiertje later, terwijl ze de uitslagen van het bloedonder zoek van die morgen doorneemt. „Hij heeft maar een natrium van 123." Glimlachend: „Die kunnen we nog wel een beetje oppeppen. Je zult het zien, met een beetje extra bouillon." Marij Kints meldt zich bij de verpleegkun dige. Ze komt hier elke week op de dagbe handeling om haar pic-catheter schoon te laten maken, een onderhuidse toegang tot haar ader waardoor ze medicijnen toege diend krijgt. Ze heeft borstkanker en moet regelmatig naar Terneuzen voor behande ling. „Voor ons is Hulst dichterbij, het is fijn dat dit ook hier kan." Ze ligt op bed, terwijl Van den Berg haar catheter schoon maakt en een praatje maakt. Drie weken mogen mensen blijven liggen. Soms blijven ze wat langer in de kliniek, maar toch moeten ze weer weg. „Negentig procent van de mensen wil dat ook", zegt Van den Berg. „Maar tien procent vraagt op een bepaald moment wanneer ze de meubeltjes mogen brengen." De aandacht die mensen hier krijgen is fijn. Van Oijen: „Verpleeghuizen kunnen, hoe goed ze ook hun best doen, de mensen nooit de hoe- veelheeid zorg bieden die ze hier krijgen." les draait natuurlijk om geld: een verpleeg huis krijgt awbz-geld, een ziekenhuis krijgt geld van zorgverzekeraars. Die scheiding is hier niet zo duidelijk. De echte samenwer king is het mooie hier, dat alle partijen, de huisartsen, ziekenhuis Zorgsaam en Cura- mus, elkaar wat gunnen. Het zou trou wens leuk zijn om te onderzoeken of de zorg hier per saldo goedkoper is dan in zie kenhuizen en verpleeghuizen afzonderlijk en of dit concept interessant zou kunnen zijn voor andere regio's." De samenwerking gaat ver: de huisartsen draaien avond- en nachtdiensten voor de patiënten van de specialisten ouderenge- neeskunde van Curamus, die dan weer de weekenden voor hun rekening nemen. Zorgsaam neemt diensten af van Cura mus, zoals de schoonmaak en het eten, ter wijl Curamus een beroep kan doen op de expertise van de verpleegkundigen in de Zorgsaamkliniek. Het werk dat specialisten normaal in ziekenhuizen doen, wordt bij de kliniek gedaan door de huisartsen en de specialisten ouderenzorg samen, al zijn spe cialisten uit het ziekenhuis oproepbaar. En iedereen is bereid om - als het nodig is voor de patiënt - de grens af en toe een beetje op te rekken, zegt Van den Berg. „Tenzij het echt uit de hand loopt, maar dan moeten we nieuwe afspraken maken." André de Krijger is hier ruim een week. Hij ligt in bed. „Ik heb ingezakte rugwer vels, dat is heel pijnlijk", vertelt hij. Van de morfine die hij kreeg tegen de pijn, ver dween zijn eetlust. „Ik kon geen hap bin nen krijgen, dat was niet leuk. Gisteren heb ik een andere pijnstiller gekregen. En vandaag heb ik zomaar een loempia gege ten. Die eet ik praktisch nooit. Hij was lek ker, hoor, met een beetje ketchup." De Krijger is blij dat hij in zijn eigen woon plaats kan verblijven. „Het is een prachtige oplossing." Het is inmiddels bijna middag. Van den Berg bereidt zich voor op het weekend. „Op vrijdag krijgen we nogal eens onver wacht patiënten", zegt ze. „Omdat de huis arts ze te slecht vindt om het weekend al leen thuis door te brengen bijvoorbeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101