het mooie ZeelawFkopen één bootje Bierfestijn voor fijnproevers Waar moet ik op letten bij het kopen van een vakantiehuis? donderdag 4 augustus 2011 Door naar de notulen en jaarrekening te kijken, krijg je ai snel een goede indruk van de stand van zaken op het park. Informeer ook of er aanstaande onder houdsbeurten zijn gepland. Het komt regelmatig voor dat mensen hun tweede woning verkopen vlak voor een grote onderhoudsbeurt plaatsvindt, die de parkbewoners moeten bekostigen. „Je moet zoveel mogelijk te weten komen van het park", adviseert recreatiewoningspecialist Hans de Keijzer van Vakantiehuiswinkel.nl. „Vragen, vragen en nog eens vragen. Of zoek iemand die geen bin ding heeft met de parken, onpartijdig is en aangeslo ten is bij een van de drie brancheorganisaties." Tjonge, wat een gedoe zeg. Waarom zou ik eigen lijk een woning op een park kopen? Omdat beveiliging en schoonmaak van het huis mak kelijk te regelen zijn, je toegang hebt tot voorzienin gen zoals zwembad of sauna en het huisvuil wordt opgehaald. Kortom, je hebt niet veel omkijken naar je tweede huis. Bovenal ligt de aanschafprijs meestal lager dan die van een individuele vakantiewoning, al zijn daar weer geen parkkosten aan verbonden. Waar heb je dan wel mee te maken bij een indivi duele vakantiewoning? Ten eerste moet je weten of het huis op erfpacht grond of op eigen grond wordt verkocht. „Is het op erfpacht, dan wordt de grond nooit bezit van de be woner en moet die ieder jaar betalen. Soms zeshon derd euro, soms drie- of vierduizend", zegt makelaar Gert Joziasse van Wisse Vastgoed in Domburg. „Wat je ook wilt weten is of er nog uitbreiding van nabijge legen campings of vakantieparken kan plaatsvinden", aldus Joziasse. Heb je de wens om (later) permanent in je recreatie huis te wonen, dan is het essentieel om er achter te komen of dat wel mag. Veel gemeentes, zoals Veere, verbieden mensen meer dan tweederde van het jaar in hun vakantiewoning door te brengen. Dat wordt streng gecontroleerd, zegt Joziasse. Mag ik wat bijverdienen door mijn recreatiewo ning te verhuren? Dat verschilt per woning. Erik de Bruine van make laar Sinke Komejan in Zierikzee: „Informeer vantevo- ren of verhuren mag. Koopwoningen op parken van bijvoorbeeld Landal mogen worden verhuurd. Daar valt veel mee te verdienen. Het verhuren van vakan tiehuizen is immers een goede inkomstenbron." Aha. Maar is dit wel een goede tijd om een twee de huis aan te schaffen? Veel mensen vinden van wel. Uit een rondgang langs Zeeuwse makelaars blijkt dat de kust bij Oostkapelle en Domburg op dit moment erg in trek is. In Zeeuws-Vlaanderen ligt het accent op de kusüijn tus sen Cadzand en Breskens. „Tachtig procent van onze klanten zijn Belgen die in een vakantiehuis een veili ge bergplaats voor hun geld zien", zegt Willem Pieter van Akker. Maar of het een goede belegging is, durft hij niet te zeggen. Dat hangt volgens hem af van de trend in de economie. Ook vakantiewoningspecialist Hans de Keijzer zet vraagtekens: „Je kunt niet blinde lings zeggen dat een recreatiewoning een lucratieve investering is." Garantie dat je meer geld terugkrijgt dan dat je er in stopt, heb je niet. Maar koop je met zorg een vakantiehuis, dan weet je vrijwel zeker dat je er plezier aan beleeft. Via websites als: www.funda.nl/recreatie, www.secondhome.nl of www.vakantiehuiswinkel.nl Individuele vakantiewoning Maak onderscheid tussen een individuele vakantiewoning of een huis op een park Naar een folder in een vakantiepark vragen Woonmagazine Zeeland (verspreid met huis-aan-huisbladen) Wat is het bestemmingsplan van de gemeente? Bouwvergunning nodig voor aanbouw of dakkapel? Mag ik er (later) permanent in wonen? Kan er uitbreiding plaatsvinden van nabijgelegen campings en recreatieparken? Woning op een vakantiepark Wat zijn de regels van het park? (huisdieren, geluidsregels) Hoe staat het park er financieel voor? Parkbeheerder of Vereniging van Eigenaren? Wat zijn de aangeboden diensten in het park? (beveiliging, schoonmaak) privacy, rust, niet gebonden aan een reglement, geen park- kosten, meer vrijheid ^-voorzieningen in de buurt, onderhoud en beveiliging goedkoper, lagere aanschafprijs zoek naar de havenmeester om het elektri sche probleem op te lossen. De havenmees ter belooft het kastje op de kade in te schake len, maar vraagt er direct achteraan wanneer de heren (die nog geen kwartier geleden aan meerden) denken te gaan betalen voor hun plek in de haven. De Australiër begint te la chen. „Ten eerste kan ik niet wegvaren, want de brug is dicht. En ten tweede: moet u nog meer borg hebben dan die boot? Die is meer dan een miljoen waard." Het kastje gaat aan. En de Australiër mikt een eitje in de pan. MIDDELBURG - Op het Koorkerkplein onder de Lange Jan in Middelburg draait vandaag (donderdag) alles om speciaalbieren en Zeeuwse streekproducten. Van 13.00 tot 22.00 uur .wordt de eerste edi tie van het Zeeuws Proef-Lokaal gehou den. Liefhebbers kunnen zich tegoed doen aan trappistenbier, witbier, blonde en brui ne bieren en soorten die die minder vaak voorkomen. Denk hierbij bijvoorbeeld aan Vlaams bruin, oude gueuze en kriek. Ook worden er Zeeuwse bieren geschon ken. Het bijzondere aan het Proef-Lokaal is dat de bieren kunnen worden gecombi neerd met speciale gerechtjes en produc ten. De bieren worden in kleine hoeveelhe den aangeboden (15 cl per glas) en ook de gerechten zijn gemaakt in kleine porties. Op het Koorkerkplein, waar tot 1917 320 jaar lang brouwerij De Vijfhoek stond, pre senteren Eric Hageman en Toon Franken van 15.00 tot 16.00 uur hun boek Hop en gerst veredeld. Zij beschrijven daarin de biergeschiedenis van Middelburg van 1800 tot 2000. Tijdens de presentatie nemen ar chivaris Peter Sijnke van de gemeente Mid delburg en bierkenner Ariël Meeusen uit Temeuzen het woord. Jan Montenarie heeft voor de gelegenheid zijn Hopbloem Primeur nog eens gebrouwen. Montenarie was van 1989 tot 1993 eigenaar van brouwe rij De Hopbloem in Middelburg. Van 13.30 tot 15.30 uur rijdt er een oude bierwagen met vierspan door de stad. Eric Hageman en Toon Franken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 53