veldtocht op Schouwen-Duiveland 2e 50% zeeland 119 korting Competitie sterkste man in Big S jaloezie donderdag 4 augustus 2011 Drogen bij Sion Mondragón ging zelf niet het water in. Hij landde met een invasievloot op Duive- land, vlakbij het huidige haventje van Zijpe. Nog dezelfde dag rukte hij op naar de Gouwe, de vaargeul die tussen Duiveland en Schouwen liep. Waar nu de Sasdijk ligt-tussen Schuddebeurs en Dreischor-gingen de Spanjaarden opnieuw het water in. In het midden van de geul reikte het water tot borsthoogte. Eenmaal op Schouwen lieten de Spanjaarden zich drogen in het klooster Sion bij Schuddebeurs. Alleen de naam Kloosterweg herinnert tegenwoordig nog aan de vroegere aanwezigheid van dit Kartuizerklooster. Door de extreme droogte waren de contouren van het klooster onlangs weer zichtbaar in het gerst, zij het alleen vanuit de lucht. Kaaskenswater Het Kaaskenswater en de Ronde Weel zijn overblijfselen van het Spaanse beleg die wél permanent zichtbaar zijn in het Schouwse landschap. Deze kreken ontstonden nadat de Zierikzeeënaren op 3 oktober 1575 ten noordoosten van de stad de Leverdijk doorstaken. Door deze waterbarrière kon Mondragón met zijn kanonnen de stad niet beschieten en hij besloot daarom tot een blokkade, om op die manier de stad uit te hongeren. Bloedbad in Bommenede Het vroegere Bommenede ligt op de bodem van de Grevelingen. Alleen de werkhaven die is aangelegd ten behoeve van de Deltawerken, draagt nog dezelfde naam. De vesting, die hoorde bij het gewest Holland, lag zo'n drie kilometer ten noorden van Zonnemaire. In het toeristenseizoen varen duizenden plezierjachten over de voormalige verdedigingswerken. Weinigen zullen beseffen dat onder de golven ooit een gruwelijk beleg heeft plaatsgevonden. Een bejaarde Franse militair, met een ijzeren arm, had de leiding over het garnizoen, dat in oktober 1575 twintig dagen standhield. Het verzet was zo hevig dat de wraaklustige Spanjaarden na de overgave het hele garnizoen uitmoordden. Van de 600 opstandelin gen overleefde slechts een handjevol. Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Ook in de zomer het Zeeuwse nieuws in 2 minuten op z2.nl. Nieu we journaals om 12.00 en 20.00 uur. MEEST GELEZEN 1.Voldoende recreatiewoningen 2.Lege geldautomaten op drukke dag 3.Vechtpartij door vraag om vuurtje TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl ZEELAND IN 2 MINUTEN BURGH-HAAMSTEDE - In jongeren centrum Big S aan het Sluispad in Haamstede wordt morgen gestre den om de titel sterkste man en vrouw van Aemstie. De competi tie is onderdeel van het open huis in het jongerencentrum. Er staan ook diverse kinder activiteiten op het programma, waaronder paard je rijden en sjoelen. In en om het soosgebouw wordt een rommel markt gehouden en de inwendige mens wordt verwend met pannen koeken. Het open huis is vanaf 10 uur. De sterkste man/vrouw-com- petitie begint om 19 uur. Scharêndijke Tocht door het Zijpe Zonnemaire Noördgouwe Dreischor Willem Adriaansens Sirjansland De 'battlefield-tour' begint op Sint-Philipsland, bij het Zijpe. Nu een druk vaarwater van plaatselijk 37 meter diep, maar in de zestiende eeuw was het Zijpe weliswaar aanzienlijk breder, maar ook veel ondieper. Bij laag water kon over slikken, schorren en zandbanken naar Duiveland worden gelopen. Eind september 1575 trokken vijftienhon derd Spanjaarden bij heldere maan door deze natte wildernis. In lange rijen trokken ze door het koude water. Halverwege de doortocht werden de weerloze soldaten aangevallen door sloepen die volgepakt zaten met geuzen. Desondanks bereikten de voorste eenheden net onder Bruinisse het eiland Duiveland. Nieuwerkerk Oosteriand Anna jacobi Oawerkerk Het Dijkwater De serie wandtapijten over de strijd in Zeeland zijn topstukken van het Zeeuws Museum in Middelburg. Op de 'Historie van 't belech van •Ziericxzee' wordt een heroïsche, maar mislukte vlootactie afgebeeld. Deze vond plaats in april 1576 op het Dijkwater, dat toen nog in open verbinding stond met de Grevelingen. In de buurt van de huidige Sasdijk probeerde een vloot van Willem van Oranje tevergeefs een palissade te vernietigen. Mondragón had deze rij palen, die aan elkaar vastzaten met ijzeren kettingen, aangelegd om Zierikzee vanaf het noorden af te sluiten. Op het tapijt is een wirwar van vechtende kleine en grotere schepen te zien. Vanuit hun bolwerken neemt het Spaanse geschut de prinselijke vloot onder vuur. Op de achtergrond is de skyline van Zierikzee zichtbaar, omringd door het ondergelo pen Schouwse land. Anno 2011 is het,nauwelijks voor te stellen dat zich midden in deze polder dergelijke taferelen hebben afgespeeld. www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl Geldig op elk 2' NL Label horizontale en/of verticale jaloezie. Korting geldt op het goedkoopste product. Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen on het mooiste punt j «paviljoen 't Puntje de 95, 4381 NH VL(S§"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47