Sporen van de Spaanse 181 zeeland PZC 'Olympisch goud in 2028, dat zou nog eens leuk zijn' Presentatie zonnestelsel bij Zonnehoeve Rampmuseum maakt zich op voor krekentocht The best of John Denver pzc.nl/webwinkel Expositie in Kunsthoeve ZeeUwArt Rode Kamer komt met nieuw cultuuraanbod donderdag 4 augustus 2011 ZONNEMAIRE - Jan Koeman van de sterrenwacht Philippus Lansber gen in Middelburg verzorgt don derdag li augustus op camping De Zonnehoeve aan de Rietdijk in Zonnemaire een presentatie over zonnestelsel, maan en meteorie ten. Aansluitend speurt Koeman samen met bezoekers en camping- gasten de noordelijke hemel af naar Perseïden. Die donderdaga vond bereikt die jaarlijkse meteo renregen haar hoogtepunt. De maan is te fotograferen met of zon der telescoop. Meer info: 0111-691270. Aanvang 20.00 uur. OUWERKERK - In samenwerking met wandelsportvereniging Schou- wen-Duiveland verzorgt het wa tersnoodmuseum in Ouwerkerk zaterdag 13 augustus de jaarlijkse krekentocht. De wandel- en fiets tocht start en eindigt in het mu seum. Deelnemers kunnen kiezen tussen 42, 25, 16 of 10 kilometer wandelen of 40 of 25 kilometer fietsen. Alles bij elkaar zijn dit jaar elf compleet nieuwe routes be schikbaar en die voeren deze keer langs Schuddebeurs, Noordgouwe en Dreischor. wie meer wil weten kan bellen: 0111-644382. Jaarlijks wordt op 3 oktober het Leidens j ontzet gevierd. ('Haring en wittebrood, want Leiden is uit de nood!') Het was het belangrijkste wapenfeit van Louis de Boisot, de admiraal van de Zeeuwse geuzenvloot. Veel minder bekend is het verhaal van zijn ondergang. Onder zijn leiding zette de gehele Zeeuwse vloot i koers naar Zierikzee om de stad te ontzetten. In de nacht van 27 op 28 mei 1576 zonk zijn schip in de Oosterschelde, in de buurt van de huidige Zeelandbrug. i Zijn lijk spoelde aan in Stavenisse en hij kreeg een eregraf in de Middelburgse Abdijkerk. Rick Jendrusch laat burgemeester Gerard Rabelink zien met welk materiaal hij het WK Freestyle surfen heeft gewonnen. foto Izaak Verkeste door Joeri Wisse BROUWERSDAM - Of hij na twee we reldtitels nu ook mee mag doen aan de Olympische Spelen, infor meert burgemeester Gerard Rabe link terwijl hij Rick Jendrusch de felicitaties namens de gemeente overbrengt. De 16-jarige kampioen uit Scharendijke moet hem teleur stellen. „Freestyle surfen is geen olympische sport." Momenteel valt er alleen met de surfplank olympisch goud te verdienen door zo snel mogelijk een baan af te leg gen. Dat is niks voor Rick, die juist uitblinkt met freestylen, waarbij het draait om het maken van mooie sprongen en trucs. Als het aan Rick én aan de burge- meester ligt, is 2028 een mooi jaar om de freestylevariant aan het olympische programma toe te voe gen. Nederland wil in dat jaar graag de zomerspelen organiseren. Voor wat betreft Uwe en Pieternel Jendrusch, de ouders van Rick en de eigenaren van het Zeil- en Surf centrum Brouwersdam ligt, is de Grevelingen in elk geval een prima locatie voor dat onderdeel. Op dezelfde locatie won Rick afge lopen weekend zijn tweede titel als jeugdkampioen. „Een thuiswed strijd is mooi, maar brengt wel extra spanning met zich mee", blikt Rick terug. Voorlopig heeft hij even 'rust'. Pas na de vakantie staan de eerste wedstrijden weer op het programma. Boisot verdrinkt Wie vanaf de Oude Haven in Zierikzee naar de pas gerestaureerde Noordhavenpoort kijkt, ziet uit de top van de linkergevel een degen steken. Volgens de legende behoorde deze toe aan de Spaanse legeraanvoerder Crist óbal de Mondragón, die Zierikzee in 1575-76 na een lang beleg wist in te nemen. Het is de tijd van de Tachtigjarige oorlog. Zierikzee streed mee aan de zijde van Willem van Oranje, de prins die in opstand kwam tegen de Spaanse overheersing. Historicus Corstiaan Prince uit Zonnemaire hoeft maar een klein rondje langs het Zijpe, Kaaskenswater, Bommenede en het Dijkwater te maken om de Tachtigjarige oorlog dichterbij te brengen. De geest van Mondragon Nadat alle pogingen om de stad te redden waren mislukt, moest Zierikzee in de j zomer van 1576 de overgave tekenen. In j ruil voor 100.000 gulden spaarde j Mondragón de stad. Hij verbood zijn y soldaten te plunderen, geen geringe opgave in die dagen. De Zierikzeese bevolking was hem kennelijk zo dankbaar, dat zijn naam is blijven voortbestaan. Naast de oude J degen op de Noordhavenpoort, leeft zijn naam nog voort in de verweerde letters op de gevel van het voormalig restaurant Möndnagon. Een mooier hedendaags eerbetoon aan de Spaanse veldheer is de 42 km lange wandelroute van de Sociëteit 'De Vereeniging' (het Mondragónpad). Hierdoor kan iedere wandelaar in de f voetsporen van Mondragón treden. John Denver begon zijn muzikale loopbaan als zanger in de folkgroep 'The Mitchel Trio', die hij in 1969 verliet om een solo carrière na te streven. Niet zonder succes. Hij schreef de hit "Leaving on a Jet Plane' in 1966 dat werd vertolkt door de folkgroep'Peter, Paul and Mary'. Hij brak zelf door als zanger toen hij de meezinger "Take Me Home Coun try Roads" en het schitterende "Rocky Mountain High" vertolkte. Andere grote hits zijn Calypso, Annie's Song en Sunshine on MyShoulders. Op de DVD ziet u een concertregistratie. Inclusief de bonus CD: The Best of John Denver. Een visueel en muzikaal genot! Speelduur DVD 122 minuten, CD 57 minuten. Adviesprijs 16,99 Lezersprijs 11,95* exclusief verzendkosten categorie dvd's en games RENESSE - Veronie Rens heeft, in Kunsthoeve ZeeUwArt aan de Ho- gezoom 99 in Renesse een nieuwe expositie ingericht met werk van drie opmerkelijke kunstenaars. Voor kunstschilderes Helena Ole- wicz geldt haar werk als een ex pressief medium om haar gevoe lens uit te drukken. Luk Luts toont zijn beelden van veel verschillende steensoorten, zoals Belgische en Ierse arduin' en Italiaans marmer. Zsuzsanna Gyorgyovics liet zich in spireren door talrijke schakeringen van bomen voor creaties onder de noemer 'Draadbomen'. ZeeUwArt is geopend van vrijdag tot woens dag van 13.00 -17.30 uur. ZIERIKZEE - Bewoners Pieter en An- ja van Traa van het monumentale pand Havenpark 13-15 in Zierikzee hebben besloten ook in het sei zoen 2011-2012 weer met nieuw cultuuraanbod te komen voor de zogeheten Rode Kamer in hun wo ning. „Wij realiseerden ons dat in de afgelopen zes seizoenen al bijna 1250 bezoekers van een mooie avond hebben genoten", zegt Pieter van Traa. i Voor het nieuwe seizoen staan on der meer een optreden van de Rus sische muziekgroep Kupalje, to neelmonoloog Shirley Valentine en de jazzband Ivonne Smeets op het programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46