Pleidooi voor vrijwillige grafruiming Bierkaai geeft geheimen i8l zeeland PZC Cougar Archeologen diepen in de Hulster Bierkaai allerlei vondsten uit een ver verleden op. Die artefacten en resten van bebou wing geven een interessant inkijkje in Oud Hulst Prima rommelmarktweertje almanak The best of John Denver pzc.nl/webwinkel donderdag 4 augustus 2011 v..:',/;"'-* WEBSITE Tegenstanders verenigen zich door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - De tegenstanders van de grootscheepse grafruiming in de gemeente Terneuzen willen dat de ruiming louter op vrijwillige ba sis wordt uitgevoerd. Op deze ma nier creëert de gemeente ook voor jaren grafruimte, zo redeneren ze. Murk van Stralen uit Sas van Gent, voorman van de bezwaarma kers, stelt dat Terneuzen eerst maar eens moet inventariseren hoeveel nabestaanden vrijwillig af stand van een graf willen doen. „Misschien zijn er een hoop men sen die toestemming geven om zeer oude graven te ruimen. Op de ze manier wordt het 'probleem' van Terneuzen ook opgelost." Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen de komende ja ren zo'n zevenduizend algemene graven ruimen waarvan de ter mijn is verlopen. Vele jaren zijn die graven ongemoeid gelaten, maar Terneuzen wil nu ingrijpen om ruimtegebrek in de toekomst te voorkomen. Daarnaast wil de ge meente in het vervolg de tienjari ge termijn voor grafrust van alge mene graven streng handhaven.' Tegen deze voornemens kwamen bij de gemeente vier bezwaren bin nen. Van Stralen zette alle grieven gisteren nog eens uiteen voor de commissie bezwaarschriften van de gemeente Terneuzen. Daarin bepleitte hij een ruimhartige over gangsregeling en ruiming op vrij willige basis. De commissie doet binnen zes weken uitspraak. Van Stralen riep onlangs iedereen met negatieve ervaringen met be trekking tot het Terneuzense be- graafbeleid op, zich te melden. Hij kreeg ruim r20 reacties. „In veel ge vallen is hen geen duidelijk beleid uitgelegd, alleen zijn rekeningen gestuurd, dat is kennelijk geen pro bleem voor de gemeente." De bezwaarmakers gaan zich vere nigen in een groep die de vertegen woordigers zullen zijn van de zich gemelde nabestaanden. Deze groep werkt nu ook aan een websi te, speciaal voor gedupeerden van het Temeuzense grafbeleid. GRAVEN NAAR DE HAVEN door Sheila van Doorsselaer Hulstenaren en dagjes mensen zijn zo langza merhand vertrouwd met een steeds verande rend aangezicht van de put waar De Nieuwe Bierkaai moet komen. Het archeologenteam legt met mi nutieus graafwerk steeds meer ge heimen van het oude Hulst bloot; van resten van bruggen, huizen en riolen tot putten en funderingen Het pronkstuk: de oude haven zelf Vijftien paar handen wroeten in eeuwenoude Hulster aardlagen. Het zijn tien prof-archeologen van ingenieursbureau Arcadis, bijge staan door tien leden van de Werk groep Archeologie Hulst. „Wij hou den ons voornamelijk bezig met het leeggraven van de beer- en wa terputten en het schoonmaken van de vondsten", zegt Mark Zwar- "telé van de werkgroep. Die vond sten kunnen worden bewonderd in vitrines in het informatiecen trum, naast het werkterrein. Er is al van alles te zien, van oude scher ven, tot botfragmenten en mun ten. Verwacht er geen museum stukken. „Die oude Hulstenaren gooiden geen koperen kandelaar in de beerput natuurlijk. Alleen ka potte huisraad en etensresten." De archeologen zijn met name heel tevreden over de vondst van de originele kademuur van de oude haven. Zelfs de trappen die naar de waterlijn voerden, zijn er nog. Aan de zijde van de Overdam- straat zijn resten van een huis uit de 13e eeuw gevonden. Zwartelé: „Uit de tijd dat men van hout bouw overging op het bouwen met stenen. Heel bijzonder." Het dateren van de vele muren is moei lijk, aangezien stenen vaak werden hergebruikt. Dat maakt het date ren een tijdrovende, maar boeien de puzzel. Ook is steeds meer zichtbaar van de oude brug nabij de Keldermans poort. Deze wordt geïntegreerd in de nieuw aan te leggen waterpar tij. Volgens Mark Spanjer, archeoloog van Arcadis zijn duidelijke sporen te zien van percelen, grenzend aan de oude haven die zijn rechtgetrok ken. Ook walletjes zijn aangetrof fen; duidelijke aanwijzingen voor het in onbruik raken van de ha ven. Na de middeleeuwen functio neerde die meer als een gracht waar relatief kleine bootjes goede ren vervoerden of leverden. Alle resten liggen op een laag van zelas; oftewel as van zout (sel, as), afkomstig van het verbranden van zouthoudende turf Die dikke ze- las-lagen hebben de haven deels ge vuld tot in de 15e eeuw. Toen werd de zoutproductie naar bui ten de stad verplaatst. In de zwar te vullagen liggen misschien nog meer geheimen verborgen. Tip? Dat Vlissingse stel, waarvan hij een jaar of tien jonger is dan zij, zag zich onlangs genoodzaakt een nieu we auto aan te schaffen. Van motortechniek heeft het duo wei nig verstand: ze kijken simpelweg hoe lekker het karretje rijdt en of het er een beetje aardig uitziet. „Zo heb ik jou destijds ook uitgezocht", zei hij tegen haar. „Klassieker, aardig Leden van de Werkgroep Archeologie Hulst richtten in het informatiecentrum naast het terrein vitrines in met oppervlakte- en bodemvondsten. In deze vitrine onder meer siertegeltjes (links) en scherven van majolica (grove keramiek) schalen, daterend van omstreeks 1700. Ook inktpotjes van later datum. foto Peter Nicolai ZUIDZANDE - Blij ben je als organisatie van een buitenevenement nooit met matig weer. Maar de organisatoren van de rommelmarkt gisteren in Zuid- zande hadden het toch echt slechter kunnen treffen. Bij stralend weer zit immers iedereen op het strand, en het was ook weer niet zo slecht dat nie mand een stap buiten de deur durfde te zetten. En dus stonden de auto's van bezoekers gisterochtend rond negen uur al tot buiten het dorp gepar keerd. De drukte nam in de loop van de dag alleen maar toe. De markt was onderdeel van het dorpsfeest. Op het programma stonden ook een play- backshow en een feestavond met live muziek. foto Peter Nicolai wat kilometers op de teller, maar car rosserie nog in prima staat. Snel schakelend modelletje met pittige motor. En", viste hij naar compli mentjes, „Hoe zou jij mij aanprijzen, als ik een auto was?" Daar hoefde de cougar niet lang over na te den ken. „Is van een oud vrouwtje geweest, dat er heel zuinig op was." John Denver begon zijn muzikale loopbaan als zanger in de folkgroep 'The Mitchel Trio', die hij in 1969 verliet om een solo carrière na te streven. Niet zonder succes. Hij schreef de hit "Leaving on a Jet Plane' in 1966 dat werd vertolkt door de folkgroep 'Peter, Paul and Mary'. Hij brak zelf door als zanger toen hij de meezinger "Take Me Home Coun try Roads" en het schitterende "Rocky Mountain High" vertolkte. Andere grote hits zijn Calypso, Annie's Song en Sunshine on MyShoulders. Op de DVD ziet u een concertregistratie. Inclusief de bonus CD: The Best of John Denver. Een visueel en muzikaal genot! Speelduur DVD 122 minuten, CD 57 minuten. Adviesprijs 16,99 LezersprijsC 11,95* exclusief verzendkosten categorie dvd's en games

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42