Fietsers en ruiters tussen autoverkeer We laten onvoldoende 201 zeeland *$gia 3300033 :-l Fietsers zorgen voor gevaar op N59 zee lan zeeland naz mer festival Johnny Hoogerland staat sinds de Tour de France symbool voor de stoere Zeeuw: niet zeuren en doorpakken. Dat doet meer dan menige imagocampagne, zegt Gerard van Keken. DRAMA - ililist OP loca«e donderdag 4 augustus 2011 TOERISME door Maurits Sep vrouwenpolder - De nieuwe N57 was net voor de grote zomerdruk- te helemaal open. Fijn voor de toe risten, dacht Rijkswaterstaat, die nu sneller op hun vakantiebestem ming zijn. Maar zeker fietsende va kantiegangers raken bij Vrouwen polder regelmatig de weg kwijt. Voor automobilisten is de nieuwe rotonde bij Vrouwenpolder wel duidelijk. Voor andere weggebrui kers ligt dat anders. „Ik zie elke dag wel een stuk of tien wande laars, fietsers of paardrijders op de rotonde belanden tussen de au to's", vertelt een dorpsbewoner die niet met zijn naam in de krant wil. „En niet alleen toeristen trouwens. Zelfs mensen uit het dorp raken de weg kwijt. Ik hoor er veel men sen op straat over klagen." Dat weten ze bij Rijkswaterstaat ook. „De weg is aangelegd voor de veiligheid. Vroeger staken mensen de weg over, nu zijn er tunnels aangelegd. Wat je ziet is dat men sen ondanks dat er redelijk gecom municeerd is over de veranderin gen toch niet om willen rijden. )e ziet ze over de rotonde gaan of zelfs door een greppel lopen. De aannemers heeft alles afgezet met draad, maar het gebeurt toch", be aamt woordvoerder Edwin de Feij- ter van Rijkswaterstaat. Mensen moeten aan de nieuwe si tuatie wennen en zich ervan be wust worden dat die er voor hun veiligheid is, denkt De Feijter. „Maar we houden het ook in de ga ten en als het nodig is, gaan we praten met de dorpsraad of er nog wat meer moet gebeuren", belooft hij. Ook bij de politie is bekend dat voetgangers, fietsers en paardrij ders bij Vrouwenpolder soms tus sen het autoverkeer terecht ko men. Een woordvoerster oppert dat dat te maken kan hebben met de hoogte waarop de verkeersbor den hangen. Misschien worden ze daardoor over het hoofd gezien. Volgens de dorpsbewoner, die de situatie op de rotonde vanuit zijn huis kan waarnemen, is de nieuwe situatie gewoon 'te gecompli ceerd'. „Ze hebben het te moeilijk ge maakt. Het heeft niks met gewen ning te maken, het is gewoon te niet duidelijk genoeg. Het is een doolhof Mensen raken gedesoriën teerd door al die wegen, parallelwe gen en fietspaden. Natuurlijk moe ten ze door de tunneltjes, maar die vinden ze niet. Die N57 moest het allemaal veiliger maken voor het verkeer, nou, dat is het op dit moment zeker niet." AM ZIEL THEATER PRODUCTIEHUIS THOMAS BERNHARD BADPAVILJOEN DOMBURG Hi a HA THEME" Usept 20U 23 aU9 aZomertestWaVn door Jeffrey Kutterink W; at.maakt Nieuw-Zeeland om eens een populaire be stemming te noemen - zo bijzonder en indruk wekkend? De bergen die je ook in Zwitserland kunt zien? De fjorden waar je ook in Noorwegen langs kan varen? Nee. Het is de combina tie van het weergaloze landschap, vrijheid, ruimte, mentaliteit van in woners, historie en Maori-cultuur. Gerard van Keken, oud-medewer ker van het Bureau voor toerisme Zeeland is gepromoveerd aan de Erasmus Universiteit op het proef schrift 'De constructie van regiona le identiteit: Zeeland'. Daarin gaat hij op zoek naar het Zeeland-ge voel. Hij heeft hij een methode ontwikkeld om te kunnen vaststel len wat een regio anders maakt dan andere. „Als je een bijzondere ervaring hebt, is dat veel meer waard dan welke promotiecampag ne dan ook. Zeeland heeft nog steeds een matig imago. Mensen die hier geweest zijn, zijn positief Maar mensen die nog nooit in Zee land zijn geweest, hebben nog al tijd zoiets van: 'wat moet ik daar?' Door globalisering zijn de verschil len tussen regionale cultuur en identiteit vervaagd, betoogt Van Keken. Het heeft mensen onzeker en angstig gemaakt. „Kijk naar de groeiende tendens van het anti-Eu- ropa-gevoel." Globalisering leidt ook tot non-plaatsen, plaatsen zonder ei genheid of identiteit. „Overal zie je dezelfde vakantiebungalows, winkelketens en attractieparken. Zeeland moet nu concurreren met andere kustprovincies, in binnen- en buitenland. Maar Zeeland on derscheidt zich nergens in." Het tegeneffect van globalisering is volgens Van Keken dat mensen weer op zoek gaan naar hun wor tels, geschiedenis en houvast. „El ke plek is anders door de mensen die er wonen, het landschap en de cultuur die er is. Het is dat gevoel dat je moet wegzetten. We laten onvoldoende zien wat Zeeland is. Er zijn wel dingetjes zichtbaar van het slavernijverleden of de VOC-tijd, maar die moet je weten. Het wordt niet naar de mensen toegebracht." Voor zijn onderzoek nam Van Keken Zeeland als voor beeld en ging op zoek naar het 'Zeelandgevoel'. Hij begon bij de Zeeuwen zelf Hoe belangrijk is de plek waar ze leven voor hen zelf en hoe zouden zij die willen verko pen? Aan een groep is sfeerbeel den voorgelegd die Zeeuwse foto grafen hebben gemaakt. Ook liet hij Zeeuwen zelf de naar hun ogen 'eigenaardigheden van hun provin cie' fotograferen. Daarna heeft Van Keken in kaart gebracht wat niet-Zeeuwen (Vlamingen en in woners van Nordrhein Westfalen) voor beeld van Zeeland hebben. „Het blijkt dat het beeld van strand, zee en zon Zeeland geen recht doet. Ook stadjes en dorpjes langs de kust, slikken en schorren, de strijd tegen het water, het kust- gevoelen het agrarisch achterland bepalen de identiteit van Zee land." De onderzoeksresultaten kunnen worden gebruikt om Zee land beter te promoten. Moet dat dan? „Dat is de eerste vraag die je je moet stellen. Daarna volgen: wie ben je, wie wil je dat laten zien en welk effect wil je berei ken? Maar het provinciebestuur be gint steevast met: we gaan Zeeland op de kaart zetten. Hoe? Dat zien we later wel. Dat is ook mijn kri tiek op de 'Echt waar'-campagne van de provincie. Hoezo echt waar? Voor wie doen we het en door Melita Lanting ZIERIKZEE - Fietsers, al dan niet met met volle bepakking, of zelfs hele gezinnen worden met enige regelmaat gesignaleerd op de hoofdrijbaan van de N59 bij Zierik- zee. Daardoor ontstaan soms le vensgevaarlijke situaties. Fietsers op de weg is een bekend probleem, laat een politiewoord voerder weten. Niet alleen op de N59 bij Zierikzee, maar bijvoor beeld ook op de nieuwe N57 bij Vrouwenpolder. De politie krijgt daarover meldingen van automobi listen, maar als agenten gaan kij ken zijn de fietsers eigenlijk altijd weer weg. Waarom de fietsers kie zen voor de hoofdrijbaan is niet duidelijk. De politie denkt dat de bebording niet altijd even goed is. Het vermoeden bestaat ook dat het vooral buitenlanders zijn. Die zijn niet altijd aan fietspaden ge wend. „In België bijvoorbeeld mo gen fietsers op de hoofdrijbaan", zegt Wijnand Blommaert van het ROVZ. Bij hem is de situatie bij Zierikzee niet bekend, hij weet wel van groepen wielrenners die op de weg rijden. Wethouder Wim Stouten (ver keer) zag het toevallig vorige week nog gebeuren. „Er reed een hele groep van wel tien schoolkinderen op de weg. Gelukkig hadden ze het snel door." Hij laat de ambtena ren van de gemeente nog eens goed kijken naar de wegwijzers en j als dat nodig is wordt het aange past.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40