zeelandI 19 in zwart en wit verteld Inwoners hebben buurtwinkel omarmd Motorfiets gestolen een verhaal donderdag 4 augustus 2011 WMMBBBWB—HI^SiBgBWWWI.illl'lill lllliill I WMiHJInllHilWIBWiMI je maken. Met een beetje geluk tref je een autochtoon met een ver haal over vroeger naar aanleiding van de foto's, die zelf ook heel veel te vertellen hebben. Bij de meeste foto's moet je zelf even de hoek zoeken waaronder ze gemaakt zijn. Uit kleine details kun je opmaken waar de fotograaf destijds gestaan heeft. Een dak- hoek, een metselverband, de posi tie van gevels ten opzichte van el kaar: het zijn kleine aanwijzingen die de verandering zichtbaar ma ken. En dan zijn er natuurlijk de men sen: in klederdracht, met klompen aan, druk aan het werk maar altijd bereid om te worden 'uutgetrok- ken'. Of het nu gaat om een kiekje uit 1930 van het dorpsplein, met de smederij in zwart-wit en geluk kig ook nog in kleur, of om het kwallenballen in 2008; Oud-Sab- bingers poseren kennelijk graag. Een niet geposeerde foto vertelt het verhaal van de bevrijding. In de toelichting, die je op de Ring gratis uit een kastje kunt halen, staat dat het een Canadese tank is, waar je naar kijkt. De Duitsers zijn al door de bevolking zelf gevangen genomen. Interessant zijn de toe schouwers van het tafereel in 1944: een paar jonge vrouwen, die de bevrijders natuurlijk heel inte ressant vinden, en een jonge jon gen die, al is hij op de rug gezien, het verhaal vertelt van het gebrek in die dagen. Zijn jas, zijn broek: al les is hem veel te groot. Veel welstand is er tot in de jaren zestig van de vorige eeuw niet ge weest in Oud-Sabbinge, maar so ciale samenhang des te meer Op een foto uit het begin van de vori ge eeuw staat de openbare school, gevestigd in wat overgebleven was van de middeleeuwse kerk. De kin deren poseren voor het hek, waar achter het halve dorp een lapje had om aardappels en groenten op te verbouwen. De school is weg, maar de fundamenten van de kerk zijn een eindje boven het maai veld opgemetseld. Zelfs al is er in de gevelwan- den op sommige plaatsen weinig.veranderd, het ont breken van blik maakt de sfeer op de foto's als dag en nacht verschil lend. Auto's kwamen, ook in Oud-Sabbinge pas veel later het straatbeeld overnemen. Behalve ééntje dan: het driewielige vracht wagentje van groenteboer Piet Dekker. In de jaren vijftig poseren naast het karretje, dat vol ligt met lege kratjes, twee trotse mannen. Niet alle beelden staan op de plek waar ze gemaakt zijn. Het bieten steigertje, waar in de suikercam pagne de oogst voor vervoer naar de fabrieken op platte schuiten werd geladen, lag helemaal bij De Piet, te ver uit de route. Van de bekendste koe van Neder land, die aan de Bouwensputse- weg mooi staat te wezen, is alleen bekend dat hij in 1966 ergens in de Oud-Sabbingepolder is gefotogra feerd. Aart Klein zette de zwart bonte koe op de plaat. Telkens als het Hollandse polderlandschap moet worden geïllustreerd of als het over vee gaat, duikt de koe weer op. Erik de Keijzer helpt een klant in de buurtwinkel. foto Ronald den Dekker door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Dat het in het be gin druk zou zijn, had iedereen wel verwacht. Veel mensen waren immers nieuwsgierig naar het nieuwe buurtwinkeltje in Scherpe- nisse. „Het loopt echter nog steeds heel goed", zegt uitbater Arjan van Ommen. „De inwoners willen de ze voorziening echt behouden." Het is nu ruim een half jaar gele den dat de winkel in de Weststraat zijn deuren opende. Het is een sa menwerking tussen Castria Wo nen, zorginstelling Sjaloom en on dernemer Arjan van Ommen, die in Sint-Maartensdijk een Spar-su- permarkt heeft. Om de leefbaar heid in Scherpenisse een impuls te geven (er was al lang geen super markt meer) wilde hij wel probe ren er een winkeltje te beginnen. Winst hoeft hij daarmee niet te maken, zolang hij geen rode cijfers schrijft, is het goed. In de winkel werken cliënten van zorginstelling Sjaloom. Voor deze verstandelijk gehandicapten is dat een mooie vorm van dagbesteding. Volgens Van Ommen gaat het bo ven verwachting. „In het begin wa ren veel mensen best kritisch en sceptisch, maar ik kan wel zeggen dat het winkeltje door de inwo ners is omarmd. Er komen veel klanten en de omzet groeit nog steeds." Vooral oudere inwoners, die niet zo gemakkelijk naar een ander dorp kunnen, zijn heel gelukkig met het winkeltje. Toch komen fiets is dinsdagmiddag tussen drie en vijf uur gestolen op de Ban- jaardweg in Kamperland. De motor stond afgesloten met een stuurslot. De tweewieler was ook veel andere dorpsbewoners er vaak een boodschap halen. Ze lij ken er echt van doordrongen dat er waarschijnlijk nooit meer een winkel komt als ze het nu laten af weten. „Mensen die ergens anders grote boodschappen gaan doen, komen vaak eerst bij ons melk en vers brood kopen", zegt van Om men. „Dat waardeer ik enorm." De mensen waarderen hem overi gens ook. Dat blijkt onder meer uit het feit dat de inwoners van Scherpenisse steeds vaker naar de Spar in Sint-Maartensdijk gaan voor de rest van hun boodschap pen. Eind vorig jaar werd Van Om men door de lezers van de PZC ook al gekozen tot Tholenaar van het jaar vanwege zijn initiatief. Van Ommen zegt nog altijd van plan te zijn om een supermarkt te beginnen in het toekomstige woonzorgcentrum in Scherpenis se. Daar kunnen de cliënten van Sjaloom dan ook weer gaan wer ken. „Toch zijn er ook veel men sen die het jammer zouden vin den als we weggaan uit de West straat", stelt hij. „We zitten hier in het oude centrum, terwijl het woonzorgcentrum aan de rand van het dorp komt." Volgens de ondernemer zou het ook een optie zijn om aan de Weststraat te blijven en bijvoor beeld het pand ernaast er bij te trekken. „Toch ligt het meer voor de hand dat we verhuizen", zegt hij. „Ik heb me verbonden aan het project woonzorgcentrum. Onder die afspraken probeer ik zeker niet uit te komen." KAMPERLAND - Een BMW-motor- geparkeerd op een groenstrookje naast het voetpad ter hoogte van de Fazantenlaan. Het gaat om een blauwmetallic BMW Ruoo RT met het kenteken MZ-HT-99. MEEST CELEZEN 1. Winkel Zeeuwse streekproducten. 2. Inbraakgolf in Hoedekenskerke. 3. Zorghotel laat op zich wachten. STELLING 'De Floriade is een unieke kans voor Tholen'. Geef uw mening over deze stelling op www.pzc.nl/tholen. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto foto's Ronald den Dekker www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen ït mooiste puntj Westerscheldej irna terra» Zeeland aan kpaviljoen 't Puntje (de 95, 4381 NH VLIS:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39