VN oneens over Syrië buitenland 9 Nederland geeft 16 miljoen voor Afrika Breivik wil aftreden van Noorse regering GEWELD Opnieuw keihard optreden regime woensdag 3 augustus 2011 S - 9 se B BBS i— üwWBjawwiiiwtmnMiwiBa—b—wsw—aa UTRECHT - Op Giro 555 staat inmid dels 16 miljoen euro voor hulp aan de mensen in de door droogte en daarmee hongersnood getroffen Hoorn van Afrika. Dat hebben de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) gisteren laten weten. Een deel van het geld is al ingezet. De directeuren van de SHO-organisa- ties gaven maandag het startsein voor de actieweek. Onder de naam 'Week voor de Hoorn' vinden in het hele land activiteiten plaats om geld in te zamelen. Zowel parti culieren als organisaties en bedrij ven doen mee. Met het geld op Gi ro 555 breiden de SHO-organisa- ties hun al bestaande projecten uit in Kenia, Ethiopië en Somalië en in en buiten de vluchtelingenkam pen. Naast het uitdelen van eerste levensbehoeften en het inenten van mensen, repareren hulpverle ners waterpompen en treffen sani taire voorzieningen. Volgens The New York Times houdt de radicaal- islamitische beweging al-Shabaab uitgehongerde Somaliërs tegen die willen vluchten naar gebieden waar ze noodhulp kunnen krijgen. Volgens de krant worden deze mensen vastgehouden in kampen in het zuiden van Somalië, dat door al-Shabaab wordt gecontro leerd. Enkele mensen die konden vluchten naar de hoofdstad Moga dishu hebben verteld dat al-Sha- baab dreigde iedereen te vermoor den die haar terrein verliet om naar door de regering gecontro leerd gebied of vluchtelingenkam pen in Kenia en Ethiopië te gaan. OSLO - Anders Behring Breivik, de dader van de bloedige aanslagen in Noorwegen, heeft zijn advocaat een lange lijst met eisen overhan digd. De eisen zijn onrealistisch, al dus raadsman Geir Lippestad. Zo eist Breivik onder andere het ver trek van de Noorse regering. Als de eisen worden ingewilligd, is Breivik in ruik daarvoor bereid in formatie te geven over twee ter reurcellen die volgens hem verge lijkbare aanslagen willen plegen. Voor het bestaan van die cellen is geen bewijs gevonden. Breivik eist volgens Lippestad ook dat hij wordt onderzocht door Ja panse specialisten. Het moeten Ja panners zijn omdat 'Japanners we ten wat eer betekent'. Uit een ma nifest dat Breivik vlak voor zijn ter reurdaden verspreidde, bleek al dat hij gefascineerd was door de Ja panse en Koreaanse cultuur. Brei vik is verantwoordelijk voor de dood van 77 vooral jonge mensen. Justitie heeft twee Noorse psychia ters aangesteld om de man te on derzoeken. Weer doden door aanvallen gericht op oppositie in Syrië. Veiligheidsraad van VN kan het niet eens worden over re solutie. Ban Ki-moon: president Assad heeft alle menselijkheid verlo ren. DAMASCUS - Het dictatoriale be wind van de Syrische president Bashar al-Assad heeft gisteren op nieuw keihard opgetreden tegen de oppositie in diverse steden. Ze ker 24 mensen werden om het le ven gebracht, terwijl de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties in New York vergaderde over een resolutie tegen Syrië. Diplomaten en andere deskundi gen achten het uitgesloten dat het hoogste VN-orgaan het eens zal worden over strafmaatregelen. Het is zelfs nog zeer de vraag of de vijf tien lidstaten die samen de raad vormen, het eens kunnen worden over een resolutie waarin het ge weld in Syrië wordt veroordeeld en waarin het regime en de opposi tie worden opgeroepen tot terug houdendheid en dialoog. De druk op de Veiligheidsraad zich uit te spreken tegen het regi me van Assad, is fors toegenomen sinds afgelopen weekeinde. Zon dag, vlak voor het begin van de is lamitische vastenmaand ramadan, richtten de veiligheidstroepen en milities van Assad een bloedbad aan in de stad Hama. Burgers wer den daar beschoten vanuit tanks, door sluipschutters vanaf daken en door militairen die bewapend waren met machinegeweren. Die dag zouden ongeveer honderd mensen, merendeels ongewapen de burgers, zijn gestorven. Secretaris-generaal Ban Ki-moon van de Verenigde Naties zei giste ren dat Assad 'alle menselijkheid verloren heeft'. Het escalerende ge weld van de afgelopen dagen noemde Ban 'volstrekt onaanvaard baar'. De opstand tegen het Syrische be wind begon in maart en heeft al aan r.700 mensen het leven gekost. Duitsland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Portugal, de lidstaten van de Europese Unie in de Veilig heidsraad, presenteerden twee maanden geleden al een ontwerp resolutie over Syrië. Het docu ment rept niet van enige strafmaat regel tegen het bewind van Assad, maar werd desondanks vanaf het begin geblokkeerd door diverse landen. Niet alleen Rusland en China, maar ook India, Brazilië en Zuid-Afrika voelden tot nog toe niets voor de ontwerpresolutie. Rusland gaf gisteren signalen af dat het mogelijk zal instemmen met een Syriëresolutie, maar het land verbond daaraan de voor waarde dat er geen sprake kan zijn van sancties of sanctiedreiging richting Damascus. Italië trok gisteren zijn ambassa deur terug uit Syrië uit protest te gen de 'afschuwelijke onderdruk king' van de Syrische bevolking, en riep andere EU-lidstaten op het zelfde te doen. De EU heeft al sanc ties uitgevaardigd tegen Assad en 29 familieleden en hoge functiona rissen uit diens bewind. De oproep vindt nog geen navol ging. Spanje, Groot-Brittannië en België verklaarden geen plannen te hebben en ook van de kant van de EU is er geen teken dat gezan ten worden teruggeroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9