binnenland 15 Wilders-light? Vooral niet doen Onderzoek: verdachte van moord vaak ook thuis gewelddadig POPULISME Wie slechts een beetje straattaal bezigt, faalt Oppositie wil reactie Rutte op rol Wilders woensdag 3 augustus 2011 na ze een paar weken na haar acht tiende naar de Dominicaanse Repu bliek werd gestuurd. Na haar verkla ring werden in Nederland zeven ver dachten aangehouden. Omdat die mogelijk banden zouden hebben in de Dominicaanse Republiek werd Mandy's vrijheid geheim gehouden. „Ik heb moeilijke momenten gehad, het is een harde maatschappij", ver telde Mandy gistermiddag. foto Koen van Weel/ANP Massamedia bepalen voor een groot deel het succes van politici. Maar vooral van populistische partijen, blijkt uit een studie van de UvA. door Frits Bloemendaal Hier volgt een waarschu wing voor politici die denken dat ze met stoe re, populistische taal stemmen kunnen trekken: als u niet van de PW bent, niet doen. Ook niet een beetje: Wilders-light werkt niet. Uit onderzoek van de Universiteit van Amsterdam (UvA), onder leiding van commu nicatiewetenschapper Linda Bos, blijkt dat alleen populisten het zich kunnen veroorloven om po pulistisch te zijn. Wie hen nadoet wordt niet serieus genomen en electoraal afgestraft. Het onderzoek gaat in hoofdzaak over hoe massamedia het beeld van rechts-populistische politici bepalen. Voor alle politici, dus ook rechtse, geldt dat hoe meer media-aan dacht ze krijgen, hoe serieuzer ze worden genomen. Maar het gaat er ook om hóe ze de media halen. Daar vonden de on derzoekers een duidelijk verschil tussen rechts-populisten en ande re politici. De eersten kunnen ongestraft een populistische stijl hanteren. Maar politici van de gevestigde orde wer den door een panel negatiever be oordeeld als ze zich als populisten gingen gedragen. De onderzoekers vinden dat op merkelijk, omdat de 'mainstream' politici de laatste jaren juist de po pulisten meer en meer waren gaan nadoen. Zo had de vorige premier, Jan Peter Balkenende, het ineens over 'Marokkaans straattuig'. Maar ook de uitspraak van huidig premier Mark Rutte valt in deze categorie: „Ik heb niets met Griekenland." Als politici denken dat ze met wat meer straattaal kiezers bij Wilders kunnen weglokken, hebben ze het mis. Die zien haarscherp dat popu listische taal alleen bij een popu list past. Bij anderen komt het als strategisch en onwaarachtig over. Vorig jaar concludeerde hoogle raar Tekstkwaliteit Jan Renkema van de Universiteit van Tilburg al iets soortgelijks: ruw taalgebruik doet politici eerder kwaad dan goed. Ze vvorden er niet aantrekke lijker door en worden zelfs minder betrouwbaar gevonden. Renkema maakte geen onder scheid tussen populistische politi ci als Wilders en anderen. Het onderzoek van de Universiteit van Amsterdam bracht nog iets aan het licht: media zijn voor po pulisten een sleutel tot succes. Op zich kunnen alle politici profiteren van media-aandacht, maar volgens de onderzoekers past de populisti sche stijl naadloos bij wat veel he dendaagse massamedia vragen: an ti-elitair, dramatiserend, simpel en krachtig taalgebruik en de nadruk op sterk en charismatisch leider schap. En veel aandacht betekent meer aanzien. Volgens de onderzoekers is dit de belangrijkste reden dat kie zers een positief beeld (daad kracht) krijgen van populistische leiders. Het taalgebruik nemen ze daarbij voor lief Oppositiepartijen D66, GroenLinks en Christenunie vinden dat pre mier Rutte moet reageren op de rol die PW-voorman Geert Wil ders speelt in het islamdebat. D66-leider Alexander Pechtold riep de minister-president hiertoe giste ren op. Na de aanslagen in Noorwe gen kwamen dé islamopvattingen van Wilders extra in de schijnwer pers te staan. DEN HAAG - Veel verdachten van moord en doodslag staan bij de po litie bekend als pleger van huise lijk geweld. Uit verkennend onderzoek van Bu reau Beke blijkt dat minstens 20 procent zijn partner of iemand an ders in huiselijke kring heeft mis handeld. Deze wetenschap kan voor door braken zorgen in (onopgeloste) moordzaken. Maar de politie heeft niet altijd aandacht voor deze in formatie, stellen de onderzoekers. „Huiselijk geweld is een indicatie voor mogelijk gewelddadig gedrag tegen anderen", zegt onderzoek ster Ilse van Leiden. Het was al bekend dat een derde van de moorden in Nederland het gevolg is van huiselijk geweld, maar nu blijkt dat niet alleen de partner of kinderen het slachtoffer zijn. Van Leidens onderzoek geeft aan wijzingen dat er mogelijk ook een relatie is tussen huiselijk geweld en bijvoorbeeld aftekeningen in het criminele milieu en roofmoor den. De onderzoekster kreeg van 23 re giokorpsen informatie over 251 za ken van moord en doodslag ge pleegd in 2009 en 2010. In één op de vijf gevallen stond de verdachte bekend als pleger van huiselijk ge weld. Dit kan meer zijn, omdat in 19 procent van de onderzochte za ken onbekend is of de verdachte betrokken was bij huiselijk ge weld. Bij een verhoor na een crimi nele aftekening stellen recher cheurs geen vragen over huiselijk geweld, aldus Van Leiden. „Dat wordt als niet relevant gezien, ter wijl het cruciale informatie kan zijn voor andere zaken." Zo kwam de verdachte in de Put- tense moordzaak uit 1994 pas in beeld toen bij hem DNA werd af genomen na huiselijk geweld. Er moet wel worden gewaakt voor stigmatisering. „Het is niet zo dat alle plegers van huiselijk geweld potentiële moordenaars zijn", al dus Van Leiden. De onderzoekers pleiten ervoor al le aangiften en meldingen van hui selijk geweld goed te registreren en te raadplegen. Hetzelfde geldt voor de bekentenis sen die verdachten terloops doen. Verder onderzoek moet meet de tails opleveren over het verband tussen huiselijk geweld en het type moord en doodslag zoals koe le afrekeningen en bloederige moorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5