Architecte zoekt naar kansen voor 'krot' Gratis bezorgd vanaf 350,- Gegroeid Hele dag dorpsfeest in Zuidzande Zomertentoonstelling Terra Groda almanak logusdehoop.nl ■BouwCentera Logus-De Hoop i8|zeeiancf In een huis aan de Noordwal in Oostburg woont tijdelijk een architecte uit Rotterdam. Voor project 'Krot of Kans' maakt Hannah Frederiks plannen voor de woning en de omgeving. De Noordwal in Oostburg: een smalle straat met voornamelijk woningen uit de wederopbouwperiode. Volgens be woners wordt er hard gereden en is er behoefte aan parkeerplaatsen. foto's Mark Neelemans ZUIDZANDE - Het dorpsfeest in Zuidzande begint vanochtend al om 8.00 uur met een rommel markt. Die duurt tot 16.00 uur, als de playbackshow begint. Deelne mers kunnen zich nog opgeven. Er staat een springkussen en er loopt 'een ballonnenmeneertje' rond. Om 20.00 uur begint de feestavond met de Night Flyers. Ze willen niet, die twee pubermei den, maar ze moeten mee naar de ca ravan op Tholen. De tweeling van zes geniet er mate loos, zeker nu de meisjes uitkijken naar de vriendjes en vriendinnetjes van vorig jaar. Zoals Raf, het Vlaam se jongetje met wie ze vorig jaar dui zend keer van de zwembadglijbaan zijn gegaan. Tip? redactie@pzc.nl CRAAUW - De zomertentoonstel ling van Terra Groda in Graauw toont tot en met zondag 11 septem ber werk van tal van kunstenaars. Zoals sculpturen van Inge De Bei der en Adri Kalisvaart, schilderijen van Pascale Bosmans, Piros' Hegedüs, Erna Daalman, Narda Wilken, Yoka van de Wetering, Peter van Nes, Hilaire Bals, Denz de Kroon, Antonio Plettenberg, Martijn Kips, Peter Simons, Albert Bockstael, Herman Thielens, Ge rard Ram en Kris Vertommen. De galerie in de Dorpsstraat is zater dag- en zondagmiddag open. Na aankomst op de camping ging de tweeling meteen de boel verkennen, de pubers bleven met lange gezich ten in hun spijkergoed in de caravan zitten. Daar kwam Raf al aangelopen, hij had goed onthouden in welke cara van zijn vriendinnetjes woonden. In het deurgat trok hij wit weg. „Zijn ze zo hard gegroeid." Bouwmaterialen ook voor de particulier! L&GUS Terneuzen: Kennedylaan 32 MEEST GELEZEN 1Brandweer rukt uit voor duifjes 2. Parkeerplaatsen erbij in Sluis 3. Sluis vlagt niet meer op torens WEBLOG PZC-redacteuren schrijven op hun weblog over sport, kunst en andere zaken. Zie: www.pzc.nl/blog STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto woensdag 3 augustus 2011 Z KROT OF KANS door Martijn de Koning Voordat Hannah Fre deriks enkele weken haar intrek zou ne men in een woning aan de Noordwal in Oostburg, had ze allerlei activitei ten bedacht om zo met mensen in contact te komen. Tot haar verba zing hoefde ze die niet uit te voe ren. De mensen kwamen vanzelf naar haar toe, en met hen de ver halen over Oostburg. De Rotterdamse architect en on derzoeker Frederiks woont tot en met eind volgende week in het huis aan de Noordwal. Haar aan wezigheid daar is onderdeel van het project 'Krot of Kans' van het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK Zeeland). Verschillende mensen met een 'creatieve geest' bewonen na elkaar een aantal we ken een huis dat te koop staat. Ze bedenken hoe ze de woning 'ver koopbaar' kunnen maken, maar kijken tegelijkertijd verder: wat moet er gebeuren om de straat, de wijk, het dorp en zelfs de regio aantrekkelijk te maken of houden. Tot november komen er diverse bewoners naar het Oostburgse huis. Frederiks is de eerste. Daarna wordt het project voortgezet in de twee andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten. Frederiks, geboren en getogen in 's-Gravenpolder, kreeg geen vast omlijnde opdracht mee. Ze moet proberen op een creatieve manier de woningmarkt een impuls te ge ven. Hoe precies, dat hangt af van de ervaringen die ze opdoet tij dens haar verblijf De architecte doet dat vooral door met mensen te praten. Ze nodigt hen uit in haar huis of trekt met hen Oostburg in. „Ik heb hier fami lie en bekenden op bezoek gehad, collega's, wethouders, de burge meester, de buren", geeft ze aan. „En ik heb me door Oostburg la ten leiden en mensen gevraagd zo veel mogelijk te vertellen over hoe zij- hun omgeving ervaren." De openheid van inwoners heeft haar positief verrast. „Buren bellen zelfbij me aan, vragen wat ik doe en waarom ik hier ben. En ze ver tellen graag. De mensen zijn niet altijd even positief over hun dorp, maar ik merk dat ze me toch heel graag hun omgeving laten zien." Kinderen steken regelmatig brief jes in haar 'ideeënbus', zoals ze de brievenbus in de voordeur noemt. Ze willen een straatbarbecue, bloembakken, huisjes voor huisdie ren, een hondenuitlaatplek en meer speelruimte. Prima, vindt Frederiks: laat je gedachten maar gaan, brainstorm er maar op los. Dat doet ze zelf ook volop, met anderen en in haar ei gen hoofd. Het moet uit eindelijk theoretische scenario's en concrete ideeën opleveren. Het liefst op kleine schaal, geeft ze aan. „Ik heb zelf ook wel eens een en quête ingevuld met vragen over hoe ik vind dat mijn straat er over tien jaar uit moet zien. Dan denk ik: hoe weet ik dat nou? Ik weet toch niet hoe mijn situatie dan is, hoe ik dan leef, en wat er met mijn omgeving gebeurt. Mensen hebben nu eenmaal een kleine be levingswereld." Hannah Frederiks houdt haar beleve nissen bij op www.krotofkans.nl. Hannah Frederiks maakt tijdens haar verblijf onder meer een schets van de Noordwal zoals bewoners die graag willen zien. „Een aantal heeft het over

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54