Zeester treft op de mzi een feestelijk i8l zeeland BlMlR-raiHBlK MOSSELZAADINVANCINSTALLATIE Deel van de mosselzaadoogst valt ten prooi aan rovende zeester Actie StreetTalk confronteert jongeren met verkeersveiligheid woensdag 3 augustus 2011 door Melita Lanting De lucht boven de Oos- terschelde is strak blauw. Dat is prettig voor de mosselkwekers die aan het werk zijn, maar verder valt er weinig te lachen voor Jan Schot van de ZZ 7. Deze week is de oogst van het mosselzaad be gonnen, maar de mosselzaadinvan- ginstallaties (MZI's) zitten vol met zeesterren. Slecht nieuws voor de mosselkwekers want zeesterren zijn dol op mosselen. Schot is aan het werk op een van de percelen van viskwekerij Neeltje ]ans bij de Zeelandbrug. Hij takelt een grote drijvende buis uit het water. Daaraan hangt een net van een meter of drie hoog. „Normaal gesproken zouden deze netten helemaal dicht moeten zit ten met mosselzaad, maar je ziet al die gaten van het net nog zitten. Daar is het mosselzaad allemaal al weggevreten door de zeesterren." De overlast van de veelvraten is dit jaar extreem. „Zo erg heb ik het nog nooit gezien", zegt Schot. „En wij zitten al in de mzi's vanaf 1989." Normaal gesproken leven zeester ren op de bodem, maar in het sta dium van larfje zweeft ook de zees ter - net als het mossellarfje - door het water. Zo kan het dus gebeu ren dan niet alleen de mossellar ven zich hechten op de touwen en de netten, maar ook de zeesterlar ven. Die treffen daar een feestelijk gedekte dis aan. Het resultaat is erg goed zichtbaar. Gaten in de net ten en hele kale stukken touw. Maar er hangen ook opvallend veel leeggegeten mini-mosseltjes aan. Wat ook opvalt is, dat niet ieder perceel waar mzi's liggen zo getrof fen worden door de zeesterren. Dichter bij de Oosterscheldekering lijken de percelen vooralsnog min der last te hebben van de dieren. „We hebben geoogst in de Schaar van Renesse (Noordzee, red.) en daar was niet veel aan de hand." Vol gens Schot is er dan op dit moment ook nog niet zoveel te zeggen over de uiteindelijke schade. „Maar dui delijk is wel dat je dit geen jaren achter elkaar moet hebben. We hadden vandaag een ruim vol mos selzaad moeten hebben maar het houdt wel op met een half ruim." Het oogsten gebeurt door een soort borstelmachine. Borstels schrobben de zaadjes (en de zees terren) los van de netten en die worden vervolgens opgezogen en in het ruim van het schip gespo- door Piet Kleemans RENESSE - Jongeren bewust maken van hun kwetsbaarheid in het ver keer is het doel van de ludieke ac tie StreetTalk van Stichting Team- Alert. Medewerkers van Team- Alert gaan vrijdag op pad in de po pulaire stapplaats Renesse. Een paar weken geleden werd in de Westerschouwse badplaats een automobilist aangehouden die veel te diep in het glaasje had geke ken; vier maal de toegestane hoe veelheid. Er gebeurden geen onge lukken maar - stelt TeamAlert - het gaat helaas niet altijd goed. Daarom wordt jongeren tijdens de actie gewezen op de gevaren van alcohol in het verkeer. Op een luchtige manier wordt het pro bleem bespreekbaar gemaakt. StreetTalk richt zich op jongeren die zich per fiets, brommer op lo pend naar het centrum begeven. De promotiemedewerkers van TeamAlert benaderen vermomd als filmcrew inclusief regisseur, in terviewer en cameraman, groepen vrienden op straat. Een van de mensen van TeamAlert heeft een zogenaamde Walkie Talkie op zijn rug; een mobiel beeldscherm waar op stellingen worden getoond en grappige filmpjes worden afge speeld. De interviews met jeugdi ge vakantiegangers worden opge nomen en op internet gezet zodat de jongeren zelf het filmpje later terug kunnen zien. Als bedankje voor hun medewerking krijgen de geïnterviewden een leuke gadget. MEEST CELEZEN 1Lege geldautomaten in Renesse 2. Van Booster tot Kinderparadijs 3. Apotheek Zierikzee verhuist ZEELAND IN 2 MINUTEN Twee keer per dag het laatste Zeeuw se nieuws op je tablet of smart- phone. Kijk op www.z2.nl TIPS schoUwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Een streng mosselzaad vol met zeesterren. Een mzi in de Oosterschelde met op de voorgrond strengen mosselzaad, zogeheten long lines. Sika egalisatie voor het moeiteloos uitvlakken van uw vloeren Tijdens de bouwvak zijn wij geopend tussen 08.00 en 17.00 uur. BOUWMATERIALEN ALLES VOOR DE BOUWKLUS ONDER EEN DAK Van Wamelweg 4 A/C 4612 PW-Bergen op Zoom Tel: 0164- 242 096 Industrieweg 11 4382 NAVIissingen Tel: 0118-410 444 Livingstoneweg 40 4460 AA Goes Tel: 0113-246 690 info@jagertolhoek.nl www.jagertolhoek.nl Dit mosselzaad is nog niet rijp om te oogsten. De zeesterren worden met de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44