PP Oosterschelde beter in beeld Veel verkeersdoden in juli 21 zeeland Nationaal Park Oosterschelde? Een nieuwe auto PZC De krant 6 weken voor 18 euro! Niet allen toeristen, maar ook veel Zeeuwen hebben geen flauw benul dat de Oosterschelde Nederlands' grootste Nationaal Park is. woensdag 3 augustus 2011 Hij was poepbruin, hoe kig en belachelijk groot, maar hij had wel vier deuren. Pappa en mamma gingen een nieuwe au to kopen en mijn zus en ik smeek ten of we heel alsjeblieft die grote Volvo gingen kopen. Helaas, het moest een Opel zijn. Want onze vaste reparateur Piet was vooral handig met Opeis. Dus werd het opnieuw een Opel Ka- dett Station. Net als de auto er voor, die daarvoor en weer daar voor. Mijn zus en ik moesten weer jarenlang over de neerge klapte voorstoelen binnenkrui pen. De donkerblauwe Opel maak te het niet lang. Een sportwagen raakte de Kadett vol in de flank, waarna hij op zijn kop in de sloot terechtkwam. Op een schaafwond op zijn scheenbeen na, kwam mijn vader wonderlijk genoeg on geschonden uit het platte wrak. En ik was blij. Want nu zouden we weer een nieuwe auto krijgen. Na lang wik ken en wegen werd besloten tot de aanschaf van een donkerblau we Opel Kadett Station. COLOFON Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Vefdzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E; schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement c Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) - nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan NATIONAAL PARK OOSTERSCHELDE Sindsdien ben ik altijd een beetje blij wanneer een auto het loodje legt en we op zoek moeten naar een nieuwe. De auto van mijn vrouw moest na een gebroken distributieriem vervangen worden. En net als vroeger maakte mijn hart een sprongetje. Gaan we nu eens een gekke, onpraktische auto kopen? Ik dacht aan mijn kinder loze collega die onlangs een cabrio Porsche kocht en wees mijn vrouw bij onze garage op die leuke zwarte sportwagen, ter wijl ik argumenten probeerde te bedenken waarom maar twee zit plaatsen geen probleem zou zijn voor een gezin met drie leden. Mijn vrouw gaf me een minzaam lachje toen ik zei dat een cabrio juist heel erg geschikt is om tim merhout mee te verslepen en draaide zich weer om, richting de praktische, zuinige, veilige ruimte wagen. Een kansloze missie. Ik wist het eigenlijk wel. Het voelde weer als lang geleden, toen ik zeurde om een poepkleurige Volvo met vier deuren. door Joeri Wisse Hoeveel van de tien duizenden toeristen die dezer dagen de Zeeuwse kust bezoe ken, zouden zich rea liseren dat ze vlak langs of zelfs dwars door het grootste Nationaal Park van Nederland rijden? Waar schijnlijk maar een klein deel, denkt Cees van Liere uit Bruinisse. „Als je via West-Brabant de pro vincie Zeeland binnenrijdt, zie je nergens dat op nog geen tien kilo meter afstand de Oosterschelde te vinden is." Zelfs op de noordelijke toegangs wegen waar de Oosterschelde zo dicht langs het asfalt loopt dat je het zout bijna kunt proeven, wordt de automobilist niet overal geattendeerd op het unieke natuur gebied. Als het aan Van Liere ligt, komt hier snel verandering in. Op zijn initiatief komt er na de zo mer een plan om het Nationaal Park beter aan te duiden en vooral bezoekers te verleiden om te re creëren langs en op de Oosterschel de. „Hoe krijg je nadere informa tie, dat is de vraag waar we ons over gaan buigen." Voor de recre ant moet straks snel duidelijk wor den waar het gebied begint en op houdt en welke havenplaatsen aan de Oosterschelde gelegen zijn. Geen eenvoudige opgave, volgens Van Liere. „Dit is het enige Natio naal Park dat uit water bestaat en bovendien bijzonder uitgestrekt is. Andere Nationale Parken, zoals de Zoom-Kalmthoutse Heide, heb ben één duidelijke toegangsweg, met één bezoekerscentrum. De Oosterschelde heeft juist veel ver schillende pareltjes." Voor het plan zover is, willen de betrokken partijen ook nog goed in beeld krijgen welke doelgroe pen het Nationaal Park kan trek ken en waar ze naar op zoek zijn. De oud-burgemeester van Sluis en van Noord-Beveland is met het ini tiatief gekomen omdat hij tegen woordig zowel voorzitter van de Raad van Advies van IVN Zeeland is (waar het Nationaal Park Ooster schelde onderdeel van uitmaakt) en tot januari ook een bestuurs functie bij de ANWB vervult. „Ik ben op het idee gekomen om dit samen met de ANWB op te pak ken omdat het Nationaal Park van af volgend jaar getroffen wordt door de landelijke bezuinigings- golf Daarom moet je om je heen kijken en partners zoeken." Nationaal Park Oosterschelde? „Ach, ik heb wel eens een bordje ge- door Cornelleke Blok Twee kleine vale groene bordjes staan op de dijk bij het strandje van Kats. Ze moeten aan geven dat bezoekers een bijzonder natuurge bied betreden, maar de witte letters zijn deels wegge vallen. 'Beschermd gebied', valt er met veel moeite te lezen. Carien Wagenaars uit Huijbergen is met haar man Fon en kleinzoon een dagje in Zeeland om te genie ten van de zon. Ze kijkt verbaasd om zich heen en tuurt over het water. „Het Nationaal Park Oosterschel de? Waar is dat dan?" Fon weet wel beter. „We wonen in Brabant vlakbij de Oesterdam. Daar heb je gebieden waar je niet mag ko men, omdat ze beschermd zijn." De familie Wagenaars komt al jaren in Zeeland. Ca rien: „Maar het enige dat we doen, is op het strand zitten. De Oosterschelde is een heel mooi gebied, maar We zijn niet op de hoogte van activiteiten. We houden van fietsen: ik zou graag meer willen weten over fietsroutes, en informatie over plekjes die interes sant zijn om te stoppen." Ook Marijke Korsuize uit Goes is vaak te vinden bij het strandje van Kats. Ze vindt het heerlijk om er te zonnebaden. „Ik heb de Oosterschelde eigenlijk nooit door René Schrier MIDDELBURG - Bijna de helft van het aantal verkeersdoden die dit jaar in Zeeland te betreuren zijn, zijn in de maand juli gevallen. Tot nu toe vielen er elf doden in het Zeeuwse verkeer. Daarvan vielen er vijf in de maand juli. In januari en mei waren geen do delijke slachtoffers in het Zeeuwse verkeer te betreuren. In de maan den februari, maart en april viel steeds één verkeersdode. In de zo mermaanden juni en juli steeg het aantal dodelijke slachtoffers flink, met drie in juni en vijf in juli. Dat blijkt uit cijfers van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Deze organisatie is ook nagegaan op welke dag van de week de meeste dodelijke slachtoffers vallen. Dat blijkt in Zeeland de zaterdag te zijn. Omdat het om relatief Ideine aan tallen gaat treden er in de Zeeuw se cijfers al snel verschillen op ten opzichte van bijvoorbeeld voor gaande jaren. Zo vielen bijvoorbeeld vorig jaar de meeste verkeersdoden in sep tember en oktober. In 2009 was er geen maand met uitschieters. Maar in 2008 sprong de maand de cember er uit met zeven dodelijke verkeersslachtoffers. Het totaal aantal verkeersdoden in Zeeland in 2010 was 30, in 2009 21 en in 2008 vielen er 28 dodelijke slachtoffers. Verkeersslachtoffers Het aantal dodelijke slachtoffers in het Zeeuwse verkeer per maand. 2008 2009 2010 2011* januari 1 1 1 0 februari 0 1 4 1 maart 1 2 0" 1 april 4 2 4 1 mei 1 2 2 0 juni 4 2 2 3 juli 5 3 1 5 augustus 0- 2 2 september 3 3 5 oktober 2 2 5 november 0 0 2 december 7 1 2 *t/m 31 juli Willem Adriaansens bron ROVZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2