ur werd Verdeeldheid in Egypte groeit II «SMÊÈk i woensdag 3 augustus 2011 Tunesië Algerije Tunesië 10,5 miljoen inwoners Eerste protesten op 18 december 2010 President Ben Ali ontvlucht het land op 14 januari. Na diverse mislukte pogingen wordt er een overgangsrege ring gevormd uit mensen die niets met het vroegere staatshoofd van doen hadden. Het kabinet belooft hervor mingen en vrije verkiezingen. Die moeten op 23 oktober worden gehouden. Gespannen rust aangezien échte verbeteringen uitblijven. 224 doden en 94 gewonden Egypte - 80 miljoen inwoners Eerste protesten op 25 januari President Hosni Mubarak treedt op 11 februari af. Een militaire raad neemt het gezag over. Onder de hoede van die raad treedt een nieuwe regering aan. Er worden hervormingen beloofd doch feitelijk gebeurt er weinig tot niets. Vanaf begin juli zijn er nieuwe protesten. Het leger laat op 1 augustus in Cairo een tentenkamp van demonstranten ontruimen. Gespannen rust. Voor oktober en/of november zijn presidents- en parlementsverkiezingen toegezegd. Hoe die vorm gegeven worden en wie eraan kan deelnemen is nog onduidelijk. 850 doden en 6500 gewonden Syrië Jordanië Syrië 5 22,5 miljoen inwoners Eerste protesten op 15 maart President Bqshar al-Assad laat protesten met harde hand neerslaan, inclusief de inzet van tanks tegen ongewapende burgers. Het gaat volgens hem om terroristen en criminelen. Van de andere kant heft hij de noodtoestand op, belooft persvrijheid, een meerpartij- ensysteem, aanpak van corruptie en investeringen. Hij gaat met de 'uitverkoren' oppositie een nationale dialoog aan. Geweld neemt toe 2011 doden en vele duizen den gewonden Koeweit Bahrein Qatar VJV.E. Saudi-Arabië Oman Libië 6,4 miljoen inwoners s Eerste protesten 15 februari De Libische machthebber Muammar Kaddafi tracht met inzet van het leger en milities de volksopstand neer te slaan. Op 17 maart besluit de internationale gemeen schap tot militaire actie om Kaddafi's geweld tegen zijn eigen burgers te doen stoppen. Kaddafi houdt echter stand in het noordwesten van het land met de hoofdstad Tripoli als zijn machtsbasis. Een status quo. De opstande lingen kunnen Kaddafi niet de beslissende slag toebrengen. De internationale gemeen schap wil de strijd eigenlijk staken. Er wordt onderhan deld met de Libische leider over een 'nette' oplossing. s 13.000 doden en vele duizenden gewonden infographic RV foto's EPA bron GPD Jordanië 6,5 miljoen inwoners Eerste protesten op 26 januari Koning Abdullah II laat de prijzen van een aantal voedingsmiddelen verlagen. Salarissen van overheidsfunc tionarissen gaan omhoog. De vorst belooft macht af te staan aan kabinet en parlement. Een nieuwe kieswet moet een meerpartijensysteem garanderen. De vrijheid van meningsuiting wordt gegarandeerd. Rustig 2 doden, 35 gewonden Saudi-Arabië 27 miljoen inwoners Eerste protesten op 21 januari Koning Abdullah al-Saud maakt ruim tien miljard dollar vrij voor hogere lonen, investeringen, banen voor jongeren, leningen ten behoeve van woningaankopen en studiefinanciering. Eén van zijn zonen belooft meer democratie en vrijheid van meningsuiting. Rustig 8 2 doden en 3 gewonden Jemen Jemen 24 miljoen inwoners Eerste protesten op 27 januari President Ali Abdullah Saleh zet ordetroepen in om de protesten met geweld te onderdrukken. Op 3 juni raakt hij zwaar gewond bij een aanslag. Sindsdien zit hij in Saudi-Arabië. Saleh heeft al diverse keren laten weten terug te zullen keren om zijn ambtstermijn (tot 2013) vol te maken. Hij weigert halsstarrig aan de wensen van het volk tegemoet te komen. Het land staat op de rand van een burgeroorlog. 1.110 doden en vele duizenden gewonden Koeweit 3,5 miljoen inwoners Eerste protesten 19 februari Emir Sabah 4 trekt 70 miljard dollar uit om olie-en benzineprijzen fors te verlagen. Lonen en salarissen worden verhoogd. Rustig - Voor zover bekend geen doden of gewonden Bahrein 1,2 miljoen inwoners Eerste protesten 14 februari Koning Hamad bin Isa Al Khalifa laat protesten hardhandig neerslaan. Eerst door nationale ordetroepen, later, vanaf 14 maart, met hulp van leger- en politie-eenheden uit Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. De vorst heeft de kabinetssamenstelling gewijzigd en gevangenen vrijgelaten. Gespannen rust, met name omdat de sjiieten (de meerderheid van de bevolking) zich gediscrimi neerd voelen. 40 doden en 1000 gewonden Qatar 750.000 inwoners Eerste protesten gepland voor 27 februari. Er gebeurt niets. Verenigde Arabische Emiraten 4,1 miljoen inwoners Eerste protesten gepland voor 25 maart. Er gebeurt niets. Oman 3,4 miljoen inwoners Eerste protesten op 17 januari Sultan Qaboos laat de protesten aanvankelijk neerslaan. Tegelijk wordt de kabinetssamenstelling gewijzigd. Salarissen, uitkeringen, pensioenen en studiefinanciering gaan omhoog. De sultan belooft een betere werking van de economie, meer banen en minder corruptie. Rustig 4 doden en 20 gewonden Zo'n zes maanden geleden hadden de Egyptenaren één doel: Egypte moest een democratie worden. De eenheid is nu helemaal verdwenen. De Egyptenaren zijn de onrust moe en verlangen naar rust en stabiliteit. Het hardhandig schoonvegen van het Tahrir-plein maandagavond is dan ook met instemming ontvangen. Volgens Hassan Nafaa, politicoloog aan de Uni versiteit van Cairo, zijn er nu drie machtsblok ken in het land. De legertop, die gebaat is bij op pervlakkige hervormingen. Mubarak-aanhan- gers die terugverlangen naar de oude situatie, en de revolutionaire beweging die pleit voor een nieuw begin. „Maar zelfs binnen deze drie groepen is er verdeeldheid", stelt Nafaa. De le gerleiding probeert de touwtjes in handen te houden door repressie af te wisselen met propa ganda en concessies. Zo werd eind vorige maand onder toeziend oog van de leider van de militaire raad, generaal Tantawi, een geheel nieuw kabinet ingezworen als reactie op kritiek dat er nog te veel Mubarak-getrouwen in de re gering zaten. T\vee dagen later beschuldigde'de militaire raad de populaire '6 april-protestbewe- ging' ervan een wig te willen drijven tussen het volk en het leger. Onder de Egyptenaren is ook discussie over de verkiezingen. Er is onenigheid over de vraag of Egypte een parlementair dan wel presidentieel systeem moet hebben, over de verkiezingsda tum en vormgeving van de stembusgang. De militaire raad wil de parlementsverkiezing pas in november houden. En dan in fasen waar door het hele proces 45 dagen gaat duren. De militairen willen geen buitenlandse waarne mers. Volgens generaal Mamdouh Shahin zou den die de soevereiniteit van Egypte aantasten, een argument dat herinneringen oproept aan het regime-Mubarak. Die gebruikte decennia lang hetzelfde argument om verkiezingsuitsla gen te kunnen manipuleren. Alle verbale schermutselingen voedden de woe de van demonstranten op het Tahrir-plein. Ook bij Faraq (30). Hij woonde al sinds eind januari als het ware op het plein. „Ik ga hier niet weg voordat alle eisen zijn ingewilligd en dit land zijn waardigheid terug heeft gewonnen", zei hij zelfverzekerd, voordat militairen maandag met stroomstootwapens in enkele minuten het hele plein ontruimden. Democratie heeft ook in het nieuwe Egypte zijn grenzen. het centrum van Caïro. foto Nasser Nasser/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11