Hosni Mubarak moet boeten IO Meer democratische rechten, lagere voedselprijzen, werk en een hetere toekomst-, eisen die in alle Arabische revoluties de boventoon voerden. Een rondgang aan de hand van vijf kenmerken: aantal inwoners, start profesten, reactie regime, stand van zaken nu, slachtoffers van de volksopstand. Egypte maakt zich op voor een bijzonder proces. Vandaag moet de 83-jarige oud-president Hosni Mubarak verschijnen voor de rechtbank in Cairo. i woensdag 3 augustus 2011 die geen zom Marokko door Dirk Wanrooij ubarak wordt be schuldigd van corrup tie en A V JL machtsmis bruik. Bovendien wordt hij ver antwoordelijk gehouden voor de dood van honderden de monstranten tijdens de revolu tie die begin dit jaar een einde maakte aan zijn dertigjarig be wind. Naast Hosni Mubarak moeten onder andere ook zijn zoons Gamal en Alaa en voor malig minister van binnenland se zaken Habib el-Adly zich ver antwoorden. De berechting van de kopstuk ken van het oude regime is sinds de revolutie een van de meest gehoorde eisen van de monstranten. Vrijwel elke vrij dag sinds de revolutie gingen duizenden de straat op om druk uit te oefenen op de mili taire raad die op 11 februari de macht van Mubarak overnam. Deze raad kreeg de laatste maanden hevige kritiek te ver duren. Veel mensen twijfelden aan de revolutionaire intenties van de generaals en waren er van overtuigd dat ze hun vroe gere werkgever en strijdmakker - Mubarak is een oude lucht machtcommandant - de hand boven het hoofd hielden. Hoewel zijn twee zoons al sinds april in de gevangenis za ten, werd Mubarak behandeld in een ziekenhuis in de bad plaats Sharm el-Sheikh. Vol gens zijn advocaten was zijn toestand kritiek, maar doktoren weerspraken dat. Daarnaast werd het proces tegen minister van Binnenlandse Zaken Habib ei-Adly onlangs voor de vierde keer uitgesteld. El-Adly, die nu samen met de voormalig presi dent in de rechtbank moet ver schijnen, was waarschijnlijk de op een na meest gehate man van het land. Hij stond aan het hoofd van de repressieve arm van de staat, het ministerie van Binnenlandse Zaken, en liet zijn veiligheidsdiensten terreur zaaien onder de bevolking. Uit onvrede met het militaire regime besloten demonstran ten op 8 juli het Tahrirplein we derom te bezetten. Duizenden sloten zich aan en trotseerden drie weken lang de zomerse hit te om de militaire raad te herin neren aan de eisen van het volk. Een van de eisen van de betogers was gerechtigheid en een openbaar proces voor Mu barak. Op dit punt lijken de pro testen - het plein werd maan dagavond schoongeveegd - vruchtbaar te zijn geweest. Meningen over de president lo pen in Egypte niet ver uiteen, vrijwel elke Egyptenaar wil dat Mubarak boet voor zijn daden. Bovendien is er brede consen sus over het feit dat gerechtig heid moet geschieden voor de families van de 'martelaren van de revolutie'. Het was voor de militairen vrij wel onmogelijk deze eisen te negeren. Op 12 juli besloot het Hooggerechtshof dan ook de zittingen te verplaatsen naar een grotere rechtbank met meer plaats voor publiek en me dia. Bovendien werd besloten de gang van zaken rechtstreeks uit te zenden op de staatstelevi sie. De zaak dient nu in de politieacademie in een buiten wijk van de hoofdstad. Het is echter nog altijd onzeker of Mu barak er zelfbij aanwezig zal zijn. Het proces lijkt een verregaan de poging van de militairen om criticasters de mond te snoeren en te overtuigen van het feit dat ze wel degelijk willen bre ken met het verleden. De mili taire raad hoopt met deze con cessie de gemoederen in het land tot bedaren te brengen. Marokko a 32,2 miljoen inwoners Eerste protesten 20 februari Koning Mohammed VI belooft meer vrijheden. Hij staat een deel van zijn macht af aan het parlement en de regering. Bij een referendum op 1 juli gaat 98,5 procent van de stemmers akkoord met de voorstellen van de vorst. Gespannen rust in afwachting van de parlementsverkiezin gen op 7 oktober. 6 doden, 128 gewonden Algerije 0 36,4 miljoen inwoners Eerste protesten op 17 januari President Abdelaziz Bouteflika hervormt de regering, heft de noodtoestand op en staat demonstraties toe. Er komt meer geld voor woningbouw, gezondheidszorg en onder wijs. Prijzen van suiker en'olie worden verlaagd. De overheid neemt meer jongeren aan. Het staatshoofd zegt toe in 2014 af te treden. Gespannen rust 8 doden, 420 gewonden Egyptische soldaten houden de wacht na het neerhalen van kampen van demonstranten op het Tahrir-plein in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10