81 buitenland Scepsis na akkoord over plafond D Topcruises voor topprijzen! stipreizen.nl 'VS schuiven problemen vooruit' Op de valreep is er een akkoord over hoeveel de Amerikaanse regering mag lenen. Maar lost het iets op? Kenners denken van niet. 'Politieke vertoning' dinsdag 2 augustus 2011 SCHULDENCRISIS 'Zou ik voor. akkoord gel Nee, dat nie President Barack Democraten en Republikeinen zijn overeengekomen dat het schuldenplafond van Amerika omhoog mag op voorwaarde dat er het komende decen nium wordt bezuinigd. Financiële analisten zien ak koord niet zitten. Financiële analisten en eco nomen zijn sceptisch over het politieke akkoord over de verhoging van het Ame rikaanse schuldenplafond. Volgens hen lost de deal de meest wezenlij ke problemen niet op. De finan ciële markten reageerden wereld wijd positief, omdat het acute ge vaar van een nieuwe omvangrijke financiële crisis voorlopig geweken lijkt. Als het akkoord er niet geko men was, hadden de VS vanaf van daag hun rekeningen niet meer kunnen betalen. Leiders van de Democraten en Re publikeinen kwamen overeen dat het schuldenplafond van 14,3 bil joen dollar (14.300 miljard dollar, ofwel zo'n 10.000 miljard euro) met 2.100 miljard dollar verhoogd mag worden, op voorwaarde dat er het komende decennium zo'n 2.400 miljard dollar wordt bezui nigd. Het grootste deel van die be zuinigingen moet nog worden in gevuld. Maar belastingverhogin gen, een wens van president Ba rack Obama, komen er niet. De winst voor Obama is dat een vol gende verhoging van het schulden plafond pas op zijn vroegst weer in 2013, na de presidentsverkiezin gen van volgend jaar, aan de orde komt. Kredietbeoordelaars hadden gedreigd de kredietwaardigheid van de Verenigde Staten te verla gen als de grootste economie van de wereld in gebreke zou blijven bij het betalen van zijn rekenin gen. Dat zou hebben gezorgd voor een enorme schokgolf in de financiële wereld. Maar veel analisten vroe gen zich gisteren af of de hoogste kredietstatus ('Triple-A') voor de VS nog wel te handhaven valt, om dat het akkoord de fundamentele problemen van de Amerikaanse economie niet aanpakt. Het groot ste probleem is dat er een enorm gat zit tussen de uitgaven en de in komsten, mede door belastingver lagingen die Republikeinen als Bush senior en junior doorvoer den. Belastingverhogingen zijn vol gens velen onvermijdelijk, maar politiek niet haalbaar. De Chinese staats-tv noemt het ak koord over het schuldenplafond in de VS een politieke vertoning. 'De verkiezingsstrijd weegt zwaarder dan het belang van de belastingbe taler en dat van de houders van de Amerikaanse staatsleningen'. Japan en Duitsland zijn opgelucht, maar bang dat de VS de problemen niet Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut extl. Calamileitenfonds/reserveringskosten. De kortingen zijn reeds verwerkt In de prijs. Drukfouten en pnjswijzigingen voorbehouden. of bel met 020 - 66 22 2-*-» voortvarend genoeg aanpakken. Zelfs president Obama was niet echt tevreden. „Zou ik vooraf voor dit akkoord gekozen hebben? Nee, dat niet", zei hij gisteren. De Fran se minister van Financiën, Francois Baroin, noemt het ak koord 'een stap in de goede rich ting'. AMSTERDAM - Het akkoord over de aanpak, van de staatsschuld in de VS is ingegeven door partijpolitie ke overwegingen. De problemen worden vooruitgeschoven, zei eco noom Arnoud Boot van de Univer siteit van Amsterdam. Hij spreekt over een 'interim-akkoord' dat moest voorkomen dat beide par tijen gezichtsverlies zouden lei den. „De bezuinigingen worden niet concreet ingevuld." Boot schrijft dat toe aan de verdeeld heid in de Amerikaanse politiek. Hij vreest dat de 'polarisering' in de Amerikaanse politiek aanhoudt tot aan de verkiezingen en dat daardoor onvoldoende draagvlak wordt gevonden voor maatregelen die perspectief bieden. Hoofdeconoom van de Rabobank Wim Boonstra sprak van een ma ger akkoord. „Op korte termijn voorkomt het een acute crisis, maar de onderliggende problemen worden niet opgelost." Volgens Boonstra ligt een voortzetting van de politieke crisis op de loer. Op de beursvloer in New York heerste opluchting. foto Andrew Gombert/I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8