Middellandse Zeetuin brengt je 'Het is heerlijk óm weer even terug 2 Zomergasten dinsdag 2 augustus 2011 Al het moois uit Zuid-Europa en Noord-Afrika is samen gebracht in de tuin van Wim Uilenbroek in Buttinge. Zo- merverslaggeefster Jessie Scheele bracht een bezoekje aan de bijzondere plek in de Walcherse buurtschap, waar haar wel een heel bijzondere verrassing stond te wachten... door Jessie Scheele foto's Lex de Meester De TomTom leidt me naar een lieflijk ogend huis aan de Buttingse hoofd straat. Ik kijk nog maar eens op het fol dertje, dat naast mij op de stoel ligt. Volgens mij zit ik hier hartstikke fout, want eer lijk gezegd kan ik mij niet voorstellen dat zich achter dit huis een onvoorstelbare schat aan me diterrane natuur en bouwwerken bevindt. Ik word vriendelijk ontvangen door de bedenker en uitvoerder van deze tuin, Wim Uilenbroek. Hij deed zijn inspiratie op tijdens zijn reizen door Zuid-Europa en Noord-Afrika. Zelfs op va kantie verzamelt Wim spullen voor zijn tuin. „Toen ik in Italië was, zag ik een half gesloopte bungalow. Ik heb het nog wat verder afgebroken en stukken steen meegenomen, die ik vervolgens in mijn bouwwerken heb verwerkt." Exotische planten, opvallende bouwwerken en veel kleuren waren de sleutelwoorden tijdens het creëren van deze creatieve dwaaltuin. En daar heeft hij zich goed aan gehouden, blijkt alleen al op de binnenplaats. De palmbomen, felgekleur de bloempotten en gedetailleerde tegels zijn een lust voor het oog. Wim heeft er voor gezorgd dat alles in zijn tuin een groot geheel vormt. Over die tegels weet hij nog iets leuks te vertel len. „Bij de meeste tegels die je hier ziet, is islami tische geometrie gebruikt. Die kenmerkt zich door bloem- en plantmotieven. Ik heb gepro beerd die afgebeelde bloemen en planten terug te laten komen in mijn eigen tuin." Via paden, heuveltjes en trappen vervolgen we onze weg door de tuin. Ik waan me in Spanje, Ita lië en Marokko tegelijkertijd. „Wacht, ik laat je iets grappigs zien", zegt Wim lachend. Hij opent de deur van één van zijn bouwwerken en... er is niks meer te zien dan een muur. Wat is hier de bedoeling van? „Vermaakarchitectuur", vertelt Wim. „Ze worden ook wel 'follies' genoemd. Het zijn eigenlijk bouwsels met een grapje. Ik vind het heerlijk om mensen te vermaken met mijn gebouwen." En eigenlijk draait de hele rondleiding om het en tertainen van de bezoekers. Wie de dieren van kunstenares 'Miss Moza' (oftewel Anke Eisen) ziet, kan een glimlach niet bedwingen. Eisen be kleedt deze figuren met kleine gekleurde steen tjes. Met haar beestachtige werken geeft ze een nieuwe dimensie aan mozaïek als kunstvorm. Haar kleurrijke 'dieren' gaan door het leven met gekke namen als Professor Langsnuit en Kleine Gertruida. Aan alles is gedacht, ook aan een eet gelegenheid. Aicha El Fassi verzorgt Marokkaan se high tea's in de tuin. Een bijzondere en smake lijke manier om Marokko eens, letterlijk en fi guurlijk, te proeven. Voor wie dit jaar niet op vakantie gaat, is deze tuin uitermate geschikt. In verhouding harstikke goedkoop en bijna om de hoek. Wie wil er nu nog vliegen naar een verre bestemming, terwijl je gewoon in Zeeland al die mediterraanse schoonheden kunt bewonderen? Buttinge? Dat is de ultieme vakantiebestemming! De Middellandse Zeetuin biedt veel mooie plekken waar je even lekker kunt ontspannen. foto Lex de Meester Beestachtige mozaïektaferelen. Sfeervolle Marokkaanse decoratie. 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' Elisabetta, Truus en Bep (vlnr). PASPOORT Naam: Truus de Graaf (68), Elisabetta Perra (43) en Bep Vrenegoor (68). Woonplaats: Mainz (D) en Haarlem. Gespot: in Ouwerkerk. door Jessie Scheele Truus woont al 45 jaar in Duitsland, maar vindt het heerlijk om af en toe naar Zeeland terug te keren. Het liefet met haar vriendinnen. Dit jaar bezoekt ze sa men met de Duitse Elisabette haar vriendin Bep, waarmee ze al 52 jaar bevriend is. De vrouwen komen net terug van een bezoekje aan het Watemoodsmuseum. Indrukwekkend, vindt Truus. „Destijds was ik tien en hoorde ik het nieuws via de radio. Televisie was er nog niet. Ik had dus geen idee wat er zich precies had afgespeeld. Dankzij dit museum heb ik daar nu een be ter beeld van." In haar thuisland spreekt ze altijd in ver kleinwoordjes. Elisabetta snapt nu waarom. „In vergelijking met Duitsland is in Neder land eigenlijk alles klein!" Achter haar verhuizing naar Duitsland schuilt een warm, liefdevol verhaal. Slechts met een brommertje en een tentje trokken Bep en Truus op hun zeventiende naar Keu len. Daar leerden ze twee jongens kennen. Truus onderhield met een van hen briefcon tacten. Niet veel later verhuisde ze voor hem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60