sport 123 PSV wil verloren prestige terugwinnen Seirawan herstelt zich met snelle zege Thomas Dekker mag zich bewijzen bij Chipotle Buitenlandse interesse voor Orlando Engelaar dinsdag 2 augustus 2011 Een buitenlandse club heeft zich bij PSV gemeld om te praten over een transfer van Orlando EngelaarDat zei technisch manager Marcel Brands gisteren. „Ze onderzoeken of het haalbaar is. Van een bod is nog geen sprake." Engelaar (32) was afgelopen seizoen aanvoerder van PSV. De middenvelder drukt met zijn forse salaris echter behoorlijk op de begroting van PSV en wil bovendien zelf graag nog eens een buitenlands avontuur aangaan. Engelaar mag daarom vertrekken uit Eindhoven. door Rik Elfrink EINDHOVEN - De teleurstelling is verwerkt, de neuzen staan weer dezelfde kant op. Het doel is duidelijk. PSV moet kampioen worden. Dat moet. Na drie titello ze jaren dreigt Eindhoven het pre dikaat 'voetbalhoofdstad' van Ne derland te verliezen. Het is meer dan 25 jaar geleden dat supporters langer dan vier jaar (tussen 1978 en 1985) hun feestje op het Stad huisplein moesten missen. Daar na raakte het Eindhovense pu bliek verwend. Met veertien titels in de afgelopen 26 competities pakte PSV vaker wel dan niet de ti tel. zelfs surseance van betaling moe ten aanvragen. Met een wonderlij ke krachtsinspanning slaagde de PSV-directie erin dat noodlot op het nippertje af te wenden. Alge meen directeur Tiny Sanders van PSV wist dankzij goede contacten met onder anderen burgemeester Rob van Gijzel van de gemeente Eindhoven een al jaren geplande herfinanciering van de club in gang te zetten. De gemeente kocht de grond van de club voor ruim 48 miljoen euro. Daarnaast ging Sanders met de pet rond bij zijn indrukwekkende aantal zake lijke contacten. Het leidde tot een onwaarschijnlijke ommekeer, na jaren van enorme begrotingstekor ten staat de balans van PSV weer als een huis. Sportief was er tot voor kort ook het nodige op de ploeg aan te mer ken, vond de directie. Sanders had bij de supporters geproefd dat ze passie en beleving hadden gemist. Dat kreeg de technische staf terug. PSV had de naam om 'kleintjes' in de eredivisie thuis te vermorze len. Vorig seizoen werden thuis wedstrijden vaak met moeite en volgens het publiek zonder ge noeg bezieling gewonnen. Rutten en assistent Erik ten Hag raakten naar de buitenwacht niet gepikeerd. Ze pakten de hand schoen op. „Er is sprake van een gezond spanningsveld tussen de directie en ons. Precies zoals het moet", aldus Ten Hag enkele we ken geleden. Niet alleen bij het aanboren van nieuw geld boekte PSV succes, op de transfermarkt gingen de rem men los. De kost gaat duidelijk voor de baat uit. PSV kocht jonge twintigers in de hoop op een spectaculaire transfer over een paar jaar. Feyenoord stond Georgi- nio Wijnaldum voor vijf miljoen af) voor Kevin Strootman en Dries Mertens boekte PSV nog eens een kleine veertien miljoen euro aan FC Utrecht over. En daar blijft het niet bij. PSV heeft het vizier gericht op Mounir El Hamdaoui, die vermoedelijk ook nog onge veer vier miljoen euro moet kos ten. Daarnaast hoopt de club de jonge Deen Mathias 'Zanka' Jörgensen in te lijven. Zijn club FC Kopenha gen stelt zich vooralsnog keihard op en wil hem niet verkopen. Blij ven de Denen dwars liggen, dan zal Brands zijn aandacht naar een andere centrumverdediger verleg gen. Daarnaast zoekt hij nog naar een rechtsback, die concurrentie kan bieden aan Stanislav Manolev. De Bulgaar is eerste keus, maar koppelt goede aanvallende impul sen aan defensieve slordigheidjes, die de club zomaar fataal kunnen worden. De sportieve metamorfose die PSV door alle aankopen onder gaat, moet leiden tot het allerhoog ste. In de voorbereiding waren de prestaties wisselend. PSV was kwetsbaar in de omschakeling, werd overrompeld door Valencia en speelde een bedroevende eer ste helft tegen de Engelse twee de-divisieclub Middlesbrough. Bij Nottingham Forest (1-3 winst) droop de spelvreugde en kwaliteit er dan weer vanaf „We zijn er klaar voor", bezweert Fred Rut ten. Het Brabantse team krijgt zondag middag de kans om zich echt te bewijzen, in de lastige uitwed strijd tegen AZ. door Koen de Vries VLISSINGEN - De punten waren duur, gisteravond in de vierde ron de van het HZ-schaaktoemooi. Hoewel de grootmeesters elkaar zo vroeg in het toernooi nog niet troffen, hadden ze veel tijd nodig om tot een goed resultaat te ko men. De Indiër Chakkravarthy Deepan was een van de weinigen die snel klaar waren. Hij versloeg Amster dammer Arno Bezemer en bleef op een honderdprocentscore. Jan Smeets deed hetzelfde door de Let- Vladimir Svenhnikov het zwijgen op te leggen. Koen Leenhouts, de enige nog on geslagen Zeeuw, zag geen kans de dame van de Servische grootmees ter Pavlovich uit zijn verdediging weg te jagen. Hij verloor en staat net als Vlisisnger Tiggelman op drie uit vier Alle andere ongeslagen toppers wa ren tegen de klok van elf uur nog bezig. Aan het eerste bord hing toen een sensatie in de lucht. De Duitser Arkadij Naiditsch, de sterk- door Kees van Dalsem DIRKSHORN - Thomas Dekker mag zich de laatste drie maanden van het seizoen bewijzen bij Chipotle, het opleidingsteam van Gar- min-Cervélo. De renner uit Dirk- shorn probeert zo bij de Ameri kaanse ploeg een contract te ver dienen. Gisteren reed Dekker voor het eerst een wedstrijd in het shirt van zijn nieuwe team. In zijn woonplaats Lommei in Bel gië deed hij mee aan een kermis- koers. Dekker start donderdag in de Ronde van Portugal. Met rug nummer 131 is hij de kopman van de opleidingsploeg van Garmin. Het team is vergelijkbaar met de opleidingsploeg van Rabobank, waar Dekker op jonge leeftijd al fu rore bij maakte. Voor Dekker, inmiddels 26, is het contract bij Chipotle (een keten van Mexicaanse restaurants in de Verenigde Staten) dan ook een nieuwe start. Hij werd vlak voor de Tour van 2009 gebeld met de mededeling dat er in zijn urine een vorm van epo gevonden was. Een schorsing van twee jaar volg de. Al tijdens zijn dopingstraf waren er geruchten dat hij een contract zou tekenen bij Garmin, maar dat werd lange tijd door het team en manager Jonathan Vaughters ont kracht. Totdat Vaughters ver scheen op de presentatie van de autobiografie van Dekker eind juni in Amsterdam. Nadat Dekker enkele zware tests had gedaan, kon de Noord-Hollander vandaag bekend maken dat Vaughters zijn nieuwe baas is. In overleg met de Amerikaanse oud-coureur is besloten dat Dek ker begint bij de opleidingsploeg en niet meteen in het diepe wordt gegooid bij grote mannen als Thor Hushovd en Johan Vansummeren. Al is zijn eerste profwedstrijd in Portugal wel meteen een pittige. De ronde duurt tien dagen en ste speler die ooit in Vlissingen meedeed, balanceerde tegen zijn onbekende landgenoot Hagen Poetsch op de rand van de af grond. Yasser Seirawan, de Amerikaanse grootmeester die zondag een half je verspeelde, was snel klaar met Romulus-Cristian Stefan uit Roe menië. Grootmeester Erwin l'Ami kwam ook op 3,5 door een zege op benjamin Go'. Vlissinger René Tiggelman kwam op drie punten dankzij een snelle zege op de Duitser Manfred Lukas. HZ-toernooi. Vierde ronde, belangrijk ste uitslagen: Jan Smeets (Oegst- geest)-Viadimir Sveshnikov (Letland) 1-0, Migchiel de Jong (Leeuwarden)-Ev- geny Sveshnikov (Letland) remise, Chakkravarthy Deepan (India)- Arno Be zemer (Amsterdam) 1-0, Twan Burg (Schijndel)-Prasanna Vishnu (India) 1-0, Yasser Seirawan (VS)- Romulus-Cristian Stefan (Roemenië) 1-0, 12 Erwin l'Ami (Woerden)-Benjamin Go (Amstelveen) 1-0. Stand aan kop: 1. Burg, Deepan, Smeets 4 L'Ami, De Jong, Seirawan, Ev- geny Sveshnikov, Haimovich (Isr) 3,5. Thomas Dekker kent verschillende etappes met aankomst bergop. De afgelopen maand reed Dekker als renner zonder contract alleen enkele kermiskoersen in Neder land en België. Na de Ronde van Portugal staan voor de Noord-Hol lander ook nog de Ronde van Mexico en enkele Amerikaanse koersen op het programma. Via zijn management meldt Dekker dat hij verheugd is over het con tract. „Het is een belangrijke stap in het comebackproces. Kenny van Hummel rijdt de ko mende twee jaar voor Vacanso- leil-DCM. De sprinter is bezig aan zijn zesde jaar in dienst van Skil-Shimano. De 28-jarige renner is content met de overstap. „Vacan- soleil rijdt alle grote wedstrijden en doet qua uitslagen niet onder voor de meeste teams. Ik zal me va ker kunnen meten met de beste sprinters van de wereld." Van Hummels vertrek bij Skil kwam vorige maand al naar buiten, maar volgens de reglementen van de UCI mocht hij gisteren pas zijn nieuwe werkgever bekendmaken. Na het echec van afgelopen sei zoen ontstond in de voorberei ding weer iets van kampioens koorts. Trainer Fred Rutten zwak te de ambities in eerste instantie nog wat af. „Bij PSV hoort dat je om de titel speelt.'Dat hoort er bij", vond hij bij de eerste trai ning. Nadat hij de drie grote talen ten Strootman, Mertens en Wijn aldum bij de selectie kon verwel komen, ging de lat subtiel om hoog. „PSV gaat voor het kam pioenschap. Alles daaronder is niet goed", meldde technisch di recteur Marcel Brands onlangs op de open dag. Wat zag het er twee maanden daarvoor nog dramatisch uit voor de club. Op de slotdag van de com petitie werd duidelijk dat PSV op nieuw geen Champions League zou gaan spelen. De titel was al verspeeld, door het missen van de Europese miljoenen zou PSV diep in de financiële problemen ko men. Zonder ingreep had de club Samuel Sanchez zegeviert in de Draai van de Kaai. De winnaar van de bolletjestrui in de Tour de France haalde het voor Ivan Basso en Johnny Hoogerland. foto Het Fotoburo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 57