Kamer wil helderheid over steun Partners laten Wilders 41 binnenland T@@)S Vier keer meer patiënten wachten op nieuwe long GRIEKENLAND Uitleg na 'klunzig' optreden Bonaire wil standbeeld Stuyvesant Nederlanders mishandeld op Thais eiland dinsdag 2 augustus 2011 EP Op verzoek van fracties krijgen financieel specialisten volgende week uitleg van Nederlandse ambtenaren die in Brussel bij de onderhandelingen waren over een steunpakket aan Grieken land. Er is veel onbegrip over 'klunzige' uitleg van kabinet. den haag - De Tweede Kamer eist een totaaloverzicht van de Neder landse garanties ten behoeve van het Europese reddingspakket voor Griekenland. Het kabinet heeft re centelijk 'klunzig' en 'amateuris tisch' geopereerd bij het naar bui ten brengen van de inhoud van de maatregelen, aldus fracties in de Kamer. Op hun verzoek krijgen financieel specialisten van de fracties volgen de week uitleg van Nederlandse ambtenaren die in Brussel bij de onderhandelingen waren over steunpakket. De Kamer debatteert later deze maand met minister van Financiën Jan Kees de lager over het steunpakket. De afgelopen dagen werd bekend dat Nederland met de andere euro landen garant moet staan voor mo gelijke verliezen die de Europese Centrale Bank (ECB) kan lijden op Griekse staatsleningen. Het ka binet had dit verzwegen in een eer dere brief over het steunpakket. De precieze omvang wordt nog be sproken maar de garantstelling komt bovenop andere maatregelen die de eurolanden treffen om Grie kenland te helpen. Het kabinet gaf dit pas toe na perspublicaties. Volgens De Jager hield het kabinet die ECB-garantstelling stil uit angst voor reacties van financiële markten. Hij stelt dat andere euro- leiders noch voorzitter van de Eu ropese Raad Herman Van Rom- puy noch voorzitter van de Euro pese Commissie José Manuel Bar- roso er uitvoerig over hebben ge sproken. Vrijwel de gehele Kamer vindt dat het kabinet die ECB-garantie toch had moeten melden, desnoods ver trouwelijk. „Anders kan ik het ka binet niet controleren", stelt Ka merlid Elly Blanksma van coalitie partij CDA. Ook PvdA-Kamerlid Ed Groot vindt dat De Jager zich duidelijker had moeten uitspreken. Hij vindt de communicatie 'heel knullig'. D66-Kamerlid Wouter Koolmees snapt dat het kabinet extra onrust op de financiële markten wil voor komen maar dan had het de Ka mer vertrouwelijk moeten infor meren. Nu heeft het kabinet Vol gens hem 'slecht en amateuris tisch' geopereerd. Arie Slob van de Christenunie praat over een 'beschamende ver toning'. Geert Wilders vindt dat hij na de aanslagen in Noorwe gen wordt gedemoniseerd. Maar wat doen regeringspar tijen WD en CDA als hij an deren zwart maakt? Als je na een avondje stappen aan de over kant ziet dat iemand in elkaar wordt geslagen, kun je twee dingen doen. Je kunt je ermee bemoeien door de dader aan te spreken en het slachtoffer te helpen, je kunt op zijn minst de politie bellen. Of je kunt net doen of je niets ziet en doorlopen. Het eerste wordt doorgaans burger moed genoemd. Politici hebben het er vaak over, ze zien het als een deugd in een samenleving waar mensen om elkaar geven. Maar hoe zit het met de burger moed in de politiek zelf, bij ver baal geweld? Al ruim een week woedt een discussie over de vraag of politici wel alles moeten zeggen omdat bij de moordpartij in Noor wegen gebleken is dat enkelingen in harde woorden een excuus kun nen vinden voor een gruweldaad. In Nederland richtte die discussie zich met name op PW-leider Geert Wilders, die door de Noorse massamoordenaar Anders Breivik als inspirator wordt gezien. In het debat schitterden Wilders' gedoogpartners CDA en WD door afwezigheid. Zij vonden dat enig verband met de taal van de PW-leider niet mocht worden ge legd en zwegen. Geert Wilders zelf reageerde wel. Nadat uit een pei ling was gebleken dat iets meer dan de helft van de ondervraag den het niet nodig vindt dat hij zijn toon matigt (bijna net zoveel mensen vonden dat overigens wel gewenst), liet hij zich vanaf zijn va- door Frits Bloemendaal kantieadres door De Telegraaf in terviewen. Hij haalde gisteren on gemeen hard uit naar 'links', dat, zo zei hij, de gebeurtenissen in Noorwegen aangrijpt om 'af te re kenen'. 'Links demoniseert er met een ziekelijke gretigheid op los', al dus Wilders, die liet weten dat hij zich er niets van aantrekt. Toen hij enkele weken geleden PvdA-leider Job Cohen en zijn aanhang schof feerde door van 'islamitisch stem vee' te spreken, kwam SP-fractie- voorzitter Emiie Roemer als enige in actie. CDA en WD bleven stil. Wat doen Wilders' gedoogpart ners bij zoveel nieuw verbaal ge weld jegens links en moslims? De fractievoorzitters van WD en CDA wilden gisteren niet reage ren, meldden hun woordvoerders. Willemstad - Regeringspartij PHU op Bonaire heeft premier Schotte van Curasao gisteren aan geboden het standbeeld van Peter Stuyvesant over te nemen. Begin dit jaar besloot de regering op Cu rasao de naam van het Stuyvesant College te wijzigen. Vorige week werd daartoe het standbeeld van zijn sokkel gehaald. Veel mensen op Curasao vinden Stuyvesant een symbool van het koloniale verle den. Volgens de PHU is dit een ui ting van 'antimakamba-senti- ment'. Het woord makamba staat voor Europese Nederlander. PAUL KUSTERS "roos EN HENK ZIJN! OP VAKANTIE STUUR MAAR EEN VAKANTIE- KAARTJE NAAR PETER EN KIM MET EEN CC-TJE NAAR &E REST door Maaike Boersma den haag - Het aantal mensen op de wachtlijst voor een donorlong is de afgelopen tien jaar meer dan verviervoudigd. Dat blijkt uit cij fers van de Nederlandse Transplan tatie Stichting. Stonden er in 2001 nog 49 mensen op de wachtlijst, vorig jaar waren dat er 214. „Een reden voor de toename is dat de resultaten van transplantaties steeds beter worden en er dus meer mensen in aanmerking ko men voor een nieuwe long", zegt internist Wim van der Bij van het longtransplantatie centrum van het Universitair Medisch Centrum Groningen. „Twintig jaar geleden opereerden we geen complexe ge vallen, nu doen we dat wel. Nu we er beter in zijn, is ook de drempel verlaagd. Mensen met taaislijm- ziekte bijvoorbeeld, die zowel nieu we longen als een nieuwe lever krijgen. Voorheen deden we ook geen transplantaties bij 55-plus- sers, nu wel. Maar het is eigenlijk jezelf in de voet schieten", zegt van der Bij. „Want hoewel er meer vraag is naar longen, we krijgen er niet meer donors bij." De vraag die harder stijgt dan het aanbod leidt dan ook automatisch tot lan gere wachtlijsten. Gemiddeld moet een patiënt twee a drie jaar wachten op een nieuwe long. Om het tekort weg te wer ken is men inmiddels minder kri tisch geworden op donorlongen. „In het begin accepteerden we geen longen van iemand die meer dan vijf jaar heeft gerookt. Dat is nu al opgerekt naar twintig jaar", aldus Van der Bij. Wellicht is er veel te verwachten van een nieu we machine die nu in Toronto al gebruikt wordt en die afgekeurde donorlongen kan verbeteren zoda nig dat ze weer bruikbaar zijn. Het zijn vooral mensen met COPD, taaislijmziekte of longfibro- se die in aanmerking komen voor transplantatie. Voor longkanker werkt transplantatie niet. „De kans is groot dat de kanker in de nieuwe longen terugkomt, dus dat doen we niet." Een long krijgen is 'waanzinnig intensief, vertelt Van der Bij. „Het is een zware operatie en daarna moet je de rest van je le ven medicijnen slikken." AMSTERDAM - Twee Nederlandse toeristen zijn gisterochtend mis handeld op het Thaise eiland Phu ket. De twee weigerden een schade vergoeding te betalen nadat ze een busje hadden beschadigd. De eige naar van het busje schakelde daar op een aantal kornuiten in, waarna een handgemeen ontstond. Dat schrijft de Engelstalige krant Bang kok Post. De Nederlanders waren uit ge weest in een populaire uitgaansge legenheid aan het strand van het Thaise eiland. Ze liépen volgens de krant op straat te dollen toen een van hen tegen een busje aanbotste. Dat liep daardoor een kleine deuk op. De eigenaar wilde een schade vergoeding van duizend bath, om gerekend 23 euro. De Nederlanders vonden dat te veel. Toen ze weglie pen werden ze aangevallen. De Nederlanders zijn behandeld in het ziekenhuis. Bij de een moest een wenkbrauw gehecht worden, de ander heeft een aantal kneuzin gen opgelopen. De politie is een on derzoek begonnen. Phuket is een geliefde bestemming voor toeristen. Er zijn regelmatig incidenten met buitenlanders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4