Een verrekijker, Osse icht era - Ellemeet kan rekenen op snelheid gemeente 181 zeeland Geen vlag meer in kerktorens Sluis Vuurtoren ontploft ViaZorg in Goes brengt meer 'kleur in de zorg' De aanmeerplaats voor de rondvaartboot in Den Osse is opge knapt. Een initiatief van de plaatselijke ondernemers dat met hulp van de WV en provincie Zeeland is gerealiseerd. dinsdag 2 augustus 2011 SLUIS - Op de meeste kerktorens in West-Zeeuws-Vlaanderen wordt op feestdagen en dodenherden king niet meer gevlagd. Uit veilig heidsoverwegingen kiest de ge meente Sluis voor het hijsen van de vlag vanaf de grond, in masten. Van oudsher werd in Sluis gevlagd vanaf de torens van hervormde kerken. „Maar in de praktijk ge beurde dat al niet meer zo veel", verklaart woordvoerster Marjolein Reinhoudt. De trappen naar de to rens zijn niet altijd even goed meer, en ook bovenop de torens is het vaak oppassen geblazen. „Men sen die de vlag gingen ophangen, moesten daarom altijd met z'n tweeën zijn", legt Reinhoudt uit. „Op de grond kan iemand dat ge woon in zijn eentje." Alleen op de kerk in Retranche- ment en op de toren van het bel fort in Sluis wordt voortaan nog 'op hoogte' gevlagd; die zijn on langs gerenoveerd, waarbij de ge meente rekening heeft gehouden met het welzijn van de vlagophan- gers. GOES - ViaZorg in Goes heeft een training ontwikkeld om allochto ne vrouwen een handje op weg te helpen op de arbeidsmarkt. Tien vrouwen uit 'zeven verschillende landen worden door individuele begeleiding en trainingsdagen voorbereid op (vrijwilligers)werk of een opleiding in de zorg- en welzijnssector. Zorginstellingen krijgen volgens ViaZorg steeds meer cliënten met een niet-Neder- landse achtergrond die ook recht hebben op kwalitatief goede zorg. „Een divers personeelsbestand kan de kans op problemen als gevolg van taal- en cultuurverschillen ver kleinen. Allochtone werknemers kunnen hier een goede bijdrage aan leveren.", aldus Viazorg. OPKNAPBEURT door Melita Lanting De bewegwijzering liet te wensen over. De haven oogde wat rommelig en verval len en een echte mooie blikvanger ontbrak. Den Os se mag dan wel een toeristische trekpleister van formaat zijn, het gebied er omheen straalde dat niet echt uit. Tijd voor de ondernemers om de handen ineen te slaan. Samen met de WV en de provincie Zeeland werd een eenvoudig plan bedacht, gefinancierd én uitgevoerd. De blikvanger is het grote oran je-rode Osselicht, dat op de punt van de pier is geplaatst. „Het leek mij leuk om een Osselicht terug te plaatsen", zegt Stefan Boots van Zeeland vakantiewoningen. Hij is een van de trekkers van het pro ject. Al snel bleek dat de eigenaar van de rondvaartboot in Den Osse - Joop van der Marei - nog zo'n ding bij zijn huis annex museum had staan. Dit Osselicht moest alleen nog wel wat opgeknapt en dat is door me dewerkers van beide vakantiepar ken in Den Osse gedaan. Het Osse licht heeft géén lamp, want het heeft geen functie voor de scheep vaart. En het staat ook niet op de oorspronkelijke plaats. „Nee, oor spronkelijk stond het bij de weg, toen lag deze strekdam er nog niet." Bij het Osselicht is een verrekijker geplaatst om over het meer uit te kunnen kijken. „En gratis, meestal zie je dat daar wat voor betaald moet worden maar dat wilden we niet. Bovendien, als daar geld in zit is dat alleen maar een reden om de kijker te proberen te vernie len." Naast het Osselicht en de kijker is ook gedacht aan een paar bankjes om uit te kunnen kijken over het water en is een fietsenstalling ge bouwd voor mensen die per fiets naar de rondvaartboot komen. Om het beeld van het gebied hele maal af te maken zijn nieuwe bor den geplaatst. Informatiepanelen met teksten over het Grevelingen- meer, het onderwaterleven en een bord met een plattegrond van Den Osse. „Zodat mensen weten waar ze iets kunnen eten of een huis kunnen huren." De oorspronkelijke stenen vuurtoren die de scheep vaart ter hoogte van Den Osse moest begeleiden, is in 1936 ontploft. De oorzaak was waar schijnlijk een lekkage in de blauw- zuurgascylinders. Het vuur in de toren werd op dit gas gestookt. Bij de ontploffing raakten twee jon gens gewond door vallende ste nen. Ter vervanging van de ont plofte vuurtoren is later een osse licht geplaatst, vergelijkbaar met het licht wat er nu staat. Op de fo to: nieuwsgierigen bij de ontplofte stenen vuurtoren, foto gemeentear chief Schouwen-Duiveland. camping Duin en Strand in Scha- rendijke. „Dat veroorzaakt geluids overlast en er wordt schade aange richt aan tuinen, hekken en ver keersborden." De bevolking van El lemeet hoopt dat met de aanleg van een kortere route deze over last tot het verleden gaat behoren. Daarom heeft de dorpsraad eerder al aangedrongen op aanleg van een wandelpad in de buurt van de RVW II. Rabelink zegde toe binnen het col lege van B 8c W de aandacht te zul len vestigen op dit verzoek om een wandelpad. Volgens Simone Boots, betrokken bij het regionaal wandelpadennetwerk, voorziet het bestek voor de RVW II echter niet in de aanleg van zo'n route. huishoudens in Ellemeet. Daarin wordt gepleit al het mogelijke te doen zo snel mogelijk een begin te maken met de aanleg van het tra ject Renesse-Scharendijke van de RVW II. Rabelink noemde het een gelukkige samenloop van omstan digheden dat de provincie net vori ge week overeenstemming heeft bereikt over de aankoop van het laatste stuk grond voor dit wegtra- cé. Wellicht kunnen daardoor al dit najaar de voorbereidingen voor de aanleg beginnen. Volgens Elenbaas ontstaan in deze zomerweken weer wat irritaties onder de dorpsbewoners. Die wor den vooral veroorzaakt door jonge ren die 's nachts na het stappen in Renesse teruggaan naar jongeren door Ali Pankow John Elenbaas (r) bij het aanbieden van de petitie. ELLEMEET - Als het aan burgemees ter Gerard Rabelink ligt zullen de procedures die nodig zijn voor aan leg van de Recreatieverdeelweg, tweede fase (RVW II) bij de ge meente Schouwen-Duiveland met gezwinde spoed worden afgehan deld. Hij deed voorzitter John Elenbaas van de Dorpsraad Elle meet gisterochtend de toezegging daar persoonlijk op te zullen toe zien. De betreffende weg wordt aangelegd in opdracht van de pro vincie, maar daar zijn uiteraard ook gemeentelijke procedures voor vereist. Elenbaas overhandigde de burge foto Izaak Verkeste meester een petitie namens 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44