Jacqueline Doens gaat i8| zeeland Shantykorenfestival steeds internationaler Bijzonder slot van reeks Zomerorgelconcerten Chef Brandweer rukt uit voor duifjes unsÊ almanak Verhuizen van Breskens naar Nepal is geen kleinigheid. En al helemaal niet met een kind van negen jaar. Jacqueline Doens doet het, en heeft alle vertrouwen in een goede afloop. dinsdag 2 augustus 2011 Z Eén van de hoogtepunten van het festival is het gezamenlijke optreden van de deelnemende groepen op de Markt. archieffoto Adri van de Wege door Wout Bareman TERNEUZEN - Het Vliegende Hollan der Shantyfestival in Terneuzen wordt steeds grootser van opzet. Niet alleen bestrijkt de zevende editie (1, 2, 3 en 4 september) nu al vier dagen, de shantykoren en maritieme volksgroepen komen nu ook van heinde en verre. Zelfs uit Amerika is er belangstelling, maar dat vindt de organisatie nog wat te hoog gegrepen. Wat nu al het grootste Shantyfesti val van Zeeland en ver daarbuiten wordt genoemd, begon zeven jaar geleden voorzichtig als een be scheiden korenmiddag. Het is nu een meerdaags festival met deelne mers uit Frankrijk, Italië, Enge land, Duitsland en Nederland. Isol- de Stam en Marius loensen van de organiserende maritieme volks groep Zuidwest 10 uit Terneuzen: „De bekendheid van het festival is internationaal inmiddels zó groot dat groepen zich zelf aanmelden en dat we het ons kunnen permit teren een selectie te maken." Mede-organisator is de Heemkun dige Vereniging Terneuzen, die zich vooral richt op de historie van piraten, kapers en ander scheepsvolk. De heemkundigen verzorgen ook de openingsbijeen komst in de Grote Kerk, op don derdag 1 september. Spreker die avond is historicus en publicist Henk Slechte. Titel van zijn lezing: Kapers Piraten, Schurken of Hel den? Het festival wordt die avond officieel geopend door Terneuze- naar Jan Jurry, vermeend nazaat van de beruchte Zeeuwse kaperka pitein Nicolaas Jarry. Jurry wordt bijgestaan door de schimmige kapi tein Willem van der Decken. Het vrijdagprogramma is nieuw met interactief kindertheater en een cu linaire muziekavond in verschillen de restaurants. Zaterdagochtend treedt een aantal groepen op in zorgcentra én in het winkelcen trum Schuttershof 's Middags ver spreiden de groepen zich in het stadscentrum en is er samenzang. Zondag is de afsluiting met een slotconcert in Porgy&Bess. www.5hantyterneu2en.nl hulst - Sietze de Vries uit Gronin gen verzorgt vrijdag het laatste or gelrecital in de serie Internationale Zomerorgelconcerten in de basi liek van Hulst. Een bijzonder slot omdat Sietze de Vries een improvi satie zal spelen op een thema dat door een van de concertbezoekers voor aanvang wordt ingeleverd. Bo vendien is een schermprojectie voorzien. De Vries behoort tot de meest vooraanstaande organisten van Nederland. Vooral als improvi sator verwierf hij bekendheid. Hij won 15 orgelconcoursen, met als meest prestigieuze prijs die van het Internationale Improvisatie concours in Haarlem in 2002. Hij geeft masterclasses, lezingen en concerten in veel Europese landen en de Verenigde Staten. Op het programma staan werken van Handel, Guilain, Alain en Bach. Aanvang: 20.00 uur. Eén van de leidinggevenden op het Vlissingse kantoor moet met enige re gelmaat de provincie uit voor 'be langrijke vergaderingen'. Zijn taken worden dan noodgedwongen waarge nomen door collega's. Het is niet altijd dezelfde die zich dan opwerpt om de leiding in han den te nemen. De vaste chef vindt dat een prettig idee, zo liet hij zich Tip? redactie@pzc.nl onlangs ontvallen. Vaak klinkt er na melijk opluchting als hij terug is en gezucht over watje toch allemaal voor vervelende dingen moet doen als leidinggevende. Dat hoort de chef graag. Die is name lijk nog niet van plan zijn baantje op te geven. „Hoe beter jullie besef fen hoe vervelend mijn werk is, hoe kleiner de concurrentie." EMIGREREN door Wilma Valk Opslag oma' staat ge schreven op een aantal dozen in de woonkamer van Jacqueline Doens- Ghale en dochter Ananda uit Bres kens. Op 6 augustus vertrekken ze naar de stad Pokhara in Nepal om zich daar bij echtgenoot en vader Ganga te voegen. Jacqueline is best avontuurlijk en maakte in het verleden verre rei zen. „Naar Nicaragua, naar Afrika en naar Nepal. Daar trof ik warme, vriendelijke mensen met een men taliteit die me aanstond. Tijdens een bergtocht leerde ik Ganga ken nen, hij werkt als gids. We werden verliefd. Ik dacht nog: nou ja, een vakantieliefde! Maar hij bleef in mijn geheugen hangen en het vol gende jaar ging ik terug. Daar bleek dat hij mij niet vergeten was. We maakten een afspraak en ver trokken voor een tocht van 21 da gen door de bergen. We hadden heel wat conflicten tijdens die tocht, na afloop wisten we wat we aan elkaar hadden. Er was een prima basis gelegd. En eigenlijk nog meer dan dat, want negen maanden later werd Ananda gebo ren." Er volgden bezoeken over en weer. Ganga is al acht keer voor een aan tal maanden in Breskens geweest. „Maar hij kan hier niet aarden", vertelt Jacqueline. „Onze maat schappij is te druk en hectisch voor hem." Een latrelatie was voor het paar echter geen optie. „In 2008 zijn we in Nepal getrouwd", zegt Doens. „Mijn moeder was erbij, ze weet dus waar ik straks woon. Ik heb het volste vertrouwen in de toe komst. In de maanden dat mijn man hier op bezoek was, waren we 24 uur per dag samen. Onze re latie is heel stevig." Ook over Ananda maakt Jacqueli ne zich geen zorgen. „Ze is negen en heel flexibel. Over twee jaar moet ze naar de middelbare school en dan willen we daar goed ingeburgerd zijn." Echtgenoot Ganga en zijn familie in Nepal zijn boeddhisten. „Wij le ven nu ook al een beetje volgens die regels. Wij maken bijvoorbeeld geen spin of vlieg dood." In de korte tijd die rest wordt er geselecteerd en ingepakt. „We kunnen maar veertig kilo per persoon meenemen. De inboe del is voor een groot deel ver kocht, we hebben overal op rom melmarkten gezeten en wat over blijft gaat naar de kringloopwin kel. Dingen die we niet willen mis sen gaan bij familie in opslag en die nemen wij, of familie die ons bezoekt, later mee. Verder zijn we bij de tandarts geweest en heb ik een nieuwe bril. Er was heel veel te regelen en organiseren." In Nepal wil Jacqueline straks een bed 8c breakfast openen. „Toeris me is de grootste inkomstenbron van het land. Ik heb er wel vertrou wen in. Ganga heeft als gids im mers een vaste baan met een gere geld inkomen." axel - Wat is die buurman toch aan het doen, dacht de bewoner van een huis aan de Dierick Bouts straat in Axel de afgelopen dagen een paar keer. Hij hoorde steeds la waai, net buiten z'n huis. Diezelf de buurman kwam hem zondag ochtend waarschuwen: er bleken twee jonge duifjes in de kap om zijn schoorsteen te zitten. Verschil lende instanties werden benaderd, waarna uiteindelijk brandweerlie den de reddende engelen bleken. Nadat een reddingspoging met een ladder van een bluswagen te gevaarlijk werd bevonden, werden de vogels gisterochtend met de hoogwerker uit hun benarde posi tie bevrijd. De beestjes werden, verzwakt maar levend, naar de vo gelopvang gebracht. De brandweer met één van de 'slachtoffers'. foto Camile Schelstraete Ganga Ghale is berggids. Hier staat hij in het basiskamp van de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, op ruim 5300 meter hoogte. foto familie Doens imnuBfiS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34