37 Gezamenlijke brochure Theaterverkoop/Uitburo zeeland 121 Shantykorenfestival Vliegende Hollander steeds internationaler 'Ik schrok me kapot toen ik 'm zag' dinsdag 2 augustus 2011 door Wout Bareman terneuzen - Het Vliegende Hollan der Shantyfestival in Terneuzen wordt steeds grootser van opzet. Niet alleen bestrijkt de zevende editie 2, 3 en 4 september) nu al vier dagen, de shantykoren en maritieme volksgroepen komen nu ook van heinde en verre. Zelfs uit Amerika is er belangstelling, maar dat vindt de organisatie nog wat te hoog gegrepen. Wat nu al het grootste Shantyfesti val van Zeeland en ver daarbuiten wordt genoemd, begon zeven jaar geleden voorzichtig als een be scheiden korenmiddag. Het is nu een meerdaags festival met deelnemers uit Frankrijk, Ita lië, Engeland, Duitsland en Neder land. Isolde Stam en Marius loensen van de organiserende maritieme volksgroep Zuidwest 10 uit Ter- neuzen: „De bekendheid van het festival is internationaal inmiddels zó groot dat groepen zich zelf aan melden en dat we het ons kunnen permitteren een selectie te ma ken." Mede-organisator is de Heemkun dige Vereniging Terneuzen, die zich vooral richt op de historie van piraten, kapers en ander scheepsvolk. De heemkundigen verzorgen ook de openingsbijeen komst in de Grote Kerk, op don derdag 1 september. Spreker die avond is historicus en publicist Henk Slechte. Titel van zijn lezing: Kapers Piraten, Schurken of Hel den? Het festival wordt die avond offici eel geopend door Terneuzenaar Jan Jurry, vermeend nazaat van de beruchte Zeeuwse kaperkapitein Nicolaas Jarry. Jurry wordt bijge staan door de schimmige kapitein Willem van der Decken. Het vrij dagprogramma is nieuw met inter actief kindertheater en een culinai re muziekavond in verschillende restaurants. Zaterdagochtend treedt een aantal groepen op in zorgcentra én in het winkelcentrum Schuttershof 's Middags verspreiden de groepen zich in het stadscentrum en is er samenzang. Zondag is de afslui ting met een slotconcert in Porgy&Bess. www.shantyterneuzen.nl door Annemarie Zevenbergen middelburg - 'De slang is gevon den', gonsde het gistermiddag door de Prins Willem Alexander- straat in Middelburg. Het reptiel hield de wijk Nieuw Middelburg een dag of vier in spanning. Grote vraag gedurende die dagen: waar is-ie gebleven? Het reptiel werd vo rige week donderdag gesignaleerd en hield zich sindsdien schuil. Tot gistermiddag. De slang is inmiddels overgebracht naar reptielenzoo Iguana in Vlis- singen. Daar gaat de gele ratten- slang, want dat blijkt het te zijn, in quarantaine om tot rust te komen. Ook wordt gekeken of het beest niet ziek is. De vangst had nogal wat voeten in de aarde. Nel van Belzen ontdekte de slang in haar voortuintje toen ze de scooter wil de pakken om even weg te gaan. „Ik schrok me kapot toen ik dat ding op het gras zag liggen. Hele maal languit. Ik ben gaan gillen en toen naar de buurvrouw gerend. We hebben direct de politie ge beld. Ik heb alles thuis dicht ge daan. Stel je voor dat-ie in huis komt." Maar voordat politie en reptielen ambulance arriveren, gaat er flink wat tijd verloren. De slang, die qua kleur nauwelijks opvalt tussen het omringende groen, wordt onrustig van al het volk dat hem bekijkt. Hij trekt zich terug in de struiken onder het raam van Van Belzens huis. 'Waar is dat beest nou', vraagt de één na de ander. 'Net nog daar', wijst een buurman. 'Pas op, hij komt eraan', roept iemand. De slang kruipt uit het struikge was over het paadje bij de voor deur, schuift door de spaken van een fiets en verdwijnt in de dichte haag. Wijkbewoner Ronnie Schout pro beert het reptiel nog vast te hou den aan z'n staart. Dat lukt even, maar dan moet hij toch loslaten. De slang is te sterk en vindt z'n houvast aan de takken van de heg. Weg dus. Weer uit het zicht. Van Belzen heeft het niet meer. „Als ze 'm nou niet vinden, kan ik nog niet slapen", verzucht ze. Ronnie Schout vertelt dat de slang aan voelt 'als een droge paling'. „Nee, ik heb geen ervaring met slangen." Grinnikend: „Vroeger ging ik ad ders vangen. Maar dat was wel wat anders." Dan komt de politie en kort daar op de reptielenambulance. T\vee medewerkers van Iguana duiken bijna de haag in. 'Ik zie z'n staart', roept de ene. Maar dat blijkt van korte duur. Opeens roept iemand: 'Ik zie 'm!' Het beest is in een boompje geklommen. Na flink wat getrek en gehannes wordt het reptiel letterlijk aan de haak gesla gen. De aftocht is bijna een anticli max. De slang gaat in een witte stoffen zak, knoop in de zak en de ambu lance in. Op naar Vlissingen. Even rust. En misschien terug naar z'n eigenaar? Van Belzen kan in ieder geval weer rustig slapen. En de ra men open zetten. mensen met een PCB zouden volgens het zorgkantoor in behandeling zijn bij In de Vrijheid. 'Als ik met die jongens zou gaan kleien, wordt de klei ook betaald met zorggeld' Remko Jorritsma, directeur In de Vrijheid middelburg - Theaterverkoop Zee land en het Zeeuws Uitburo bren gen gezamenlijk een brochure uit voor de podiumkunsten in Zee land. Deze co-productie geeft een over zicht van bijzondere voorstellin gen die van augustus tot novem ber in de provincie Zeeland te zien zijn. Meer dan twintig podia en or ganisaties tonen de 'pareltjes' uit de programmering. Met het gezamenlijk uitbrengen van deze brochure willen beide or- foto Ronald den Dekker ganisaties samenwerking in de cul turele sector stimuleren en een im puls geven aan de bekendheid van het Zeeuws Uitburo. Gedeputeerde van Cultuur Ben de Reu krijgt woensdagmiddag 10 au gustus in de Stadsschouwburg Middelburg het eerste exemplaar van deze Uit-brochure overhan.- digd. Het overzicht wordt half augustus verstuurd naar 16.000 adressen en is af te halen bij de Stadsschouw burg Middelburg, Theater de My the Goes en het Scheldetheater in Terneuzen. iguana°o vlissingen Een medewerker van reptielenzoo Iguana neemt de gele rattenslang mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21