de paleizen, de koetsen, iets voor mij geweest' 'Ik vind de Mona Lisa eigenlijk een vreselijk schilderij' 'Als verzamelaar krijg je iets begeerderigs over je. Als je iets ziet, d,nsdag 2 augustus 2011 wil je het hebben' 11 Rob Kooyman, Mona Lisa-verzamelaar wil een keer meedoen aan een Sissi look-alike wedstrijd. foto Franco Gori Rob Kooyman heeft duizenden voorwerpen met de Mona Lisa erop. foto Phil Nijhuis noot keizer Franz Josef. Vijfjaar lang werkte Beckers daaraan in de avonduren. De zolder is een Sissi-walhalla. On telbare boeken, afbeeldingen en voorwerpen met haar portret erop zijn hier uitgestald. Als we het mu seum betreden zet Beckers een cd op met de muziek uit de musical Elisabeth. „Om lekker in de sfeer te komen." Drie keer heeft ze die show gezien, waarvan één keer in Wenen. Op deze zolder ontvangt Beckers zo'n tien keer per jaar bezoekers, die ze van alles vertelt over Sissi. „Het was helemaal niet zo roman tisch als in de film", vertelt Beckers. „Dat is waarschijnlijk een van de grootste misverstanden over haar. Ze had een heel tragisch leven, een ongelukkig huwelijk, voelde zich beperkt door de stren ge regels van het Oostenrijkse hof en was vaak ziek. Haar eerste kind overleed op tweejarige leeftijd aan tyfus. Haar enige zoon pleegde zelfmoord. En zelf kwam ze ook op een vreselijke manier aan haar einde: ze werd vermoord door een Italiaanse anarchist." Hét pronkstuk van de verzameling is een replica van de beroemde 'sterrenjurk'. „Ik heb die jurk, sa men met een bijpassende pruik, twaalf jaar geleden laten maken door een atelier in Heidelberg in Duitsland. Die heeft me 8000 mark gekost." Op een vakantie in Wenen in 2004 beleefde Beckers een hoogte punt wat betreft haar hobby. Een gids kreeg het voor elkaar dat Beckers en haar man Rico een foto reportage mochten maken in de Augustinerkirche, waar het keizer lijk paar trouwde, en in hun zo merresidentie het Schönbrunn- paleis. „Ik had de sterrenjurk aan, mijn man een replica van het officiële staatsieuniform van Franz Josef Dat was uniek, dan voel je je echt een prinses. Onderweg hadden we veel bekijks. Toen dacht ik: ik leef in het verkeerde tijdperk. De jur ken, de paleizen, de koetsen, dat was echt iets voor mij geweest. Toch zou ik gevoelsmatig niet met Sissi willen ruilen, ze had zo'n zwaar leven. Wel zou ik een keer willen meedoen aan een look-ali- ke wedstrijd. Maar wordt zoiets überhaupt ooit gehouden?" Sissi-museum, Susteren. Open op af- Het is de droom van veel verzamelaars: dat hun col lectie door een 'echt' mu seum wordt tentoonge steld. Rob Kooyman uit Zoetermeer had dat geluk. Hij dacht hetzelfde als ie dereen denkt toen hij haar voor het eerst zag: wat is ze klein, wat een teleurstelling. De indertijd 19-jari- ge Rob Kooyman, die in zijn een tje in een gehuurde lelijke eend naar Parijs was gereden om de stad te ontdekken, vergat daarom het beroemde schilderij van Leo nardo da.Vinci bijna direct weer. „Ik had helemaal niets met de Mo na Lisa", vertelt de gepensioneerde ict'er nu, 55 jaar later. „Nog steeds niet, eigenlijk. Ik vind het zelfs een vreselijk schilderij." Toch heeft hij inmiddels een enorme verzame ling Mona Lisa's. Moderne schilde rijen, producten met haar naam of afbeelding erop, boeken met theo rieën over wie ze is, ga zo maar door. „Ik begon haar interessant te vinden toen ik nieuwsbrieven schreef voor openbare bibliothe ken. Bij elke brief zocht ik een leuk plaatje. Ik kwam erachter dat er allerlei variaties op de Mona Li sa waren. Een Mona Lisa met een snor, Mona Lisa met haar handen boven een toetsenbord of met een gek mutsje. Ik besloot er nog meer te zoeken." „Op een gegeven moment vraag je je af: ga ik dit nu officieel verzame len? Ik dacht dat ik de enige was, en daarom ging ik door." Kooy man was niet de enige, maar wel een fanatieke. Hij werd zelfs lid van een Franse vereniging van ge lijkgezinden: Les Amis de Mona Li sa. „Als verzamelaar krijg je iets be geerderigs over je. Als je iets ziet, wil je het hebben. En ik denk vaak dat ik haar zie. Maar sommige din gen kun je niet kopen." Zes jaar geleden was de verzame ling zo groot geworden dat Rob en zijn inmiddels overleden vrouw besloten hun zolder in te richten als 'Mona Lisaeum'. „We hadden een enorm feest bij de opening. Met Mona Lisa-wijn en de buur man was verkleed als Da Vinei. Mijn vrouw had een glittertruitje aan met de Mona Lisa erop." Nu is een groot deel van zijn col lectie van drieduizend voorwer pen te zien in het Stadsmuseum Zoetermeer. Kooyman sprak een audiotoer in en was betrokken bij de inrichting. „Fantastisch, alleen het idee al. Dertig jaar verzamelen is hier zó vakkundig neergezet." Op de tentoonstelling is te zien dat de Mona Lisa doorleeft in alle stijlen, tijden en plaatsen. Mona Lisa-aardappelen uit Nederland, Mona Lisa-afrodisiacum uit Indo nesië, een Amerikaanse toiletrol- houder en wc-borstelhouder in de vorm van de Mona Lisa, je kunt het zo gek niet bedenken of het schilderij is erin verwerkt. „En dan te bedenken dat ik maar een hon derdste of een duizendste heb van wat er is. Er komen nog steeds din gen bij, kunstenaars worden nog steeds door haar geïnspireerd. Bij postzegels verzamelen weet je wat je mist. Het leuke hiervan is dat je steeds wordt verrast." Mona Lisa Mania. De bizarre wereld van Mona Lisa in kunst, kitsch en koopwaar. Tot 11 september te zien in Stadsmu seum Zoetermeer. Toegang 2 euro. www.stadsmuseumzoetermeer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11