io minimusea 'Hoe meer je al hebt, hoe moeilijker het wordt' 'De jurken, dat was echt In de vakantie is het museum een populair uitje. Maar in plaats van de paar grote be kenden te bezoe ken, kun je ook te recht bij mensen thuis. Er zijn veel hobbyisten met een museumpje in hun schuur of op zolder. De gekste dingen sparen ze. En je kunt er alleen op afspraak komen. Drie verzamelaars vertellen over hun liefhebberij. Waar om doen ze het en komt er ooit wel een bezoeker? dinsdag 2 augustus 2011 Museum aan huis door Dewi Gigengack In het Schaatsmuseum van Jan van Eijk komen oude herinneringen weer boven of gaat er juist een wereld voor je open. „Ik ben ermee opgegroeid." "W" an van Eijk en zijn vrouw I Magda zijn echte verzame- I laars. Op de keukenkastjes in I hun woning in het Utrechtse J Tienhoven staan rijen koffie molens en Keuls aardewerk. Maar dat is kinderspel vergeleken bij hun 'serieuze' verzameling die in een speciaal daarvoor opgetrokken bijgebouw is ondergebracht. 'Schaatsmuseum', staat er op de deur ernaartoe. Je weet niet wat je ziet: ruim 450 paar schaatsen staan hier uitgestald, plus allerlei gebruiksvoorwerpen, boeken en prenten die met schaatsen te ma ken hebben. „Schaatsen loopt als een rode draad door ons leven", zegt ]an van Eijk. „Ik ben ermee opge groeid en heb lang aan wedstrijd- schaatsen gedaan. Marathons reed ik. Het buiten zijn, snelheid ma ken, het glijden over het ijs: mooi vind ik dat. Toen we dertig jaar ge leden dit huis kochten, had ik in eens veel minder tijd voor de sport. Toch wilde ik er iets mee blijven doen. Vandaar het idee om schaatsen te verzamelen." Vanaf dag één was het de bedoe ling om er een museum van te ma ken, vertelt Van Eijk. „Al snel kon ik een partij bakstenen op de kop tikken voor een aanbouw. Maar die liet vanwege vergunningen nog meer dan vijftien jaar op zich wachten." Een rondleiding door het schaats museum begint met een glaasje glühwein. Daarna laat Van Eijk zijn indrukwekkende collectie his torische schaatsen zien. „Ik herken aan het ontwerp in welke provin cie de schaats is gemaakt. Friese schaatsen zijn bijvoorbeeld ranker van vorm dan Noord-Hollandse." Een paar met vergulde Jugenstil- zwanen voorop valt direct op. „De ze komen uit Duitsland. Hierop schaatsten de notabelen. Zo kon den ze zich onderscheiden van het gewone volk." Het verzamelen van schaatsen komt je niet aanwaaien, bena drukt Van Eijk. „We lopen heel wat rommelmarkten en veilingen af Duizenden kilometers hebben we ervoor gereden en ik weet niet eens hoeveel geld erin zit. Maar hoe meer je al hebt, hoe moeilij ker het wordt." Toch doet hij af en toe wel een vondst, zoals enkele weken gele den. „In een kringloopwinkel vond ik een oude koetsierssleutel. Die werd gebruikt om pinnen on der hoefijzers te draaien, zodat paarden het ijs op konden. Hij kostte 50 cent. Ze zijn vrij zeld zaam. Van zo'n aanwinst ben ik de hele dag blij." Elke maand ontvangt Van Eijk wel een groep. Als oud-postbode maakt hij graag een praatje met mensen. „Bij ouderen komen veel herinneringen los, voor jongeren gaat er een wereld open." Zeifis hij dagelijks te vinden in zijn mu seum. „Om dingen te herschik ken, schaatsen op te knappen of gewoon om-even rond te kijken en een beetje te genieten." Schaatsmuseum, Tienhoven. Telefoon 0346 281789. Open op afspraak, toe gang gratis. Marijke Beckers kruipt graag in de huid van haar heldin Sissi. „Toch zou ik gevoelsmatig niet met haar willen ruilen, ze had zo'n zwaar leven." Als klein meisje kon ze geen genoeg krijgen van de Sissi-films. Elk jaar met kerst werden ze herhaald en elk jaar zat ze weer voor de buis. Nu nog steeds, trou wens. Prachtig vindt ze de sfeer, de tomantiek en natuurlijk de jur ken. Inmiddels heeft Marijke Beckers uit het Limburgse Suste- ren een museum op zolder over keizerin Elisabeth van Oostenrijk. „Het is echt een uit de hand gelo pen hobby." De Sissi-collectie van Beckers is niet alleen te zien op zolder. In haar hele huis is haar liefde voor de Oostenrijkse keizerin te mer ken. In de woonkamer hangen twee grote zelfgeborduurde por tretten van Sissi en haar echtge- Jan van Eijk kan de hele dag genieten van een nieuwe aanwinst voor zijn schaatsmuseum. foto Marieke Ouijsters Sissi-verzamelaarster Marijke Beckers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10