81 buitenland Bloederige dag in Hama Macht van militairen in Turkije slinkt snel Augustus rampmaand in Rusland Val Muur redde voortvluchtige nazi Brunner SYRIË Tanks trekken stad binnen maandag 1 augustus 2011 BERLIJN - Alois Brunner, volgens het Simon Wiesenthal Center de belangrijkste voortvluchtige misda diger uit de T\veede Wereldoorlog, is niet uitgeleverd aan Oost-Duits- land door de val van de Berlijnse Muur, Dat meldt het Oostenrijkse opinieweekblad profil vandaag. Syrië stond in 1989 op het punt Brunner uit te leveren. De val van de muur beëindigde de betrekkin gen tussen Syrië en Oost-Duits- land. De Oostenrijker, die als hij nog leeft 99 jaar oud is, wordt ver antwoordelijk gehouden voor de portatie van en massamoord op meer dan 100.000 joden. Hij werd voor het laatst gezien in 2001. MOSKOU - Het is vandaag 1 augus tus, begin van de 'rampmaand'. De Russen maken hun borst nat. Door de geschiedenis heen en vooral de afgelopen jaren sloeg het noodlot vaak in deze maand toe. Het begon al in 1530 al met de ge boorte van tsaar Ivan de Verschrik kelijke op 2? augustus. Later raakte Rusland in de achtste maand be trokken in de Eerste Wereldoor log, reden Russische tanks in au gustus 1968 Praag binnen en mis lukte in diezelfde maand in 1991 een coup die het einde van de Sov jet-Unie betekende. Reisorganisaties bieden speciale va kanties aan waarbij bijgelovige Russen de rampenmaand kunnen ontvluchten. Na de hittegolf en de bosbranden van vorig jaar, de aan slag op de Sajano-Sjoesjenskoj wa terkrachtcentrale en de korte oor log met Georgië in 2008 maken de Russen zich nu al zorgen om wat komen gaat. Niemand durft te voorspellen wat Rusland te wachten staat. In de Noordelijke Kaukasus is augustus berucht vanwege een sterke toena me van terroristische activiteit. Voorlopig vrezen de Russen voor al de effecten van een verslechte rende Amerikaanse economie. Tientallen mensen gedood na dat tanks de Syrische stad Ha- ma binnentrokken. Activisten denken dat de rege ring wil voorkomen dat de monstraties escaleren tijdens de vastenmaand. Ook doden in andere steden. BEIROET - Syrische tanks hebben gisterochtend de stad Hama be stormd en tientallen mensen ge dood, meldden ooggetuigen. Het leger had de stad bijna een maand omsingeld nadat de bewoners mas saal hadden betoogd tegen de pre sident. Ook in andere Syrische ste den vielen doden. Militairen reden gisterochtend met tanks Hama, binnen. Bewo ners van de stad, 210 kilometer ten noorden van Damascus, gooiden met brandbommen en stenen naar de tanks. In de stad was het geluid van ge weervuur en ontploffende grana ten te horen. Een arts meldde dat minstens 24 bewoners zijn omge komen door beschietingen door de tanks. Er zouden ruim vijftig ge wonden zijn gevallen. Het Syri sche Observatorium voor Mensen rechten sprak op basis van zieken- functionarissen over 45 doden en 100 gewonden. Een andere men senrechtenorganisatie sprak over zeker 95 doden en 121 gewonden. „Tanks vallen ons aan vanuit vier richtingen. Ze schieten willekeurig met machinegeweren en rijden over wegversperringen van de be woners heen", aldus de arts. De water- en elektriciteitsvoorziening werd afgesloten door het leger. Sluipschutters bevolkten de daken van gebouwen in de stad met 700.000 inwoners. Inwoners van Hama hadden blok kades opgericht en autobanden in brand gestoken om te voorkomen dat militairen de stad binnentrok ken. Boven de daken stegen zwar te rookwolken op. De ziekenhui zen werdén overstroomd met ge wonden en mensen werd ge vraagd bloed te doneren. „Het is een slachtpartij, ze willen Hama breken voor de ramadan", aldus een inwoner. Vandaag begint de heilige vastenmaand, de ramadan. Activisten vermoeden dat geduren de de ramadan de demonstraties escaleren. Tijdens de ramadan ko men moslims 's nachts naar mos keeën voor gebed. Dit zou kunnen leiden tot zware protesten en vol gens mensenrechtenactivisten doet de Syrische regering er alles aan om dit te voorkomen. Ook elders in Syrië viel het leger steden aan. In de wijk Al-Ioura in de oostelijke stad Deir el-Zour schoten militairen met machinege weren. Zeven mensen kwamen om het leven. In Al-Harik, in de zuidelijke provincie Daraa, scho ten veiligheidstroepen vier men sen dood. Bewoners waren de straat opgegaan om brood te ko pen. Volgens een inwoner zijn meer dan veertig mensen gewond geraakt. Nog eens 170 mensen wer den opgepakt. De Britse minister van Buitenland se Zaken William Hague noemde de aanvallen op burgers 'des te schokkender' nu de ramadan voor de deur staat. Volgens Hague lij ken de aanvallen een 'gecoördi neerde poging óm Syriërs weg te houden' van demonstraties. „Presi dent Bashar heeft het verkeerd als hij denkt dat onderdrukking en militaire macht een eind maakt aan de crisis in het land. Hij moet zijn aanval op zijn eigen volk di rect stopzetten." Sinds het begin van de opstand tegen het regime van president Assad zijn 1600 bur gers omgekomen. De meesten ver loren het leven nadat het leger het vuur had geopend op betogers. zie onze website:buitenland Beelden van de inval van de Syrische troepen in Hama door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Pleegde het Turkse le ger vroeger een coup wanneer het in de clinch lag met de regering, nu zijn het de militairen zelf die het veld ruimen. Vrijdag ging de le gertop massaal met pensioen. Tur kije is met een klap een stuk demo cratischer geworden, zo klinkt het. Anderen vrezen dat de macht van premier Erdogan nu alleen maar groter wordt. Maar boven alles is de aardver schuiving hét bewijs dat Turkije verandert. En rap. Dat weten de Turkse generaals ais geen ander. De officieren met hun borst vol met medailles waren tot voor kort de onschendbaren van Turkije. Kri tiek was er zelden. Tot drie keer werd een staatsgreep gepleegd uit onvrede met de toenmalige rege ring. Wanneer de legerbaas sprak, luisterde het land. - Hoe anders is het nu. Kritiek is er van alle kanten. Niet alleen op de militaire bemoeizucht met de poli tiek maar ook op de manier waar op de strijdkrachten al meer dan dertig jaar tegen de PKK vechten. Ook justitie heeft de jacht op het leger geopend. Om de haverklap worden militai ren in de boeien geslagen. Maar liefst 250 officieren - gepensio neerd en in actieve dienst - zitten in de gevangenis. Stuk voor stuk worden ze ervan verdacht betrok ken te zijn bij het plannen van een staatsgreep tegen de AKP-regering. Kortom, het is gedaan met de on schendbaarheid. Voor legerbaas Isik Kosaner was vrijdag de maat vol. Hij lag al met de regering in de clinch over de promoties van verschillende gear resteerde officieren. Toen bekend werd dat opnieuw 22 militairen waren opgepakt gooide hij samen met de commandanten van mari ne, landmacht, en luchtmacht de handdoek in de ring. Een 'revolutie' die door velen in Turkije en daarbuiten wordt toege juicht. Het leger is terug naar de barakken gestuurd, met de Turkse democratie als de grote winnaar. De nieuwe legerbaas Necdet Özel - de enige van de legertop die niet opstapte - is geen seculiere havik en heeft zich altijd verre van poli tiek gehouden. Maar er is niet alleen maar gejuich. Tegenstanders van de AKP gelo ven niet dat de partij uit is op meer democratie maar op meer macht. De AKP zou alle staatsorga nen in zijn greep willen krijgen. Ze wijzen op de groeiende autocra tische trekken van premier Erdo gan, die zich na de verkiezingsover winning van vorige maand zeker der voelt dan ooit. Justitie, het an dere traditioneel seculiere bol werk, zou al 'in handen zijn' van de AKP, getuige de vele arrestaties van de legerofficieren, die al maan den, sommigen al twee jaar, vast zitten zonder dat er nog iemand is veroordeeld. Erdogan zelf, die za terdag in een opgenomen toe spraak de natie toesprak, repte niet over het vertrek van de leger top. Hij benadrukte vaart te willen zetten achter de nieuwe grondwet, die de huidige constitutie, overblijf sel van de militaire coup van 1980, moet vervangen. President Gül stelde dat ondanks de 'buitengewo ne gebeurtenissen' van een crisis binnen het leger geen sprake is. „We gaan over tot de orde van de dag", zei hij. Gül lijkt gelijk te krij gen; het vertrek van de legertop leidde niet tot demonstraties van woedende Turken. Het zoveelste bewijs dat het land echt aan het veranderen is. Ugarit Tv-beelden van de situatie in de Syrische stad Hama, uitgezonden door de Arabische zender Al Arabiya. foto EPA/AI Arabiya

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8