De historische klipper kust 'Nederlanders verstaan ons gewoon' I 2 Zomergasten maandag 1 augustus 2011 EP Vergeet dat gezellige zeemanscafé om de hoek. Op de hon derdtien jaar oude klipper De Morgenster bevindt zich een bruin café. Terwijl zeemannen de tweemaster in bedwang houden, lurk je in de kajuit aan je bierpul. Vanuit thuisha ven Zierikzee vaart de boot dagelijks de Oosterschelde op. door Tom Vennink niet veel Belgische klippers zoals deze, hè. In Ne derland maar een stuk of drie, vier." Aan boord 21 mensen. „Ik ben een echte Zeeuw, maar zoiets heb ik toch nog nooit meegemaakt. En zo jong ben ik niet meer. Dat ze de zeilen op trekken is alleen al een unicum voor mij", ver telt Adrie Klink. Zijn vrouw Agnes nipt van een wit wijntje. Ook nu, lang na zijn dienst als leverancier voor bier brouwers, vloeit er nog alcohol op De Morgen ster. In de kajuit huist een waar bruin café; zee- manssturen boven lange houten tafels, kajuit raampjes aan weeszijden. En huisgebakken ap peltaart en bolussen van de scheepsvrouw, Kim. Onder een banier met opschrift 'De Vrouwe Jo hanna' serveert ze goedlachs haar taart met kof fie en thee. De ruimte is een fijne plek voor een intiem feest. Die zijn er dan ook geregeld, zegt Kim. Trouwerijen, studentenfeestjes, bedrijfsfeestjes. Of gewoon een grote familie die de boot een dag huurt. 'Actieve doedagen', noemt schipper Wes terburger ze. Dagen waarop een groep de eeuw oude Morgenster leert mennen en uiteindelijk het roer overneemt. Zeilen'heisen, koers bepa len, en die dan vasthouden. Na een dag in touw, foto's Ronald den Dekker Twee jongens van begin twintig hangen over de reling. Sigaretje, blikje bier. ,,'t Is sowieso wel 'nice', zo'n boottochtje", zegt Alex. „Ja, nice", zegt zijn maat Jo nas. De tocht met de honderdtien jaar oude Morgen ster heeft niet alleen mensen met grijze haren verleid. Ook jongeren en frisse stelletjes hebben een middagje uitgetrokken voor een rondvaart op de tweemastige klipper. Voorzag-ie voorheen bierbrouwers van gerst en graan, nu biedt De Morgenster een inkijk in het vakmanschap dat nodig is om het oude zeilschip te navigeren. Een maal uit de haven van Zierikzee worden de zei len gehesen en komt De Morgenster pas echt goed tot zijn recht. Nou, je moet niet overdrijven, lijkt schipper Mare Westerburger te zeggen. „Vorige week za ten we met windkracht zes in de stromende re gen op het water. Dat is nog veel mooier, dat zijn de bijzonderste dagen." Maar ook in dit weer - wat wolkjes, voorzichtig zonnetje - is Westerburger in z'n sas. „Het mooie van dit schip? Ik houd een monument in de vaart. Over een tijd krijgt deze boot erkenning. En er zijn Kilian, Aaron, Jan en Kai. PASPOORT Naam: Kilian (14), Aaron (16), Jan (16) en Kai (15). Woonplaats: Kampen (Duitsland). Gespot: Op de Markt in Middelburg. door Ellen Jobse Druk pratend en zwaaiend met papie ren staan Kilian, Aaron, Jan en Kai op de Markt in Middelburg. „We moeten een stadsspeurtocht doen", leggen ze uit. De jongens zijn met een groep plaats genoten op zeil- en surfkamp in Kamper land. Ze zijn hier nu ruim een week en ver maken zich prima. „We surfen en zeilen bijna elke dag", vertelt Jan. „De wind in Zee land is veel beter dan die in Duitsland", vindt Kilian. Toch zijn ze niet helemaal te vreden over het weer. „Het is hier wel war mer dan bij ons, maar het mag best nog wat warmer. En zonniger", vult Aaron aan. Op vallend vinden de jongens dat veel Nederlan ders hen 'gewoon' verstaan. „Andersom is dat niet zo!" Naast surfen en zeilen heeft de kampleiding ook andere activiteiten ge pland. „We zijn in Veere geweest en zater dag hadden we een karaokeavond", zegt Kai. Donderdag staat de terugreis naar Kampen gepland. Wat er tot die tijd op het program ma staat, weten de jongens niet precies. Het maakt ze niet zoveel uit. „Surfen en zeilen is altijd goed!" In de kajuit worden verse appeltaart en bolussen geserveerd. Dillen (1) wiegt langzaam in slaap op De Morgenster. 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' EP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54