af met het verleden sport 29 Button heeft beste tactiek in Hongarije Dafne Schippers zet sprinttroeven te kijk Lochte treedt uit schaduw Phelps 'Vrijwel iedereen heeft zich dit toernooi verbeterd. Dat is een prettige constatering, een jaar voor de Spelen' Jacco Verhaeren, technisch directeur van de KNZB door Rob de Bruyn sjanghai - Vijf jaar, twee trainers en vele ups en downs verder en zwemster Inge Dekker heeft weer eens een individuele ifiternationa- le gouden medaille op de lange- baan. Na de Europese titel ïoo-me- ter vlinderslag in 2006 in Boeda pest volgde zaterdag in Sjanghai de wereldtitel op de 50 vlinder. Voor velen was het een complete verrassing, voor Dekker zelf niet. „Ik wist dat dit erin zat. Maar als je dan die '1' voor je naam ziet staan, dat is wel heel koel." Dekker had in de halve finale al indruk ge maakt, door zich als tweede te plaatsen voor de eindstrijd. Maar ja, in het voorportaal doet de gebo ren Drentse het eigenlijk altijd goed. Het zijn vaak de finales die haar nekken. Na haar EK-goud in 2006 hoorde ze op grote lange- baantoernooien altijd bij de favo rieten voor een vlinder- en/of vrijeslagtitel en elke keer ging het mis. Dekker gaf het na enige tijd ronduit toe: ja, ze leed aan finale stress, was bloednerveus op mo menten dat het er echt om ging en klapte dicht. Ze is pas 25 en heeft al een hele carrière achter zich. De WK in Sjanghai waren Dekkers 24ste in ternationale toernooi. Haar de buut bij de senioren was in 2001: EK kortebaan in Antwerpen. Ze was nog maar vijftien. Vanwege haar talent, haar naam en haar re pertoire (vlinderslag en vrije slag) werd ze al snel vergeleken met In ge de Bruijn. Dekker werd 'Inge 2' en 'De nieuwe Inge'. Hoe hoog kunnen de verwachtingen worden opgeschroefd? Dekker bleef altijd op een goed ni veau presteren. Maar nooit con stant. Ze zocht naar de sleutel tot succes. Stapte na de WK van 2009 (Rome) over van trainer Jacco Ver haeren naar diens collega Marcel Wouda. Die had zelf een carrière gehad vol hoogte- en dieptepun ten. Dat zou een voordeel kunnen zijn, dacht ze. Dekker beleefde met Wouda eind 2009 in Istanbul een ongekend goed EK kortebaan: vijf keer goud, waarvan drie keer individueel. Toch ging ze vorig na jaar weer aan de wandel. Marseille werd haar nieuwe thuisbasis, Ro- main Barnier haar trainer. Het was wennen. Ander land, andere taal, andere gebruiken. En ze moest haar zwemtechniek aanpassen, kreeg ze te horen. In Sjanghai ging het meteen op de eerste dag van het baanzwemtoer- nooi vreselijk mis. Dekker sneuvel de in de halve finale van de 100 vlinder, nota bene haar belangrijk ste nummer. Het was een forse tik, Ryan Lochte trad in Sjanghai defini tief uit de schaduw van zijn illuste re landgenoot Michael Phelps. Met vijf wereldtitels evenaarde hij het aantal gouden plakken van Phelps twee jaar geleden in Rome. Phelps moest in China genoegen nemen met Verhaeren medailles, waarvan twee in de estafette. Naast Lochte zorgde ook de Chi nees Yang Sun voor een hoogte punt. Tot groot enthousiasme van het thuispubliek zwom de negen tienjarige tiener op de 1500 meter vrij met 14.34,13 de tien jaar oude toptijd van de Australiër Grant Hackett (14.34,56) uit de boeken. Het Nederlandse mannenteam werd knap vijfde op de 4x1 OOrn wisselslag. ■SMBKH HEB S. 5 $8 K35 s. die later die avond ook doorwerk te in de eindstrijd van de 4x100 vrij; met 54,91 seconden leverde ze een draak van een opening af. De Nederlandse ploeg lag zevende! Kromowidjojo, Veldhuis en Heemskerk brachten Oranje als nog een nieuwe wereldtitel en red den daarmee hun gedesillusioneer de ploegmaatje. Het leek het begin van het einde voor Dekker. Maar toen was daar ineens die perfecte race in de fina le van de 50 vlinder. Maakte ze op dat ene baantje op indrukwek kende wijze een achterstand goed. Had haar finish niet beter kunnen zijn. Versloeg ze met 25,71 zomaar Therese Alshammar (25,76). Het kan verkeren. „Ik heb afgerekend met het niet kunnen winnen van finales", concludeerde ze. „Dit geeft ontzettend veel zelfvertrou wen." Ranomi Kromowidjojo en Mar leen Veldhuis wonnen respectieve lijk de zilveren en bronzen medail le op de 50 meter vrij. De twee Ne derlandse zwemsters moesten de Zweedse Therese Alshammar voor zich dulden, die in een tijd van 24,14 de titel pakte.- Kromowidjojo eindigde als twee de in 24,27. Veldhuis tikte in 24,49 als derde aan. Zij behaalde haar eerste individuele succes sinds haar rentree na de geboorte van haar dochter in juni vorig jaar. Kro mowidjojo kon ermee leven. Ze verbeterde haar pr. met 0,2 secon de. „Ik ben tevreden. Dit is ge woon goed." Veldhuis, vorig jaar moeder gewor den, was diktevreden:. „Dit is mijn beste seizoenstijd en ik heb brons. Dit is de bevestiging dat ik op de goede weg zit." De zeventienjarige Sharon van Rouwendaal stuntte op de 200 me ter rugslag. De Eindhovense won dankzij een fantastische eindsprint brons. amsterdam - Iedere atletiekvolger is het eens over één ding: Dafne Schippers is geen talent, ze is een megatalent. De negentienjarige Pa bostudente zou de komende jaren wel eens een gouddelver kunnen worden voor de Nederlandse atle tiek. Zodra ze een record heeft ge vestigd of een prijs gepakt, is er wat Schippers betreft geen tijd voor rust. Nee, ze moet verder, ho ger, beter, sneller. Met de vermoeidheid van de gou den zevenkampmedaille op het EK voor junioren in Tallinn (twee weken terug) nog in de benen trad ze dit weekeinde aan voor de 100 meter op het NK atletiek in Am sterdam. Haar persoonlijk record: 11,39 seconden. Schippers vloog za terdag als een razende uit de start blokken. Ze maakte de concurren tie van echte sprinters belachelijk door ze op een kleine tien meter te zetten. Direct over de eindstreep balde ze haar vuist. De klok stopte op 11,27 seconden. Een persoonlijk record, maar belangrijker: precies de tijd die ze moest lopen om uitgezon den te worden naar het WK in Daegu. De windmeter was echter onverbiddelijk: 2,1 meter per secon de rugwind, 0,1 meter te veel. Geen persoonlijk record, geen WK-limiet. Gisteren kwam ze met lichte tegenwind tot 'maar' 11,41 se conden. Goed voor goud, maar meer ook niet. „Jammer, er zat ge woon veel meer in." Voor Dafne Schippers is de atle tiek nog altijd een soort van speel tuin. Alles wat ze doet lijkt een suc ces te worden. Nog maar twee we ken terug was ze op de EK voor ju nioren in Tallinn. Daar won ze goud op de zevenkamp. Sinds haar terugkomst naar Nederland heeft ze veel gerust. „Zo'n zeven kamp gaat je niet in de koude kle ren zitten. Ik was benieuwd om te zien wat ik hier zou kunnen." Voor haar coach Bart Bennema is er eigenlijk maar één opdracht: hoe de wedstrijden en trainingen van de groeibriljant van de Neder landse atletiek te doseren. Ook de atlete is zich daarvan bewust. Ze Dafne Schippers wint de 100 meter. had zich gekwalificeerd voor de ze venkamp op het WK atletiek in Daegu, dat op 27 augustus begint. Maar de meerkampster had ook al een kwalificatie op zak voor de 200 meter. Drie meerkampen in één jaar is nog te veel van het goe de. Dus loopt ze in Korea voorals nog alleen de 200 meter. „Ik moet realistisch zijn. De Europese titel bij de junioren was mijn hoofd doel. Het WK is voor mij een lek ker toetje." Een kwalificatie voor de 100 meter, „dat zou mooi mee genomen zijn." De kans dat ze die alsnog loopt, lijkt groot. Gisteren besloot de bond een estafetteteam 4x100 meter af te vaardigen. Maar Schippers kijkt verder. Naar 2012, de Spelen van Londen. De ogen van de atlete beginnen te glimmen. „Tja, Londen zou natuur lijk geweldig zijn. De Spelen, daar doe je het als atleet allemaal voor", aldus Schippers, die in maart deel nam aan haar eerste titeltoernooi bij de senioren, de EK indoor in Parijs. „Bij iedere wedstrijd, ieder toernooi, leer ik nieuwe dingen, die me uiteindelijk een steeds bete re atlete moeten maken." Vijf maanden na dat eerste grote toer nooi stelt ze in de catacomben van het Olympisch Stadion ietwat ver baasd vast: „Tja, het gaat wel snel met mij hè?" Lars Paardekooper, ih zwart tenue rechts achter winnaar Bram Som, verraste met brons op de 1500 meter. foto Robin Utrecht /anp Boedapest - Jenson Button heeft de Grote Prijs van Hongarije in de Formule 1 op zijn naam geschre ven. De Britse autocoureur van McLaren zegevierde op de Hunga- roring na een tactische race in zijn 200e grand prix. Sebastian Vettel kwam als tweede over de finish. De Duitser van Red Buil scoorde daarmee voldoende punten om de leiding in het we reldkampioenschap stevig in han den te houden. De Spanjaard Fer nando Alonso reed zijn Ferrari naar de derde plek. De bandenkeuze was beslissend in de race, waarin de regen de cou reurs dwong tot regelmatigvan rubber wisselen. De Brit Lewis Ha milton maakte daarin de verkeer de keuzes en dat kostte hem een zekere zege. Hij eindigde ondanks zes bezoeken aan de pitlane nog als vierde. McLaren bewees in Hongarije dat het Red Bull is voor bijgestreefd, hoewel de Oostenrijk se renstal nog weinig pijn voelt. Vettel heeft in het WK na elf races 234 punten, teamgenoot Webber heeft er 149. Hamilton is derde met 146 punten: een verschil van 88 punten met de koploper. De zomerpauze komt lenson But ton goed uit. „Ik heb wel vier we ken nodig om bij te komen", lach te de Engelsman na zijn winst in Hongarije. „Geweldig om in mijn 200e grand prix te winnen. Om een of andere reden rijd ik goed in deze omstandigheden. Vraag me niet waarom." Button, wereldkampioen in 2009, deed een slimme zet om op zijn slicks te blijven rijden, hoewel het ging druppelen. „Die keuze pakte goed uit." maandag 1 augustus 2011 door Wilko Voordouw STOKV/i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45