12 zeeland De hele familie komt kijken naar opa, Sierbestrating vanaf 9,95 per m2 'Mijn vrouw herkende meteen mijn handen' 'Ik dacht bij mezelf: wat moet-ie daar nou mee' 'Ik kreeg het portret voor mijn 40-jarig huwelijk' 'Erik vindt mij blijkbaar vrolijk' Nieuwe planten kijken bij Hoofdplaat almanak Toeren ■BouwCenteraLogus-DeHoop Met treintje naar Het Voorland maandag 1 augustus 2011 door Martijn de Koning „Ik heb een constructiebedrijf. In vroeger tijden zou ik waarschijn lijk smid zijn geweest", geeft Henk Cijsouw de reden dat Van Houten hem als smid heeft geportretteerd. Cijsouw kende de kunstenaar al. „Ik doe wel eens wat klusjes voor hem." Hij vindt het portret goed gelukt. „Mijn vrouw wees meteen op die handen. Precies de jouwe, zei ze. En in mijn gezicht klopt ook alles. Dat asymmetrische, het ene oog dat net een beetje anders staat dan het andere; zo zie ik er nu eenmaal uit En Erik overdrijft dat dan net een klein beetje, zodat de typische kenmerken van iemand nóg duide lijker naar voren komen." „Stond er opeens een man voor mijn deur die ik nog nooit gezien had. 'Ik wil een portret van je ma ken', zei hij. Nou, dan kijk je wel even vreemd op." Eric van den He mel is nog steeds verbaasd als hij terugdenkt aan zijn eerste ontmoe ting met Van Houten. Het resultaat vindt hij net zo verrassend. „Heb je iets typerends van jezelf, vroeg hij. Wij naar de zolder. Daar staat een oude benzinepomp. Ik ben oliehan delaar, en wil die ooit eens opknap pen." Van Houten zaagde een stuk uit de pomp mee, compleet met een Shell-embleem, en tekende Van den Hemel erop. „Ik dacht: wat moet-ie daar nou mee. Nou, dit dus. Prachtig." Het portret van Bas Scheurwater, persoonlijke vriend van Van Hou ten, werd in eerste instantie niet gemaakt als onderdeel van de se rie. „Het is al een aantal jaar oud", zegt Scheurwater. „Ik kreeg het als cadeau van mijn vrouw, toen we veertig jaar getrouwd waren." Omdat Van Houten ook een por tret maakte van de echtgenote van Scheurwater, hangt het paar naast elkaar in hun woning. Als 'goede vriend' opende Scheur water de expositie van Van Hour ten. „Ik vind het erg geslaagd. Wat mij betreft maakt hij ook nog De Mannen van Cadzand, en die van Retranchement..." Nu weet ik het zeker: je bent een échte kunstenaar!" Eric van den Hemel klopt Erik van Hou ten waarderend op de schouder en wijst op het portret dat de kunste naar van hem maakte. „Ongeloof lijk wat je ermee gedaan hebt." Van den Hemel is niet de enige be zoeker van de Grote Kerk in Groe- de die zaterdagmiddag naar zijn ei gen hoofd staat te kijken. Kunste naar Van Houten uit Cadzand por tretteerde de laatste tijd immers 22 mannelijke inwoners van Groede. Hun portretten hangen tot en met 28 augustus in de kerk. Vooral het feit dat er lokale men sen op de schilderijen staan, maakt de expositie anders. Dat wordt al duidelijk tijdens de ope ning. Komt er normaal gesproken een select, bekend groepje mensen af op de opening van zo'n tentoon stelling; nu bezoeken hele families, compleet met baby's en peuters, de bijeenkomst. Papa, opa of broer hangen immers aan de muur, en daar is iedereen nieuwsgierig naar. Van Houten werd door de stich ting Grote Kerk Groede gevraagd een expositie in te richten. De kun stenaar koos zelf voor het onder werp 'Mannen van Groede'. „Ik had er daar al drie van, die ik om uiteenlopende redenen geschil derd had. Het was dus logisch die serie uit te breiden." Van Houten 'kopieerde' dus niet het idee van de fotoclub West-Zeeuws-Vlaande- ren, die in juni een expositie had den met foto's van vrouwen uit Groede. „Integendeel. Zij hebben hun idee van mij overgenomen, maar waren wel eerder met hun expositie. Het is wel jammer dat het nu net lijkt of ik hen na-aap." Voor zijn portretten koos Van Houten allemaal mensen die 'iets' betekenen voor het dorp. Opval lend is de veelzijdigheid in stijl. Een meerderheid van de werken is weliswaar geschilderd op dezelfde manier, met veel kleurgebruik, maar andere zijn lichter, of zelfs kleurloos. Het potret van Van den Hemel, op ijzer en met het Shell-logo erin, is al helemaal an ders. „Ik kan niet altijd hetzelfde doen, wil steeds een nieuw avon tuur aangaan", verklaart Van Hou ten. Welke keus hij wanneer maakt, is niet uit te leggen. „Ik luis ter naar wat ik zie." De Mannen van Groede is tot en met 28 augustus te zien in de Grote Kerk op de Markt in Groede. „Ik vind het mooi dat iemand met zo'n scherpe blik mij blijkbaar ziet als een vrolijk iemand. Ik vind me zelf niet per se vrolijk. Vaak goedge mutst, dat wel." Troubadour Adrie Oosterling, eige naar van huistheater De Twee Dui ven, kent Van Houten vooral via diens echtgenote, Martha Roelofs. Met haar treedt Oosterling regelma tig op, in het muziektrio Lienen an Locht. Tegenwoordig zijn Adrie en Erik goede vrienden. „Hij is een bij zonder mens, en natuurlijk een zeer monumentale schilder." Oosterling is blij dat Van Houten veel kleur heeft gebruikt. „Dat vind ik gewoon mooi." HOOFDPLAAT - Iedereen kan don derdag, samen met leden van na- tuurvereniging 't Duumpje, plan ten kijken aan de Vossekaai in Hoofdplaat. Daar is vorige winter zand afgegraven, waardoor er nu eenjarige planten staan. Start is om 19.30 uur aan de Hoogeweg, bij het klaphekje aan de westkant van vakantiepark Village Scaldia. Tip? redactie@pzc.nl Buren zijn ze, al jaren. En vrienden. Maarover sport zullen ze het nooit eens worden. Henk kan er niet ge noeg van krijgen, Piet vindt het niks. Toen Henk gisteren bij zijn buur bin nenstapte zag hij tot zijn verbazing dat de Tour daar nog in alle hevig heid op de tv woedde. Opgenomen beelden natuurlijk. En nog wel van die prachtetappe naar Alpe d'Huez. Piet commentarieerde fris van de le ver: „Die wordt niks. Te lage zit." Henk geloofde zijn oren niet: „Be trapt buurman. Geef het maar toe. Door onze Johnny ben jij ook een fan van de wielersport geworden." Piet keek hem niet begrijpend aan. „Welnee, ik wil een nieuwe camper kopen en dan is er geen mooiere showroom dan de Tour." lOgus logusdehoop.nl Ter neuzen: Kennedylaan 32 BRESKENS - Het treintje van Bres- kens Actief rijdt de vier donderda gen in augustus naar 'het Voor land' bij Nummer Eén. Door dat natuurgebied wordt ook, onder lei ding van een gids van Het Zeeuw se Landschap, een wandeling ge maakt. Vertrek is steeds óp het www.pzc.nl Oranjeplein, tijdstip is wisselend en hangt af van het getij. Aanmel den en meer informatie via de VW Breskens: 0117 381888 of breskens@vwzvl.nl. Meenemen van een verrekijker (om vogels en zeehonden te kijken) wordt aange raden. MEEST GELEZEN 1'Huiskamer' Terneuzen opgefleurd 2. Meer parkeerplaatsen in Sluis 3. Spookfacturen in omloop BLOGS Voor weblogs van PZGjournalisten over kunst, sport, politiek en meer: kijk op www.pzc.nl/blog STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30