Moluks familieleven in 121 zeeland DJ Roman Anthony scoort op Dancetour Zuid-Beveland slaat slag in de vierdekl PASAR MALUKU De Prins Hendrikstraat in Oost-Souburg stond zaterdag weer in het teken van de Pasar Maluku. Vol lekkernijen en muziek. De markt stond dit jaar in het teken van 50 jaar Molukse wijk. 50 jaar Molukse wijk maandag 1 augustus 2011 W DJ Roman Anthony tijdens de Dancetour in Goes. foto Ronald den Dekker GOES - Om een uur of twee 's mid dags omstaat al iets van een party sfeer op de Goese Grote Markt. De Dancetour Goes is dan net een uur tje bezig. Zon vroege, massale op komst is zelden vertoond in de ge schiedenis van het dancevene- ment. De Dancetour Goes is een soort fa miliefeest. Hele gezinnen, maar ook groepen vrienden drommen samen op de Grote Markt om eens lekker te heupwiegen of - beter nog - helemaal los te gaan op tig beats per minuut. Leuk voor Goes is dat de zevende editie van de Dancetour twee loka le helden een plek biedt achter de draai- en mixtafels. Zo mag Elton Amat (25) uit Wilhelminadorp alias Funkstar het spits afbijten. Anderhalf uur lang mag hij het pu bliek opwarmen voor de 'grote jon gens' die later op de middag en in de avond het podium bestijgen. Funkstar is geen DJ die grof ge weld gebruikt om de gewenste massa-extase te bewerkstelligen. Het is niet ieders kost, blijkt uit en kele reacties van bezoekers. Vrolij ke, harde beats willen ze. Niet al te ingewikkeld. DJ Roman Anthony (Ramon Anthonisse) mag na Funkstar - als winnaar van de Dan cetour Dj Knock Out - beginnen aan zijn debuut. Als een pro staat hij te swingen op het enorme po dium, dat met doeken in zomerse tinten is aangekleed. Na een half uurtje maakt hij plaats voor R3hab. „Ik was inderdaad een beet je zenuwachtig. Maar dat was een gezonde spanning. Eenmaal op het podium wilde ik maar één ding: knallen!" De Goesenaar kijkt dan al honder den mensen in de ogen. „Ik had niet gedacht dat het al zo druk zou zijn." Hij zweept ze op. Handen in de lucht, een paar listige 'moves' achter de knoppen. De student commerciële economie hoopt van zijn hobby uiteindelijk zijn werk te kunnen maken. „Ik heb mijn vi sitekaartje afgegeven. Het is mijn droom dit professioneel te doen." De Dancetour biedt dit jaar veel va riatie. Het trio Shermanology com bineert dance met livezang. Gregor Salto is de routinier die bekend is van hit 'Can't Stop Playing' met Dr. Kucho in 2005. 'The Dread- man', zoals Lucien Foort ook wordt genoemd, sluit Dancetour Goes af En: nog steeds is het droog. Een wonder. door Annemarie Zevenbergen Spontaan maakt Johannes Sohilait een dansje als de Molukse fluitgroep Maso- hi speelt op de Pasar Malu ku in Oost-Souburg. Hij zingt ook mee. „Natuurlijk, allemaal Moluk se liedjes, ik ken ze nog goed hoor", zegt hij enthousiast. Johannes woont in Middelburg, maar kent veel bewoners van de Molukse wijk in Souburg. „Ik heb met veel van hen in woonoord Ha vendorp gezeten. Vijftig jaar gele den ben ik voor familie naar Mid delburg gegaan, de anderen gingen hier wonen. Maar ik voel me hier ook thuis." En zingend gaat hij op een stoeltje zitten. Zichtbaar genie tend van het optreden van de fluit groep uit de wijk. De Pasar van Stichting Mae Uku is inmiddels een begrip in de wijde omgeving. Deftig jaar geleden werd de eerste gehouden. Destijds nog onderdeel van een drie dagen durend Midzomerfeest. Mary de Lima, een van de eerste wijkbewo ners en vanaf het begin betrokken bij de Stichting en het Midzomer feest, vertelt dat integratie in de Nederlandse samenleving destijds het uitgangspunt was. „In 1981 is daarom de Molukse Werkgroep Souburg opgezet. Dat werd later Mae Uku. En we wilden ook iets moois aanbieden aan de Vlissingse en Souburgse samenleving. Inte gratie is inmiddels geen hoofdzaak meer. Het is nu een markt waar ie dereen naar toe komt." Dit jaar staat de Molukse markt voor een groot deel in het teken van het 50-jarige bestaan van de Vijftig jaar geleden kwamen Moluk- kers uit zes Zeeuwse woonoorden naar de Souburgse Molukse wijk. De wijk telt 56 huizen. De eerste bewoners gingen vanuit woonoord Havendorp naar de Prins Hendrikstraat. Het 50-jarig bestaan van de wijk wordt groots gevierd met onder meer een jubileumboek, een fo to-expositie, een culturele week en een grote reünie op 27 augustus. wijk. De muziekgroepen treden be langeloos op en geld van de kraam pjes gaat naar de jubileumviering. Onderdeel van die viering is een foto-expositie. In het gebouw van de Stichting hangen fotocollages die families in de wijk gemaakt hebben. Ontroerende beelden, waarin een heel familieleven zich ontrolt voor de ogen van de kijker. Nostalgische zwart-wit beelden, soms schrijnend maar ook vol lief de en hoop, naast kleurenfoto's vol leven en emotie. Jong en oud, trouwfoto's naast babykiekjes en oude klassenfoto's. Maar ook wee moedige beelden van Ambon, met wuivende palmen. Buiten mengen kruidige geuren van ikan bakar zich met de zoete ketan untim. Maar ook met die van een frietje mèt en poffertjes. Als na het optreden van de Molukse fluitgroep ook nog de oer-Holland- se meezinger 'Schatje mag ik je fo to' uit de boxen schalt, zit het met de integratie wel goed. Mae uku, komt allen tesaam, kan niet beter tot uitdrukking gebracht worden dan in die Souburgse Prins Hendrikstraat. Jong en oud genoot van de Molukse markt in Oost-Souburg. Ringrijden lijkt makkelijker dan het is. Dat werd de Vlissingse wethouder Jacques Damen keihard duidelijk toen hij van het paard viel.foto Ruben ©reel door Rian janse VUSSINGEN - Op het vernieuwde Bellamypark in Vlissingen werd za terdag in vier banen ringgereden. Achttien drietallen vertegenwoor digden hun afdeling in de vierde klas, de laatste klassewedstrijd van een serie van 5. Nog eens 90 ring- rijders reden in de 'vrije wedstrijd' op individuele titel. Zij streden om het Vlissings kampioenschap 2011 en tien wisselbekers. In de vierde klas was het een hele dag spannend. De groene sjerp wisselde nogal eens van eigenaar. Vooral de afdeling Zuid-Beveland was goed op dreef De 5 drietallen staken samen 331 ringen. De naas te belagers van Zuid-Beveland ble ken Gapinge 10, Oostkapelle 4 en Zoutelande 4. Aan het einde van de dag bleek Zuid-Beveland 5 de sterkste en werd met met 71 rin gen kampioen vierde klas. Zuid- Beveland 3 en Gapinge 10 vochten het reservekampioenschap uit. Zuid-Beveland 3 bleek de sterkste. De Bevelandse Djangko Besuijen werd met 29 van de 30 ringen per soonlijk kampioen. Roy Paauwe, Gapinge, werd persoonlijk reserve kampioen, met 28 ringen. In de vrije wedstrijd werd gestre den om liet dagkampioenschap. Er werd op hoog niveau ringgereden, tl deelnemers staken 30 van de 30. In een spannende kamp bleek Krijn Coppoolse (Gapinge) de bes te en werd kampioen Vlissingen 2011. Simon de Pagter, Koudeker- ke, werd tweede, gevolgd door Roel Willemse (Domburg). De laatste 10 beurten in de vrije wed strijd telden mee voor het beker klassement. Wie de laatste 10 rin gen stak, 'deed mee met de kamp om de 10 wisselbekers. Dat lükte velen en onder het toeziend oog van veel toeschouwers werd een lange, spannende kamp verreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12