Huizenruil is goedkoper Thomas Gottschalk reizen@wegener.nl 1 reizen r 1024-3650360 Zaterdag 30 juli 2011 BOUWEN MET LEEM Als je dan toch in de mood bent voor iets exotisch in Nederland, dan is een bezoekje aan het Afrikamuseum in Berg en Dal niet gek. Daar zijn vanaf vandaag enkele leem- bouwers uit Djenné in Mali te gast die in het Bui tenmuseum een traditioneel Malinees huis gaan bouwen van leem. Iedere dag tot en met zaterdag is er plek voor vier mensen om mee te helpen met de bouw. Als leerling-metselaar stamp je het leem, metsel je de muur en smeer je de wanden aan. Voor kinderen is er de creatieve workshop Blo te voeten in het leem. In een grote kuip stampen ze een mengsel van klei, stro en water tot leem, waarmee dan een Malinees mini-bouwwerkje ge maakt wordt. Kijk voor een agenda, toegangsprij zen en prijzen voor de workshops op: www.afrikamuseum.nl ZOMERCARNAVAL Ook exotisch, maar van heel andere orde is het jaarlijkse zomercarnaval in Rotterdam. Vandaag is de dag van de straatparade die vanaf 13.00 uur door Rotterdam slingert. Re ken maar dat je van alle tropische klanken en uit dossingen een goed humeur krijgt. De toegang is HOLLE BOLLE BIC Heb je genoeg van kamelen, klei of carnaval? Dan kun je je lekker uitleven met de Holle Bolle Biggendans. Dit gloedjenieuwe spel van Goliath is een soort stoelendans voor twee tot zes spelers vanaf 5 jaar. De bedoeling is dat je de Holle Bolle Big naar elkaar overgooit, maar er wel voor zorgt dat je hem niet te lang vasthoudt. Want als de muziek stopt en je hebt de big in je hand, laat ie een harde boer en ben je af. Holle Bolle Biggendans kost 14,99 euro. Er zijn nog vier andere Holle Bolle Big-spellen en -spullen, zoals een bordspel, een reisspel en een spaarpot. SI www.goliathgames.nl door Oene van de Wal WIE Henk (68) en Yvonne Hid- dinga (63), Birgitta (41), Sonja (34) en Laura (30) BEROEP hij: gepensioneerd, eerder socio loog; zij: gepensioneerd, eerder secretaresse WOONPLAATS Hardenberg ERVARING 28 keer geruild; onder meer in Enge land, VS, IJsland en Roemenië DIT JAAR Spanje VERLANG LIJST Canada, Australië en VS En als we dat credo naleven, heb ben we nog heel wat af te grazen." Het kwam al even ter sprake: huizen- ruil maakt een vakantie betaalbaar. „Zeker. Zo was het ook bij ons. In 1983 waren we net verhuisd. We hadden een dure hypotheek én een gezin. Op vakantie gaan, was niet vanzelfsprekend. Uit de bro chure van Inter vac kozen we een huis in de Ardennen, onze eerste ruil. We vonden het geweldig, en de kosten vielen mee. Natuurlijk, je hebt het lidmaatschap van de ruilsite; bij Intervac 70 euro per jaar, ongeacht het aantal keren dat je ruilt. Verder betaal je voor benzi ne, levensonderhoud en uitstap jes. Maar niet voor accommodatie. Ook het asiel voor de kat spaar je uit. Je spreekt af dat je ruilpartner de dieren verzorgt. Wat je echter niet moet zijn, is pietluttig. Heb je antieke vazen? Zet die weg. Nie mand zal als een blind paard door je huis hollen, maar als je dat idee al niet kunt verdragen, wordt het lastig. Ook kan de ander op een map met rekeningoverzichten stui ten. Nou, het zij zo, denk ik dan. Daar moet je overheen stappen." Jullie zijn twee keer in IJsland geweest voor een ruil. Gedurfd hoor, na het Ice- save-drama en de vulkaanuitbarstin gen onder de gletsjer Eyjafjallajökull. „Daarmee is IJsland negatiefin het nieuws geweest, al kun je je afvra gen wat ze ertegen konden doen. IJslanders zijn best gastvrij. Alleen wat onhandig; ze weten niet goed hoe die gastvrijheid in praktijk te brengen. Andere noemen dat 'huf- terig'. Zo raakte ik eens in gesprek met een verkoper van gletsjertoch- ten. 'We don't send cashbut ash', zei ze. Was grappig bedoeld, maar je kunt het ook anders opvatten. Op ons heeft het bijzondere land schap met grillige rotsen, geisers en ruige fjordenkust, indruk ge maakt. In 2007 zaten we op 125 ki lometer van Reykjavik, een buur tje van drie woningen. In een au thentiek huis, eigendom van een m e enige manier w I m om de aan- dacht van af- M schuwelijk haar af te lei den, is afschuwelijke kleren te dragen", grapte Thomas Gott schalk (61) eens. Zijn blonde krullenkop en afzichtelijke uit dossingen vormen zijn han delsmerk. Al vaker is hij tot Duitslands slechtst geklede man uitgeroepen. Gottschalk kan erom lachen. Gevatheid, humor en zelfspot kenmerken deze icoon van de Duitse tv. Gottschalk wil verstrooien, meer niet. Minder ook niet. Dit jaar komt er een einde aan een tijdperk. Want Duitslands hofnar stopt met het legendari sche programma Wetten, dass..? dat hij sinds 1987 met een korte onder breking presen teert. Aanleiding is het ongeluk van een kandi daat, die verlamd raakte. Ook zit de klad in de kijkcij fers, al haalde Gottschalk met zijn laatste uit zending twaalf miljoen kijkers. Als afscheid volgen drie specia le afleveringen, de laatste op 3 december. Dan zit het er echt op. Wetten, dass..? is Europa's meest succesvolle tv-show, galmt omroep ZDF steevast. Ook Europa's meest ouderwet se. Maar de belegenheid is be wust. De mix van internationa le sterren en gewone mensen die een trucje doen, werkt. De showmaster is een uiterst begaafde praatmachine. Op het brutale af vrijpostig, maar ook zachtaardig en altijd goed gehumeurd. In maart ontving hij de hoogste tv-onderschei- ding voor Wetten, dass..? Een genoegdoening voor alle critici die hem als 'zwakzinnig' afde den, zo liet hij weten. 'Bundesthommy' is een van de meest geliefde Duitsers. Zo po pulair, dat hij verhuisde naar het Californische Malibu. Daar vindt hij de levensvreugde en het respect voor showbusiness die hij in Duitsland mist. Gott schalk bezit ook een kasteeltje aan de Loreley. Wetten, dass..? maakte hem veelvoudig miljo nair. Met zijn broer heeft hij de marketingrechten ervan. Bij de ARD gaat Gottschalk vier maal per week een pro gramma presenteren. „Iets tus sen de Frankfurter Allgemeine Zeitung en Boer zoekt vrouw." Succes niet gegarandeerd. Gott schalk onbekommerd ironisch: „Ik kan volledig ongehinderd door enige competentie het pu bliek tegemoet treden." PW* Reageren? featureredactie@wegener.nl gezin met twee dochters. We had den ook van auto geruild: wij hun 4x4, zij onze Clio. Autorijden in IJsland is een kunst. Veel wegen zijn van gravel en ongelijk, als een wasbord. Ook tanken is een avon tuur. Er zijn onbemande stations waar je met je bankpas afrekent. Hebben we een paar keer gepro beerd, maar tevergeefs. Bleek dat we de handeling te snel afbraken. 'Even geduld' stond er in het IJs- lands, maar dat begrepen we niet. Achteraf bleek wel geld van de re kening afgeschreven. Jammer dan. Grappiger is het verhaal van onze schoonzoon. Hij had de IJslanders in onze auto zien rijden. De mei den zaten achterin, met oordopjes in, mee te deinen op de muziek." KAMELENMELK Kamelen in Brabant. Dat lijkt even onwaarschijnlijk als zwartbonte koeien in de Sahara. Toch kijken ze in Berlicum niet op van een bult meer of minder. Want daar wonen sinds een klein jaar 55 kamelen op de kamelenmelkerij van Frank Smits. Dat is na tuurlijk best bijzonder en daarom mag ieder een best een keertje kamelen komen kij ken en aaien, voeren en er mee op de foto. Morgen (31 juli) is er een kijkdag. De toe gang is beperkt, dus het is aan te raden vooraf een kaartje te reserveren. Dat kan via de website, waar je ook heel veel infor matie over de kame len en de melkerij kunt vinden. 8 www.kamelenmelk.nl gratis en iedereen wordt aangeraden met het openbaar vervoer te komen. Want het belooft weer druk te worden. Helemaal als de zon gaat schijnen. www.zomercarnaval.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87