spectrum i4 Naïef Zaterdag 30 juli 2011 "W" arenlang fietste ik elke ochtend op I weg naar mijn kantoor het park door, I de berg af, voorbij het plein bij het mi- I nisterie van Financiën, voorbij het kantoor van premier Jens Stoltenberg. Soms kwam ik hem tegen, ook op de fiets. Zonder politie-escorte, wel met een fiets- helm op. Vorige week vrijdag trilden diezelfde rege ringsgebouwen op hun grondvesten. De fietsenrekken werden bedolven onder de glassplinters. Bebloede lichamen lagen ver spreid over het plein. Binnen enkele minu ten lag een deel van het machtscentrum in puin. En stroomden de eerste berichten van Nederlandse vrienden binnen. „Zijn jullie oké?" en „Ben je wel voorzich tig in Oslo?" Voorzichtig? Iii Oslo? De stad waar ik precies tien jaar geleden naar toe verhuisde en me op straat nog nooit onveilig heb gevoeld. Waar je een overheidsgebouw binnenkomt door een draaipoortje, niet door een metaaldetector. Waar 'oom agent' zonder pistool loopt, interes sante personen nauwelijks worden afgeschermd door voorlichters en iedereen aanspreekbaar is. De hoofdstad van Noorwegen, het land waar de belastinggegevens openbaar zijn, waar we de deur vaak niet op slot doen en de auto sleutel onder het voorwiel leggen. Noorwegen, het land dat nu door veel mensen onvoorbereid en naïef genoemd wordt. Naïef? Ja, ik vind de Noren ook naïef. Als ze na een medaille bij het langlaufen denken dat 'de ogen van de hele wereld op Noorwegen ge richt zijn' bijvoorbeeld. Of als ze denken dat voedsel van eigen bo dem automatisch veilig is, terwijl je van EU-import ziek kunt worden. Maar ook nee, de Noren zijn absoluut niet naïef. Ze wisten, ook vóór vorige week vrijdag, heus wel dat ze niet onkwetsbaar zijn. Dat ze niet op een eigen planeet wo nen en dat de boze wolf ook in hun sprookjesland dood en verderf kan zaaien. Maar de Noren hebben zich, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld de Amerikanen, nooit laten leiden door de vrees hiervoor. Omdat het alternatief ze ondraaglijk lijkt: een samenleving waar wél controlepoort jes staan. Waar volksvertegenwoordigers niet meer met de burgers praten. Waar mensen achter hekken wonen en wapens bij het straatbeeld horen. En dan nog de vraag of het alternatief zin heeft Zelfs de Stasi zou deze moordenaar niet op tijd hebben ontdekt, zegt de veilig heidsdienst. De Noren denken bovendien dat meer controle niet automatisch een veiligere maatschappij oplevert. De keuze voor deze rationele naïviteit is moedig en biedt Noorwegen een bepaald levensgeluk en vrijheid. De vrijheid niet te leven in angst bijvoorbeeld. Die moed en geloof in vrijheid maakt dat de premier al enkele uren na de aanslagen kon zeggen dat het antwoord 'méér open heid en democratie is'. Dat de jonge over levenden van de slachtpartij op Utoya zich zo geborgen voelen dat ze oproepen tot meer liefde in plaats van tot wraak. En het zorgt ervoor dat Oslo nu zelfs even veiliger voelt dan ooit tevoren. De men sen zien elkaar, praten met elkaar, huilen met elkaar. Zeggen hardop dat ze niet toe staan dat een radicale gek die tegen deze open samenleving was, hun land veran dert. Maandagavond zag ik Stoltenberg weer. Tijdens de herdenkingsdienst in Oslo stond hij tussen tussen 200.000 mensen met bloemen. Zonder zichtbare lijfwach ten. Zonder fïetshelm. In Little Chute, Wisconsin heet het lo kale restaurant 'Hollanders'. foto's^ataeke CCeifliijes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 82