vrouwenhandel ontsporen' i3 spectrum Politie verliest greep op mensenhandel Zaterdag 30 juli 2011 De politie in Rotterdam be vrijdde dit jaar twaalf min derjarige meisjes uit de ille gale prostitutie. Het gaat om meisjes tussen de 13 en 17 jaar. Ze werden gedwongen tot betaalde seks. De politie kwam de meisjes op het spoor door te reageren op seksadverten- ties. Dit soort controles worden door slechts acht andere korpsen uitgevoerd. Uit het rapport Prostitutie Mensenhandel blijkt dat 16 van de 25 korpsen weinig tot niets doen aan controles in het illegale prostitutiecircuit. Het rapport van de Landelijke Expertgroep Mensenhandel velt op veel onderdelen een vernietigend oordeel over de aanpak van mensenhandel. Uit het tweejaarlijks onder zoek blijkt dat de politie de greep verliest. Met name de korpsen IJsselland, Gelder land-Midden, Gelderland-Zuid en Lim burg-Zuid scoren slecht. Bovendien wordt tussen de verschillende instanties slecht ge communiceerd over dit onderwerp. De opstellers van het rapport noemen het „opmerkelijk dat korpsen dit onderwerp lijken te veronachtzamen, ondanks de ho ge prioriteit die de politiek, het College van Procureurs-generaals en de korpschefs al jaren aan de bestrijding van seksuele en economische uitbuiting geven." Ook veel gemeenten laten de aanpak van mensenhandel hopeloos liggen. Mensen handelaren profiteren daar optimaal van. Ze wijken uit naar gemeenten waar de prostitutieregels het minst streng zijn of waar niets is geregeld. De mensenhandel aren verleggen bovendien hun activiteiten naar terreinen waarvoor onder de huidige wet geen vergunning nodig is en waarop nauwelijks controle is, zoals escortbedrij ven, massagesalons of prostitutie in hotels of thuis. Uit het onderzoek blijkt blijkt dat slechts 9 van de 25 politiekorpsen deze sec tor in enige mate controleren. De meeste korpsen komen pas in actie als er overdui delijke signalen van mensenhandel zijn, maar doen nauwelijks iets om uitbuiting te voorkomen of zelf op te sporen. Volgens meerdere politiekorpsen beseffen veel gemeenten nog steeds niet altijd dat het ronselen van slachtoffers wordt aange merkt als mensenhandel en dat dit ronse len vooral in de randgemeenten plaats vindt. Wat het Coördinatiecentrum Men senhandel (CoMensha), voorheen Stich ting tegen Vrouwenhandel (STV), betreft is de kritiek van de onderzoekers nog har der. „We hebben de indruk dat Comensha niet helpt bij de opvang van slachtoffers." Comensha zelf zegt dat er onvoldoende plaats is voor de opvang en dat ze niets te zeggen heeft over noodbedden en opvang plekken. i dat gedwongen. foto Berlinda van Dam/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81