'Nederland laat spectrum 12 'De politie stuurt vrouwen gewoon terug naar hun pooier' Zaterdag 30 juli 2011 In het mooie, nette, keurige Nederland zijn vrouwen te koop. Compleet met etiket. Op hun lijf getatoeëerd. De prijs? Soms nog geen 1.000 euro. Een verhaal over de bittere strijd tegen mensenhandel met in de hoofdrol een schrijfster, een slachtoffer en langs elkaar heen werkende overheidsdiensten. door Anne Boer Maria Genova is journalist, schrijfster, getrouwd en moeder van twee kinde ren. Ze doet al jaren on derzoek naar mensenhan del in Nederland. Ze maakt openbaar hoe het systeem werkt en waarom het zo kan bloeien in Nederland. Verontwaardiging is haar voornaamste drijfveer. In september verschijnt haar boek Vrou wen te koop. Ze hoopt daarmee het land te shockeren zodat er meer gebeurt om het leed van veel vrouwen in te dammen. „Het zijn middeleeuwse toestanden. We moeten met z'n allen zeggen: tot hier en niet verder. Pas als het volk protesteert, verandert er iets." Ze houdt het onderwerp vrouwenhandel na haar boek voor gezien. „Iemand anders moet het stokje overnemen. Al die ellende wordt mij zo langzamerhand te veel. Ik ben er nu twee jaar bijna dag en nacht mee bezig en er komt geen einde aan de verhalen." Kinderen van 11 jaar, jonge vrou wen, gescheiden moeders, verstandelijk ge handicapten: de lijst met potentiële prooien van mensenhandelaren is groot. „We moeten het ze veel moeilijker maken. In Nederland is alles op papier goed gere geld, maar in praktijk ligt het anders. Er is geen samenwerking, informatie wordt nau welijks uitgewisseld, er is geen controle. Kortzichtigheid viert hoogtij." Genova erkent dat het bestrijden van vrou wenhandel niet makkelijk is. „Maar er zijn zo veel signalen. Als alle instanties samen werken, politie, fiscus, woningcorporaties, Kamer van Koophandel, Arbeidsinspectie en reclassering, kunnen we veel meer slachtoffers bevrijden. Vrouwen komen niet uit zichzelf. Ze zijn doodsbang. Bij een buitenlandse vrouw dreigt de pooier vaak wraak te nemen op haar familie. Een slachtoffer van een loverboy krijgt een schuldgevoel aangepraat. Ze geven haar het idee dat ze het aan zichzelf te wijten heeft. Dat ze stom is, niet moeten zeuren. „De vrouwen zullen niet meteen praten als een rechercheur vragen komt stellen. Ze vertrouwen niemand meer en vaak de politie al helemaal niet, want die kan ze ook niet beschermen. Probeer maar eens aangifte te doen. Ik hoor van meiden dat ze geen aangifte kunnen doen omdat er geen tijd of capaciteit is. Ze worden dood leuk teruggestuurd naar hun pooier. Als aangifte is gedaan, moet een slachtoffer meteen goede opvang krijgen om uit het circuit te blijven, daar ontbreekt het aan. Ze belanden soms in psychiatrische klinie ken of opvang voor verslaafden." Er moeten structureel meer mensen wor den vrijgemaakt. „Het gaat om langdurige en lastige onderzoeken. Mensenhandel mag niet concurreren met andere delic ten." Maar de politie kan het niet alleen, weet ze. „Als we allemaal beter opletten, zien we het gebeuren. Is het normaal dat een man met vijf vrouwen op één adres woont? Is het normaal dat vrouwen uit Roemenië en Bulgarije bij de Kamer van Koophandel een bedrijf inschrijven, ter wijl hun pooier buiten staat te wachten? Wie zijn die vrouwen? Waar werken ze? We moeten veel meer vragen stellen." Genova ziet gemeenten en scholen de ogen sluiten. Bij ons gebeurt het niet, den ken ze. „Nou, het gebeurt overal. Mis schien juist in kleine gemeenten, waar he lemaal geen controle is. In Heemskerk wer den onlangs drie vrouwen ontdekt, die wa ren gestald in een flatje boven winkels. In een stadje met 40.000 inwoners, gebeurt het dus ook." De bendes opereren vaak in - verschillende steden tegelijk of werken sa men. Ze laten vrouwen rouleren om het risico op politie-ingrijpen te verkleinen. Het onderzoek van Genova begon twee jaar geleden bij toeval. Ze werd naar aanlei ding van een boek dat ze had geschreven, benaderd door een vrouw die twaalf jaar getrouwd was met een loverboy. Ze wilde haar verhaal vertellen en ze schreef het boek Man is stoer, vrouw is hoer, dat een bestseller werd. Het is het verhaal over een Oekraïense vrouw die dacht in de bloe- Maria Genova. „Pas als het volk protesteert, verandert er iets." foto Kato Tan menhandel te gaan werken, maar zonder het te weten bleek te zijn verkocht aan een pooier. In Nederland werd ze op het nip pertje gered van de prostitutie, maar ze werd verliefd op een vrouwenhandelaar, verkracht en mishandeld. De man werd veroordeeld, maar is sinds kort weer op vrije voeten. Genova kreeg zoveel reacties op het-boek, dat ze verder ging. Het liet haar niet meer los. Ze dook in de wereld van prostitutie, loverboys en vrouwenhandel. Niet alleen slachtoffers wisten haar te vinden, ook po litie- en justitiemensen die kwijt wilden waar ze in de praktijk tegenaan liepen. „Ik hoorde hoe het bij de politie is georgani seerd. Het gebeurt dat specialisten op het gebied van mensenhandel bonnen moeten gaan schrijven en dat onervaren krachten de vrouwenhandel moeten gaan doen." Ze somt de cijfers op: 900 vrouwen én mannen doen jaarlijks aangifte van men senhandel in Nederland. Van de 30.000 prostituees werkt 70 procent gedwongen. De helft van de verdachten van mensen handel gaan na een rechtzaak vrijuit, vaak wegens gebrek aan voldoende bewijs. „Ik had nooit gedacht dat dit in het beschaaf de Nederland zou kunnen gebeuren, in een rechtsstaat. Er is zo veel machteloos heid en er zijn zoveel instanties die de an dere kant opkijken. Wat me vooral zo kwaad maakt, is dat de privacy van de slachtoffers nauwelijks wordt beschermd, terwijl die van de daders heilig is. Mensen die zich hiermee inlaten, verspelen hun recht op privacy. Ze moeten worden aange pakt, hard gestraft en na hun vrijlating scherp worden gevolgd. Een verkrachter krijgt twee jaar. Een mensenhandelaar die zelfheeft verkracht en vrouwen door klan ten laat verkrachten, krijgt soms ook maar twee jaar. Dat staat in geen verhouding. En eenmaal vrij, kan hij gewoon weer ver der gaan. Niemand die hem controleert. „Ik heb slachtoffers gesproken die het land zijn uitgevlucht. Een Amerikaans gezin dacht in Nederland een veilige toekomst op te bouwen. Hun dochter viel in handen van een loverboy. Ze zijn gevlucht, op ad vies van de politie." Maria Genova werd geboren in Bulgarije. Een vakantieliefde bracht haar bijna twin tig jaar geleden naar Nederland. Ze studeer de journalistiek, werkte voor kranten en heeft het nu vooral druk met haar boeken. Via sociale media als Twitter vertelt ze over haar zoektocht, geeft ze tips en doet ze oproepen. De reacties stromen binnen. De vele vooroordelen en het gebrek aan kennis belemmeren volgens Genova de aanpak van vrouwenhandel. „Mensen heb ben geen idee van vrouwenhandel, ook veel politiekorpsen niet. Het zal wel aan de vrouwen zelf liggen, veronderstellen ze. Want alleen domme vrouwen trappen in de val, denken ze. Allemaal niet waar. Feit is wel dat slachtoffers heel lang aan foute mannen blijven hangen en het geweld dat ze omringt normaal gaan vinden. Ze raken als het ware verslaafd aan klappen." Mensenhandelaren kunnen alleen worden aangepakt als de instanties één front vor men. „Het is te gek voor woorden dat ie dereen langs elkaar heen werkt en dat de Belastingdienst weigert mee te werken aan controles. Als iedereen in zijn eigen hokje blijft zitten, gebeurt er niets." Ze ziet een duidelijk'verschil tussen men senhandelaren die georganiseerd opereren en loverboys die het vaak voor de kick en de status doen. „Een loverboy kijkt naar an deren. 'Heb jij een vrouwtje voor je wer ken, dan wil ik dat ook'. De schade is enorm. Naar schatting vallen elke maand honderd meisjes in handen van lover boys." Een nieuwe prooi vormen geschei den huisvrouwen. „Sommigen daarvan zijn blijkbaar desperaat, snakken naar aan dacht van een man. Eenmaal ingepalmd, blijkt de nieuwe vriend een monster die de kinderen dreigt iets aan te doen. En een moeder gaat heel ver om haar kinderen te beschermen. Helaas zijn er vrouwen die de makkelijkste weg kiezen." De zoektocht, de gesprekken met slachtof fers, de ellende hebben haar uitgeput. „De verhalen gaan je niet in de koude kleren zitten. Zo veel schokkende e-mails. Ik ben vaak de enige aan wie ze het verhaal dur ven te vertellen." reageren? spectrum@wegener.nl Veel van de vrouwen als prostituee werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80