VERLIEFD OP NOORWEGEN ii spectrum Zaterdag 30 juli 2011 naar de sociaaldemocraten wijst, vindt Peper niet terecht. „In de jaren '80, '90 en begin 2000 zijn er lange periodes geweest dat de sociaal democraten niet aan de macht waren. Breivik ziet hen als de schuld voor de slappe immigra tiepolitiek terwijl die intussen veel strenger is geworden, strenger dan hier in Nederland." Peper steekt zijn zoveelste sigaar op en vertelt over de politiek in Noorwegen. Dat de sociaal democraten nooit regeren .met 'burgerlijke' par tijen, dat het parlement in Noorwegen niet ontbonden kan worden, dat er dus minder heidsregeringen zijn, dat er de laatste jaren tot ieders verbazing een coalitie was van drie par tijen: de Arbeiderspartij, een sociale, linkse par tij en een kleine centrumpartij. Hij heeft hun partijprogramma voor zich op tafel liggen en met pen hele stukken onderstreept. Maar er is de laatste jaren in Noorwegen wel een verharding jegens buitenlanders, vertelt Pe per. „Het gewone volk is wel een beetje klaar met de migrantenstroom. Noorwegen heeft zich jarenlang internationaal geprofileerd als een soort barmhartige, maar dat is altijd door de elite gebeurd. De gewone man op straat heeft het zo langzamerhand wel gehad." En die onvrede heeft de sociaaldemocratische Arbeiderspartij kiezers doen verliezen aan de Vooruitgangspartij, die het protest van de No ren kanaliseert. Deze Noorse 'PW-Iight' kan inmiddels rekenen op bijna een kwart van de stemmen. „De Noren hadden het gevoel dat de Arbeiderspartij niet meer voor hen op kwam. Dat sentiment is er zwaar." De vergelijking met de PvdA die kiezers ver loor aan de PW dringt zich op. „Wij hadden scherper moeten zitten op die integratie, eer der moeten ingrijpen", zegt Peper. „We heb ben een hele lange tijd een vergoelijkende hou ding gehad. Als een grote doos Pampers. Ook voor de PvdA-leden destijds gold dat als zij geen last hadden van de immigrantenstroom in hun eigen leven, die ook niet bestond. Maar in de oude wijken van Rotterdam kreeg de blanke Nederlandse bevolking er dagelijks mee te maken. Toen hebben ze zich sterk van de PvdA af gekeerd. Daar is Leefbaar Rotterdam heel goed op ingesprongen." Of hij zich daar verantwoordelijk voor voelt? „Als PvdA hebben we te lang de lijn ingezet van het koesteren van buitenlanders, daar voel ik me wel verantwoordelijk voor, ja. Maar als persoon heb ik verschillende geluiden afgege ven. Ik ben geen softie op dit gebied." Wijzend op de vele meters strekkende boekenkast: „Daar ligt nog een nota uit 1991 waarin ik heb geschreven dat we af moeten van alles apart organiseren voor iedereen in hun eigen taal. Ik wilde meer inzetten op integratie. Maar die no ta heeft het nooit gehaald." Toch heeft hij niet het gevoel dat alles weggegeven is. „Het pro bleem met een grote stad is dat migratie iets landelijks is, je kan de toestroom als stad op een gegeven moment niet meer aan. Het over spoelde ons. De toestand was niet meer in de hand 'te houden, niet meer te financieren." Met lichte bewondering spreekt hij over Leef baar Rotterdam. „Wat zij gedaan hebben, is best knap voor een lokale partij." Op de vraag of Wilders indirect 'schuld' heeft aan het drama in Noorwegen blijft het even stil. „Wilders voedt wel gedachten, maar hij heeft nooit een enkel teken gegeven dat hij geweld zou willen gebruiken, en daar ligt de belangrij ke grens. Ik denk wel dat Wilders meer om uit leg moet worden gevraagd dan tot op heden is gebeurd. Sommige mensen vinden in zijn uit spraken voedsel. Ik zou hem willen aanraden wat scherper op zijn woorden te letten, De Noorse Vooruitgangspartij heeft naar aanlei ding van de aanslagen onmiddellijk het woord 'haatcriminaliteit' uit de campagne voor de ge meenteraadsverkiezingen van aanstaande sep tember geschrapt. In dat licht kan ik me niet voorstellen dat Wilders zich er niks van aan kan trekken. Het is niet verstandig mensen op een bepaald spoor te zetten." Peper staat op en loopt, ondersteund door krukken, naar de keuken om wat drinken in te schenken. Veel kan hij niet meer doen, zijn knieën zitten hem in de weg. Hij heeft twee nieuwe knieën gekregen, maar door bacteriële infecties ontstonden allerlei complicaties. Eén knie is inmiddels in orde, aan de andere hoopt hij eind augustus voor de laatste keer geope reerd te worden. „Wat ik nu elke dag doe? Niks, helemaal niks. Nou ja, ik lees heel veel. Maar ik ben niet erg productief Ik heb geen ambitie meer. ]a, weer kunnen lopen. Hopelijk eind dit jaar weer fat soenlijk. Dat heeft me dan uiteindelijk drie jaar gekost. En dan ga ik meteen naar Noorwe gen." Of hij nooit heeft overwogen in Noorwe gen te gaan wonen na zijn pensioen? „Zeker wel. Maar mijn lamlendigheid zit me in de weg. Het is zo'n gedoe en ik ben zo lui." reageren? spectrum@wegener.nl Bram Peper Geboren 13 februari 1940, Haarlem. Ongehuwd. In het verleden drie keer getrouwd geweest, als laatste met Nee- lie Kroes. Kreeg twee zoons en een dochter. 1964 universiteit van Oslo 1965 doctoraal sociale geogra fie (cum laude), Universiteit van Amsterdam 1972 promotie UvA 1975-1982 hoogleraar so ciaal-economisch beleid, Eras mus Universiteit 1982-1998 burgemeester van Rotterdam 1998-2000 minister van Bin nenlandse Zaken, trad af naar aanleiding van de 'bonnetjesf- faire' (Hij werd na een rechts zaak in het gelijk gesteld en kreeg een schadevergoeding) 2001-2004 hoogleraar public management, Universiteit Nijenrode

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 79