221 zeeland 'Slecht weer is interessant, bij Zeegras houdt stand Jong talent uit China verkent Zeeland <H5> Al sinds zijn middelbare schooltijd is Ronald de Nooijer gefascineerd door het weer. Sinds 2005 is zijn weerstation Schouwen-Duiveland te raadplegen via internet. Het overigè bedrag betaald u pas in 2013. zonder rentekosten. AutoVermeulen Goes 0113-561Si2 kia-goes.rsi Autohuis Terneuzen 0115-622722 j Kla-terpeuzen.nl Kia Melse Vlissingen "0116 415220 i kia-vfissingeo,n! 7 m*ckmm op ai ie moocuc-n w M-<: ooe ons dat maar eens na zaterdag 30 juli 2011 DAHLIADAGEN-OPEN TUIN FERDINANDUSHOF zaterdag 30 en zondag 31 juli van 10-17 uur Bijzondere dahlia's en zeldzame vaste planten. Toegang gratis Adres Rode Sluisweg 13, Overslag www.ferdinandushof.nl WEERSTATION door Frank Balkenende rilland - Het zeegras dat begin juni vanaf de dijk tussen Kattendij- ke en het Goese Sas is verplaatst naar een nieuwe plantplek in de Oosterschelde bij Rilland, groeit al leszins redelijk, lunior-onderzoe- ker Wouter Suykerbuyk van de Radboud Universiteit is tevreden. Hij begeleidt de herplant voor het projectbureau Zeeweringen. Het zeegras moest wijken voor de dijkverbetering bij Kattendijke. Het projectbureau Zeeweringen is op grond van de Natuurbescher mingswet verplicht zeegras te her planten. Het areaal zeegras in de Oosterschelde is in dertig jaar tijd geslonken van honderden naar en kele tientallen hectares. t.t„«- trorr»lnat-ct-a vppcm<i haf ot"» ppfl kwartier lopen van de dijk ter hoogte van de Stationsbuurt bij Rilland. Vakken zijn op verschillen de manieren ingcplaiiL um na tc gaan hoe snel de vegetatie dicht- loopt. Suykerbuyk is niet ontevreden over de groeikracht van het ver plaatste zeegras. „In juni zag ik het even somber in, omdat het erg warm en droog was. Als dat weer zich nog een maand had doorge zet, had het zeegras het erg moei lijk gekregen. Door de regen in juli heeft het zich goed hersteld." Toch zijn er nog bedreigingen de komende maanden. Ten eerste kunnen rotganzen het zeegras op peuzelen en ten tweede zijn stor men nooit bevorderlijk voor de groei. door Piet Kleemans Onweer. Daar kan hij nou echt van genie ten, amateur-weer kundige Ronald de Nooijer. „Slecht weer is veel interessanter dan mooi weer. Bij mooi weer gebeurt er niet zo veel", aldus de Nieuwer- kerker. Al sinds zijn middelbare schooltijd is hij behept met een fas cinatie voor meteorologie. In 2005 combineerde hij zijn weerhobby met zijn computerpassie en werd Weerstation Schouwen-Duiveland raadpleegbaar via de website www.weerstation-schouwen-dui- veland.nl. „Eigenlijk ben ik altijd wel met het weer bezig geweest", stelt De Nooijer na enig zelfonderzoek. „Ik ging altijd op de fiets naar school en dan ondervind je het weer aan den lijve. Misschien dat mijn be langstelling voor het weer daar iets mee te maken heeft." In de pionierstijd verzamelde De Nooijer weergegevens met een huis- tuin- en keukenweerstation. „Wat nu bij mij op het dak staat aan apparatuur is semi-professio- neel spul. Maar dat had ik toen nog niet." Dat weerhield De Nooijer er niet van om met be hulp van (op een Atari-computer gemaakte) 'weerstaatjes' met de hand minutieus het weer te registe ren. Hoogste temperatuur, laagste temperatuur, gemiddelde tempera tuur, vochtigheidsgehalte. Noem maar op en het werd neergepend. En de Nooijer bewaart ze alle maal, de zelf opgetekende weersta tistieken. Anno 2011 is het weerstation draadloos verbonden met een 24 uur per dag draaiende computer, die alle informatie binnenhengelt. De site van De Nooijers Weersta tion Schouwen-Duiveland is een rij ke bron van informatie. Met een paar muisklikken krijgt de bezoeker toegang tot alle actuele weergegevens. Ook mogelijk is het vergelijken van dagen, weken of maanden nu met die van een jaar geleden. Zo blijkt juli 2011 gemiddeld 3.7 graden kouder dan juli 2010. Om de site up-to-date te houden is De Nooijer zo'n 20 uur per week in touw. „Het kost stiekem- weg toch meer tijd dan je zelf denkt." Op het werk - De Nooijèr is veilig heidsadviseur voor het vervoer van gevaarlijke stoffen - is de pas sie voor meteorologie bekend. „Ik heb ook al eens een lezing gegeven over het weer. En ik ben een keer gevraagd als weerman voor de lo kale omroep. Dat leek me heel leuk, maar uiteindelijk heb ik het toch niet gedaan. Dat zou me ge woon teveel tijd kosten." Waar mee De Nooijer niet gezegd wil De eerste zeven maanden van 2011 waren gemiddeld 1.6 graden warmer dan dezelfde periode vo rig jaar. in de eerste zeven maanden van dit jaar viel 7 procent meer neer slag dan in dezelfde periode van 2010. Voor de liefhebber zijn er ook de uitgebreide overzichten van onder meer extreme temperaturen. hebben dat hij geen tijd wil steken in zijn passie. Integendeel. „Ik ben nu bezig met een studie natuurwetenschappen op de open universiteit." Begin dit jaar ging de site van weerstation Schouwen-Duiveland compleet op de schop. Het geheel is nu overzichtelijk en logisch van opbouw. Uiteraard compleet met een op Schouwen-Duiveland toe gesneden weerbericht. Het aantal bezoekers is sindsdien behoorlijk gegroeid volgens De Nooijer. Uit de bezoekerscijfers blijkt overigens dat hij niet de enige is die slecht weer interessanter vindt dan goed weer. „Bij slecht weer heb ik veel meer hits dan bij goed weer." Zijn voorliefde voor slecht weer gaat niet zo ver dat hij - om maar iets te noemen - op tornado's jaagt. „Ik heb wel ooit een wind hoos gezien en daar heb ik foto's van gemaakt. Maar ik trek er niet op uit, zoals sommige weerhob- byisten wel doen." Een bescheiden weerstation om mee te nemen op vakantie heeft De Nooijer niet, maar de laptop gaat wel mee. „Dan kan ik vanaf mijn vakantieadres kijken hoe het weer is op Schouwen-Duiveland." Schat aan gegevens onder handbereik De 'voelers' van het weerstation staan op het dak van het huis van De De pionierstijd: met de hand op papier bijhouden hoe het weer verloopt. Nooijer, aan de Loensweg in Nieuwerkerk. foto Ronald den Dekker foto Ronald den Dekker Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto ouwerkerk - Zeventien kunst- en zangstudenten uit China die voor twee weken in Zeeland verblijven, brachten gisteren een bezoek aan het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk. Dimp Nelemans en Ludo van Well van GalleryMaritime in Middelburg hebben een gevarieerd programma samen gesteld voor de ze groep jonge studenten. Dat be staat uit lezingen over onder meer het schilderen van perspectief, een workshop instrumentenbouw, een ontmoeting met Chinese kun stenaars die in Rotterdam hun op leiding volgden en diverse mu- seumbezoeken. Vandaag creëren de kunststudenten op het Abdij plein in Middelburg een drieluik, dat zij maandag aan gedeputeerde Ben de Reu aanbieden. MEEST CELEZEN 1 .Dierenambulance stopt er mee. 2.Ruim baan Recreatieverdeelweg 3.Dealer moet 2,5 jaar de cel in. UW MENING TELT Schouwen-Duiveland ontbeert goede slechtweervoorzieningen. Reageer: www.pzc.nl/schouwen-duiveland. TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Na de rondleiding door het Watersnoodmuseum namen sommige kunststu denten ter plekke snel het schetsboek ter hand. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52