Patient was niet in gevaar 't Ruikt en smaakt als 241 zeeland 'Een slang kan zich meesterlijk verstoppen en stil houden' Mensenrechtenstichting zoekt steun in Zeeland ADRZ Directie schrijft brief aan Inspectie WITTE ZOMERTRUFFEL De verbazing was groot toen in een tuin in Oost-Souburg iets werd gevonden dat leek op een truffel. Voor chefkok Marco Adriaanse deed zich een buitenkansje voor. zaterdag 30 juli 2011 door Ab van der Sluis vlissingen - Volgens de directie van Admiraal De Ruyter Zieken huis (ADRZ) is de veiligheid van patiënten dit voorjaar niet in het geding geweest. Het feit dat opera ties afgezegd moesten worden of dat ingrepen niet op tijd ingepland konden worden, was wel 'ontzet tend vervelend' voor de patiënt. In een intern document, dat in handen kwam van deze krant, werd gesproken van 'chaos' op de operatiekamer. De juiste patiënten waren bijvoorbeeld miet op de juis te tijd op de juiste plaats. Dat lever de onder meer stress op bij de me dewerkers. De directie van het ADRZ had van de Inspectie voor de Gezondheidszorg tot maandag aanstaande de tijd gekregen om te reageren. Volgens de directie is de veiligheid van de patiënten gedurende het re organiseren van de operaties (sim pele ingrepen in Vlissingen, moei lijke in Goes) niet in het geding ge weest. Wel waren er intern noodzakelijke acties nodig, maar die werden niet naar buiten gebracht. Het ging om een intern probleem, dat binnens- huis opgelost moest worden. Dat in het interne stuk stevige woor den werden genoemd, was vol gens de directie noodzakelijk om ernst van de logistieke problemen onder de aandacht van het perso neel te brengen. Helemaal niets doen, was geen optie. In zo'n situatie is het beter om ge plande operaties af te zeggen en ze uit te stellen naar een latere da tum, juist met het oog op de kwali teit van de operaties en de veilig heid van de patiënt. Op dit moment wordt er beter sa mengewerkt tussen de operatiepro gramma's en de verpleegkundi gen. De komende maanden moet dat nog beter gaan, zodat het aantal ge plande ingrepen dat alsnog wordt afgezegd tot een minimum be perkt blijft. Inmiddels is in beide ziekenhui zen dezelfde operatie-apparatuur beschikbaar. Waar dat nog niet het geval is, is informatie beschikbaar over de verschillen. Iedereen is daarvan op de hoogte, aldus de di rectie. In de operatiekamers op beide lo caties zijn nu mensen aangewezen die knopen mogen doorhakken. door Maurits Sep H et ziet eruit als een truffel, het ruikt als een truffel en het smaakt ook nog als een truffel. Dus... Chefkok Marco Adriaanse van res taurant Peper en Zout kan niet an ders dan concluderen dat het dus echt een truffel is die is gevonden in een tuin in... Oost-Souburg. In de tuin van Renate Rothstegge, om precies te zijn onder een he- be-struik. Zij twijfelde over haar vondst, liet die zien aan een beken de, maar ook die twijfelde. Zelfs na een zoektocht op internet bleef het onduidelijk. Een goede kok moest toch uitsluit sel kunnen geven, bedachten ze en kwamen uit bij Marco Adriaanse. „Ik was wel verbaasd ja", bekent de chefkok van Peper en Zout in Middelburg. „Truffels komen uit Zuid-Europa, maar zijn in Neder land zeldzaam." Hoe die dan in Oost-Souburg bo ven de grond kwam? Het ant woord is niet te geven. Beste gok: sporen van de truffel zouden op een plant meegekomen kunnen zijn toen die werd geïmporteerd, oppert Adriaanse. En dan blijft het ook nog steeds een wonder dat daaruit een truffel is gegroeid. Een truffel is een soort padden stoel. Richard Struyk uit Oostka- pelle, die veel weet van padden stoelen, waarschuwt voor al te snelle conclusies. „Ik kan er werke lijk niks over zeggen, zeker niet als ik hem niet zelf heb gezien. Zelfs van een foto kan ik het niet met zekerheid zeggen." Je vergist je na melijk heel gemakkelijk, zegt Struyk. „Het lijkt van buiten op een klein aardappeltje. En mensen hebben zich in het verleden wel vaker vergist. Dus ben voorzich tig!" Adriaanse was ook voorzichtig. Hij bekeek het knolletje, sneed het door Ali Pankow zierikzee - Mina en Fathi uit Den Haag, twee vrijwilligsters van de Stichting voor Mensenrechten Vrienden (SMV) laten er geen twij fel over bestaan: in Iran zitten hon derden jonge mensen in de gevan genis, die van de één op de andere dag geëxecuteerd kunnen worden. Het gaat om jongeren die begin dit jaar demonstreerden tegen het dic tatoriale bewind vair president Al- madinejad en zijn medestanders. Mina en Fathi waren gisteren in Zierikzee op zoek naar Zeeuwse steun voor de SMV-actie om met inzet van advocaten af te dwingen dat de VN toegang krijgen in Iran. „Die gevangenen moeten uit de anonimiteit gehaald worden", zegt Mina. Zodra mensen een naam en een gezicht hebben, wordt het vol gens haar voor het bewind in Iran moeilijker om ze te executeren. Mina en Fathi zijn twee van de ve le SMV-vrijwilligers die proberen mensen van het belang van de ac tie te overtuigen. Het gaat SMV vooral om financiële steun om ju risten te kunnen inzetten. www.smvi.nl Chefkok Marco Adriaanse van restaurant Peper en Zout in Middelburg ruikt aan de truffel die is gevonden in een dat het een truffel is en nam deze buitenkans waar: hij kocht hem van de vindster. nrmïïrrmnwnnTTirTiTïTTrriTmTnnTnrTTn-irrnnnmrarwrMTrraTMV-rrm-TTrnrr"mm ui 1111 inwm wirri«rr Ad Bom van Reptielenzoo Iguana zoekt in Middelburg naar de slang. foto Ruben Oreel door Carla van de Merbel middelburg - 'Is tie al gevonden?' De vraag klinkt regelmatig vrijdag in Nieuw Middelburg. De wijk is toch wel enigszins in de ban van de slang, die donderdagmiddag is gesignaleerd in het plantsoentje achter een flat op de hoek Nassau- laan-Prins Willem Alexander- straat. 's Middags kwam bij de poli tie een melding binnen over de slang: volgens getuigen groen/geel en twee meter lang. Een zoekactie in het plantsoentje door de politie en reptielenzoo Iguana leverde niets op. Uiteindelijk is het zoeken gestaakt. Volgens Ad Bom van Iguana heeft verder zoeken ook weinig zin. De slang moet nog wel in de buurt zijn, maar kan zich overal in de dichte bosschages, hoog in een boom of zelfs op het dak ophou den. „Een slang kan zich meester lijk verstoppen en stil houden. Mis schien is-ie wel in een muizenhol letje gekropen." Bom verwacht ook niet dat het dier zich nu nog veel zal laten zien. „Het is nu te koud voor een slang. Die heeft de zon nodig om op te warmen en zijn dagelijkse dingen te kunnen doen. Afhanke lijk van de soort kan-ie nu nauwe lijks bewegen of eten." Het is niet bekend tot welke soort de slang behoort en dus ook niet of het een giftige is. Volgens Bom gaat het 'negen van de tien keer' om een ongiftige slang. Hij ver moedt dat het dier afkomstig is van een particuliere slangenhou der in de buurt. Als de slang niet gevonden wordt en vrij blijft rond zwerven, zal hij mogelijk de win ter niet overleven. Zo lang de slang zich niet laat zien, is er geen probleem, zegt Bom. Wie de slang toch ziet, moet het dier in de gaten houden en de politie bellen of laten bellen op nummer 0900-8844. De politie is ook nog op zoek naar de eigenaar. 1 REPTIEUNAMBULANCE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44